Dokumentární filmy vztahujíci se k době krále Slunce

Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 9 příspěvků ]
Autor Zpráva
moirra
Předmět příspěvku: Dokumentární filmy vztahujíci se k době krále Slunce
Napsal: 15 říj 2021, 22:22
Moderátor

4poziom.slask.pl
Kontaktovat uživatele: SZ

Založené téma vzniklo z nasledovnej debaty medzi mnou a Penelopou

.... ak by sa niekto čudoval ako som zasa prišla k týmto mostom - univerzum mi zasa raz splnilo želanie: už dlho rozmýšľam o tom že by som na vlastné oči chcela vidieť tú techniku čo použili na stavanie tých prvých veľkých kamenných mostov, teda PONT NEUF v Paríži a tiež most rovnakého mena v Toulouse, dodnes zachovaný - a oni mi zlatí Francúzi, ani som netušila počas pandémie splnili želanie.

U nás v telke nedávno vysielali toto:

Die Brücken von Paris - Baukunst über der SeineF, 2020 - prekald z nemeckého teaseru:

Mosty Paríža, stavebné umenie cez rieku Seinu :sailor:

Cez 13-kilometrový úsek Seiny v Paríži vedie 37 mostov. Každý most bol postavený v inom období a odráža stavebné techniky príslušnej doby. Prvé mosty boli postavené z dreva, potom z kameňa, kovu a teraz z vysoko výkonných materiálov. Inžinieri zakaždým posunuli hranice možností. Aké výzvy sa podarilo prekonať, aby boli ľahšie a zároveň pevnejšie? Tento film s novými trojrozmernými zábermi a za účasti popredných odborníkov rozpráva príbeh parížskych mostov, Ponts de Paris. Niektoré pochádzajú zo stredoveku, iné sú staré len 20 rokov.
Tvoria hlavné línie, ktoré dodnes tvoria štruktúru mesta svetla. V priebehu storočí sa ich význam zmenil zo strategických colníc a mýtnych stanovíšť na turistické atrakcie a romantické kulisy.

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)

a ja osoba netrpezlivá som si už mrkla tuto:

LES PONTS DE PARIS UN PATRIMOINE REVELE RMC Découverte

https://www.youtube.com/watch?v=8xSiVyx8eM0

a tuto:

Die Brücken von Paris - Baukunst über der Seine Doku (2020)

https://www.youtube.com/watch?v=KkZJ_VDOSBM

úžasne zrekonštruované a vysvetlené :ach: :applaus:

hľadala som či to nenájdem aj v inom jazyku, ale bohužial nenašla, môžem teda zatiaľ ponúknuť iba francúzštinu a nemčinu

ono tie témy sa prelínajú - asi by sme mali urobiť jedno vlákno iba na mosty domy na mostoch a pumpy na vodu zo Seiny :roll:

[ img ]

Profil Citovat
PenelopaW
Napsal: 16 říj 2021, 14:46
Moderátor

Miluji obrázky a miluji dokumenty, kde jsou rekonstrukce staveb aj., takže moc děkuji za všechny odkazy. Škoda, že u videa není možnost alespoň anglických titulků.

Profil Citovat
moirra
Napsal: 16 říj 2021, 18:34
Moderátor

PenelopaW píše: *  16 říj 2021, 14:46
Miluji obrázky a miluji dokumenty, kde jsou rekonstrukce staveb aj., takže moc děkuji za všechny odkazy. Škoda, že u videa není možnost alespoň anglických titulků.
nuž hľadala som či nenájdem aspoň francúzske titulky pre nepočujúcich , ako som našla k Angelike k 4rom filmom, ale nenašla som

ja už som uvažovala že jedine že by som to pôvodné video simultánne prekrikovala ako v ruskom dabingu, 8) - ale nemám moc hereckého talentu takže to by asi nedopadlo :slzici:
nemecky rozumiem 100 % a oni prekladajú poctivo - takže ak to budeš pozerať vo francúzštine a máš nejaké dotazy tak nieje problém

aj tak sú tie informácie tak úžasné že ich určite použijem do článku o Pont Neuf - takže si robím výpisky z videa - čo je ľahké lebo Nemčina je už ako môj druhý materinský jazyk, a potom tie výpisky preložím :la-polak-fun:

mňa však zaujal celý dokument aj o mostoch novších ako nami rešeršované obdobie - snáď sa to jedného dňa dostane aj do českej či slovenskej televízie

Profil Citovat
PenelopaW
Napsal: 16 říj 2021, 19:19
Moderátor

moirra píše: *  16 říj 2021, 18:34
nuž hľadala som či nenájdem aspoň francúzske titulky pre nepočujúcich , ako som našla k Angelike k 4rom filmom, ale nenašla som
Přímo na youtube lze v nastavení pustit titulky, které se objevují souběžně s textem, alespoň u toho videa ve francouzštině to šlo. Titulky jsou generovány automaticky, ale jejich zobrazení je takové - z mého pohledu - nahodilé, takže když jsem takto zkoušela sledovat jeden americký seriál, dlouho jsem to nevydržela.
ja už som uvažovala že jedine že by som to pôvodné video simultánne prekrikovala ako v ruskom dabingu, 8) - ale nemám moc hereckého talentu takže to by asi nedopadlo :slzici:
To si můžeme zapsat jako aktivitu na ten velký oficiální angelikologický sraz :mrgreen: .
aj tak sú tie informácie tak úžasné že ich určite použijem do článku o Pont Neuf
Tak na tento článek se těším :ok: .

O tom, že by se ten dokument mihl v české / slovenské televizi, si - obávám se - můžeme nechat jenom zdát :? .

Profil Citovat
moirra
Napsal: 17 říj 2021, 14:59
Moderátor

Geniálny pán Clopot ako vždy - 🤓 zasa sa potvrdilo viac hláv viac rozumu - s tými titulkami - hoci som vedela že sa dajú na Youtube zapnúť a sem-tam si nimi pomôžem keď dobre nerozumiem francúzske video čo hovoria, ma to vôbec nenapadlo - keby si to nebola spomenula tak by som nenašla stránku na ich sťahovanie:

Táni - ty si génius 😍👍:

PS: Musíme upratať fórum :monkey_blind: Aby sme to tu nespamovali návrhy ako spraviť vlákno na mosty prosím v mailoch alebo SZ
vlákno k dokumentárným videam som práve otvorila

PS2: ha, ja viem že samochvála smrdí ale geniálna Polačka omylom prišla na to že si do textu môže šupnúť aj vlastných smajlíkov - hoci iba statických, ale nevadí

Fantina nám tiež popridávala peknú kolekciu :ok:

Profil Citovat
moirra
Napsal: 25 říj 2021, 20:52
Moderátor

PenelopaW píše: *  16 říj 2021, 19:19

O tom, že by se ten dokument mihl v české / slovenské televizi, si - obávám se - můžeme nechat jenom zdát :? .
Otvorila som rubriku Dokumentární filmy vztahujíci se k době krále Slunce aby sme sa mohli baviť o dokumentárnych filmoch z obdobia kráľa slnko. :king: A tiež o témach vzťahujúcich sa k románom Angelika.

Náhodou tých filmov vôbec nie je v češtine a slovenčine tak málo ako by sa zdalo. Aj ke´d samozrejme v Nemčine je ich oveľa viac.

aj keď si do ČT kopnem heslo Paříž dosť veľa toho mi to vyhodilo - takže tých dokumentárnych je hodne ....a láka to zasnívať si o cestovaní. Už sa teším čo objavíte vy dámy.

https://www.ceskatelevize.cz/tv-program ... 3%AD%C5%BE

Začnem samotným Parížom Tuto je môj zoznam:

O Paríži Dokumentárne filmy:

Pařížské záhady

Nesčetní odborníci zasvětili svůj život snaze vysvětlit historii Paříže. Mnohé příběhy a pověsti se dosud nepodařilo ověřit. Paříž si svá tajemství nechává pro sebe už mnohá století. Některá vzbuzují zvědavost a jiná podněcují fantazii. Fakta, podobnosti a spolehliví svědkové dokládají pravdivost daných událostí. V šesti dílech vám vědecká a historická zkoumání odhalí temná tajemství města světel. Představí vám Paříž tak, jak jste ji dosud nezažili. (Viasat)

o dvore zázrakov pojednáva 5 diel :wink:

Pařížské záhady - Paris Mystères - Mysteries of Paris

Dokumentární / Historický
Francie, 2018, 6x26 min
Režie: Gregory Monro

Ďalšie:

Paříž v zrcadle času (2012)

Na střechách měst S01E02 - Paříž -

Nejslavnější evropská nádraží (2) - Paříž

Skrytá města 1x2 Paříž - Chrám Sacré-Coeur

Středověké metropole - díl 2 (Paříž).avi

Paříž (2007) dokument 1.část by mirek

Špinavá města (2) Revoluční Paříž (2011)

Pariz Pribeh hlavniho mesta (2012) - Paris a Capital Tale

Megaměsta - Paříž

Paříž - příběh hlavního města

Stredoveke.metropole.E02.Pariz.2008

Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Dokumentární filmy vztahujíci se k době krále Slunce
Napsal: 25 říj 2021, 21:26
Moderátor

Vsadím se, že kupa věcí o Paříži určitě běžela i v české televizi, ideálně na ČT2 či ČT Art. Jenže ve videoarchivu to zřejmě nebude, takže je to spíše o náhodě a cíleném hledání, zda se opět něco bude vysílat...

Profil Citovat
moirra
Napsal: 25 říj 2021, 21:57
Moderátor

PenelopaW píše: *  25 říj 2021, 21:26
Vsadím se, že kupa věcí o Paříži určitě běžela i v české televizi, ideálně na ČT2 či ČT Art. Jenže ve videoarchivu to zřejmě nebude, takže je to spíše o náhodě a cíleném hledání, zda se opět něco bude vysílat...
všetky citované v zozname sa dajú stiahnuť - ale opakovane ich vysielaju v telke ako som hore dala link a tiež veci o Versailles a rôznych oblastiach Francie a Kráľovi slnko - v češtine je toho na moje prekvapenie hodne :ok:

ostáva dúfať že kúpia aj ten o tých mostoch :D

https://www.ceskatelevize.cz/tv-program ... versailles

Dovolujem si pripomenúť Toulouse ktorý sa dá pozrieť online:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/106 ... rcassonne/

A tiež cestou do Languedoc čo je ešte online, kto čítal moju Monpeliersku fikciu tak od minúty 9:45 si može pozrieť toto mesto a fakultu medicíny na ktorej Joffrey vyvádzal svoje mladícke nerozvážne kúsky a kde bol v moje prvej fikci na návšteve spolu s mladučkou Angelikou. Dobre vidno aj bránu s dvoma vežičkami z ktorej zoskočil rovno pred nos tamojšieho arcibiskupa.
Pri tom sa dozvie čo mal s tým mestom spoločného Pražský Arcibiskup. :priest:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/101 ... anguedocu/

Objavila som niečo čo sa dá pozerať online.

Barokní srdce Evropy

https://www.ceskatelevize.cz/porady/117 ... ropy/dily/

Profil Citovat
mimi
Napsal: 27 říj 2021, 22:44
Královská rodina

Moirro, díky za seznam pořadů v ct o Paříži, Toulouse a Versailles.
Já dokumenty dost sleduji, hlavně o historii. Zatím jsem toho hodně viděla hlavně o českých dějinách.
Barokní srdce Evropy je pořad o památkách v Čechách a na Moravě. Přiznám se, že mne nenapadlo na něj upozornit.
Existuje také seriál historie.cs, kde odborníci diskutují o určité době nebo i osobnostech. Je to ale z historie v Čechách a na Moravě. Pokud bude nějaký díl z období 17. století, tak upozorním.

Profil Citovat
Zobrazit: Seřadit podle: Směr:
Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 9 příspěvků ]
Zpět na „Filmy vztahující se k době krále Slunce“
Přejít na: