Dámská móda v díle AG

Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 49 příspěvků ]
Autor Zpráva
Precious
Předmět příspěvku: Dámská móda v díle AG
Napsal: 18 pro 2007, 16:37
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1488
4poziom.slask.pl
Registrován: 17 říj 2007, 15:19
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Skúsim načať novú tému: minule som si tak trochu čítala v Angelike a jej láske a zaujala ma scéna, keď Angelika ukazuje Rescatorovi svoj ľaliou poznačený chrbát. Píše sa tam, že "si strhla živôtik". Vôbec si tento úkon a tento odev neviem predstaviť. Možno by mohla poradiť Jeanne, kde by som našla, ako asi Angelikine protestantské šaty vyzerali.


Nahoru
Profil Citovat
Tania
Předmět příspěvku:
Napsal: 08 bře 2008, 21:09
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 940
Registrován: 26 lis 2007, 08:50
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele: SZ, WWW
 
Teď jsem se pustila do Angeliky a spiknutí stínů (zválšť když tady na tenhle díl jsou dobré reference :wink: ), a zarazila mě jedna věc. V jednu chvíli si Angelika posteskne, že už nemůže, kvůli lilii, nosit hluboko vystřižené šaty. A vzpomíná na šaty, které měla u dvora a Ludvík z ní nemohl spustit oči. Šaty prý byly vykrojené tak hluboko,že odkrývaly její krásná záda, a že zakrývaly onu prohlubeň na zádech nad boky. Tak by mě zajímalo, jak mohly vypadat, jak držely, a vždyť potom nemohla mít korzet? Alespoň nevím o žádném obraze, kde by takové šaty byly vyobrazeny. :(


Nahoru
Profil Citovat
Precious
Předmět příspěvku:
Napsal: 09 bře 2008, 10:32
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1488
Registrován: 17 říj 2007, 15:19
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
máš pravdu, Tania, je to zvláštne, také šaty, čo odhaľujú celý chrbát bez korzetu...


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Angelikin Outfit - Angelikin Styl
Napsal: 28 zář 2014, 15:51
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Nasa kolegyna Mimi vo svojich fikciach velmi rada Angeliku oblieky a prezlieka,
chodi s nou nakupovat sperky a vyberat latky....

Tak som si pomyslela preco nie aj my ostatne??? 8) :lol:

Takze, damy, pohrajme sa troch ua zasnivajme si! :twisted:

Tak toto by mohol byt Angelikin vejar:

[ img ]

Toto jej tasticka:
[ img ]

A toto by mohli byt jedny z jej siat:
[ img ]


Nahoru
Profil Citovat
Katra
Předmět příspěvku: Re: Angelikin Outfit - Angelikin Styl
Napsal: 28 zář 2014, 15:54
Markýzové
Offline
 
Příspěvky: 370
Registrován: 08 úno 2008, 05:03
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Tak ten vejar a tasticku by som brala :D


Nahoru
Profil Citovat
dasha
Předmět příspěvku: Re: Angelikin Outfit - Angelikin Styl
Napsal: 28 zář 2014, 16:07
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1316
Registrován: 17 zář 2007, 10:38
Bydliště: Českolipsko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Wow!!! ty tyrkysové šaty jsou úchvatné!!
Btw, už delší dobu pomýšlím na to, že bude nezbytně nuté udělat sraz nejen stylový místem, ale též aby poblíž byla nějaká půjčovna kostýmů! :lol:

Mohlo by to pak vypadat třeba takhle:

http://www.campanello.cz/galerie109.html

(odkaz si půjčuji ze skupiny historických tanců)


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Angelikin Outfit - Angelikin Styl
Napsal: 28 zář 2014, 16:15
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
dasha píše:
Wow!!! ty tyrkysové šaty jsou úchvatné!!
Btw, už delší dobu pomýšlím na to, že bude nezbytně nuté udělat sraz nejen stylový místem, ale též aby poblíž byla nějaká půjčovna kostýmů! :lol:
No super napad urobit si kostymovy zraz :mrgreen: :mrgreen:

PS: Nejak ti nepresiel ten obrazok/odkaz


Nahoru
Profil Citovat
errnie
Předmět příspěvku: Re: Angelikin Outfit - Angelikin Styl
Napsal: 28 zář 2014, 16:15
Vévodové
Offline
 
Příspěvky: 741
Registrován: 22 dub 2014, 10:28
Kontaktovat uživatele: SZ
 
myslíte, že takto mohla vyzerať linonová košeľa, ktorá je spomínaná v 11.dieli?
[ img ]


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Angelikin Outfit - Angelikin Styl
Napsal: 28 zář 2014, 16:59
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Co se týče té taštičky, tak nevím, jestli už je dámy v 17.století používaly. Jsou spojovány s madame Pompadoure až v dalším století. Podle ní se jim říká pompadourky. Musím zapátrat v nějakých publikacích o módě.

Ale ve fikci by mohla Angelika předběhnout dobu a taštičku uvést do módy. Všechny návštěvnice dvora v Toulouse by jí určitě napodobovaly. Už si zase hraju s módou. :mrgreen:


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Angelikin Outfit - Angelikin Styl
Napsal: 28 zář 2014, 17:56
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
mimi píše:
Co se týče té taštičky, tak nevím, jestli už je dámy v 17.století používaly. Jsou spojovány s madame Pompadoure až v dalším století. Podle ní se jim říká pompadourky. Musím zapátrat v nějakých publikacích o módě.

Ale ve fikci by mohla Angelika předběhnout dobu a taštičku uvést do módy. Všechny návštěvnice dvora v Toulouse by jí určitě napodobovaly. Už si zase hraju s módou. :mrgreen:
Ano, ano! presne si uhadla! Ja si to myslim ze Angelika a Joffrey boli vzdy vo vsetkom "o krok dopredu".
Teda samozrejme aj v mode. A hlavne obaja boli nekonvecni a z potesenim sa odlisovali sa od predpisanej normy...

A v mode urcite zapatraj, nahodou co je viac typicky zenske ako sa trosku pohrat zo satickami, botickami, tastickami, vejarmi a maskami ???? aaaachh! :roll: :oops:

kde su tie casy ked sme sa z kamaratkami ako male dievcatka dokazali hodiny prezliekat pred zrkadlom...

PS: Kde presne je spominana linonova kosela, Errnie? A nemala by ta Angelikina aspon nejake cipky??? :roll:


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Angelikin Outfit - Angelikin Styl
Napsal: 28 zář 2014, 18:14
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Moirro, mluvíš mi z duše. Móda a ženy a hlavně k ženě jednoho z nejbohatších šlechticů ve Francii Ludvíka XIV. patří prostě k sobě. :wink:


Nahoru
Profil Citovat
errnie
Předmět příspěvku: Re: Angelikin Outfit - Angelikin Styl
Napsal: 28 zář 2014, 18:20
Vévodové
Offline
 
Příspěvky: 741
Registrován: 22 dub 2014, 10:28
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše:
PS: Kde presne je spominana linonova kosela, Errnie? A nemala by ta Angelikina aspon nejake cipky??? :roll:
to je spomenuté 2x
v 10.dieli str. 58 a potom v 11.dieli str. 62.. ..
no však práve to neviem, lebo neviem, aká je to linonóva košeľa.. na sk googli som to nenašla a preklad do nemčiny ani francúzštiny mi vôbec nič neporadil :(


Nahoru
Profil Citovat
Katra
Předmět příspěvku: Re: Angelikin Outfit - Angelikin Styl
Napsal: 28 zář 2014, 18:26
Markýzové
Offline
 
Příspěvky: 370
Registrován: 08 úno 2008, 05:03
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Nieco sa mi mari, ze linonovu koselu mal J. na sebe vo svadobnu noc ...


Nahoru
Profil Citovat
errnie
Předmět příspěvku: Re: Angelikin Outfit - Angelikin Styl
Napsal: 28 zář 2014, 18:54
Vévodové
Offline
 
Příspěvky: 741
Registrován: 22 dub 2014, 10:28
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Katra píše:
Nieco sa mi mari, ze linonovu koselu mal J. na sebe vo svadobnu noc ...
vďaka Katra, za pripomenutie, úplne mi to vypadlo, ale už som to našla :wink: ... áno aj tam mal linónovú košeľu, v nemeckom preklade mal jemnú ľanovú košeľu.... tak teraz naozaj neviem, žeby to bola veľmi jemná ľanová košeľa...hmmm... moirra, čo píšu v preklade (10. a 11. diel )Nemci ?


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Angelikin Outfit - Angelikin Styl
Napsal: 28 zář 2014, 21:43
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
K taštičkám jsem našla na netu, že v 16. Až 17. století se sukně rozšiřují a v jejich záhybech se ukrývají váčky s drobnostmi.
Další informace o doplňcích na webu o historii odívání v době krále Slunce.

Takže přeci jen taštičky, ale skryté. No a Joffrey by mohl nechat ušít takovou taštičku ze zbytku látky šatů a Angelice by přišlo škoda ji schovávat. Tak by kromě vějíře držela i taštičku na drobnosti. A dámy by to začaly nosit podle ní. Taštička ze stejné látky jako šaty.
To jsem to zase rozjela. :) :wink:

P.S. Nebylo už to v některé z fikcí. Nebo v kánonu?


Nahoru
Profil Citovat
fantina
Předmět příspěvku: Re: Angelikin Outfit - Angelikin Styl
Napsal: 28 zář 2014, 21:52
Administrátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 688
Registrován: 28 zář 2012, 20:16
Kontaktovat uživatele: SZ
 
errnie píše:
no však práve to neviem, lebo neviem, aká je to linonóva košeľa.. na sk googli som to nenašla a preklad do nemčiny ani francúzštiny mi vôbec nič neporadil :(
Linon = hladká bavlnářská tkanina malé hmotnosti, s lesklým povrchem, tkaná v plátnové vazbě z jemné bavlnářské příze v osnově i útku. Používá se na osobní prádlo. Zdroj: http://cz.texsite.info/Linon

PS: Krásná práce, dámy. Miluju šperky a těchle bych se asi nedokázala nabažit. A ty šaty jsou fakt úchvatné! :P


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Angelikin Outfit - Angelikin Styl
Napsal: 28 zář 2014, 22:50
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
errnie píše:
Katra píše:
Nieco sa mi mari, ze linonovu koselu mal J. na sebe vo svadobnu noc ...
vďaka Katra, za pripomenutie, úplne mi to vypadlo, ale už som to našla :wink: ... áno aj tam mal linónovú košeľu, v nemeckom preklade mal jemnú ľanovú košeľu.... tak teraz naozaj neviem, žeby to bola veľmi jemná ľanová košeľa...hmmm... moirra, čo píšu v preklade (10. a 11. diel )Nemci ?
V knihach to tazko najdem ked mi neprezradis aspon to
v ktorej kapitole ceskej/slovenskej sa to nachadza v 10 a 11 diely.....len tak mozem vediet kde to mam priblyzne hladat....

...ale medzicasom je uz tak ci tak zahada linonovej kosele vyriesena ;-) :mrgreen:


Nahoru
Profil Citovat
errnie
Předmět příspěvku: Re: Angelikin Outfit - Angelikin Styl
Napsal: 29 zář 2014, 08:31
Vévodové
Offline
 
Příspěvky: 741
Registrován: 22 dub 2014, 10:28
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše:

V knihach to tazko najdem ked mi neprezradis aspon to
v ktorej kapitole ceskej/slovenskej sa to nachadza v 10 a 11 diely.....len tak mozem vediet kde to mam priblyzne hladat....

...ale medzicasom je uz tak ci tak zahada linonovej kosele vyriesena ;-) :mrgreen:
Veď ja som to písala,že na str. 58 (10.diel a 11.diel 62) :wink:


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Angelikin Outfit - Angelikin Styl
Napsal: 29 zář 2014, 09:01
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
errnie píše:
moirra píše:

V knihach to tazko najdem ked mi neprezradis aspon to
v ktorej kapitole ceskej/slovenskej sa to nachadza v 10 a 11 diely.....len tak mozem vediet kde to mam priblyzne hladat....

...ale medzicasom je uz tak ci tak zahada linonovej kosele vyriesena ;-) :mrgreen:
Veď ja som to písala,že na str. 58 (10.diel a 11.diel 62) :wink:
Ach ano hej Errnie, uz som ako Rochat, 8) vidim len to co chem vidiet :lol: :lol:


Nahoru
Profil Citovat
Elaine
Předmět příspěvku: Spodní košile
Napsal: 30 zář 2014, 17:44
Rytíři
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 99
Registrován: 08 úno 2014, 14:13
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele: SZ
 
errnie, ta košile určitě ne
Když se podíváme na originál šaty z roku 1660, tak je krásně vidět, že pod nimi musela být nošena košile, která je viditelná v průstřihu rukávů.
[ img ]
Omlouvám se za tento "pohoršující" obraz, ale je to asi pořádně jediné, kde je vidět, jak taková košile vypadá v praxi
[ img ]
A tady je už moderní verze od nějaké kostymérky (asi)
[ img ]

****
Jinak, když už jsme u těch šatů, co říkáte na outfit "Madame Rescatorové"? :mrgreen: :mrgreen:
[ img ]


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Angelikin Outfit - Angelikin Styl
Napsal: 30 zář 2014, 18:18
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Dobre nalezy Elaine :mrgreen:

Outfit pani Rescatorovej vyzera nebezpecne. Myslim ze ked sa madame de Rescator takto vystafiruje, pan Rescator sa dobre pobavi. :twisted: :twisted: :lol:


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Angelikin Outfit - Angelikin Styl
Napsal: 30 zář 2014, 18:54
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Elaine, to jsou pěkné objevy. Hlavně ten oděv paní Rescatorové. Kde jsi ho objevila?


Nahoru
Profil Citovat
Elaine
Předmět příspěvku: Re: Angelikin Outfit - Angelikin Styl
Napsal: 30 zář 2014, 19:11
Rytíři
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 99
Registrován: 08 úno 2014, 14:13
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele: SZ
 
mimi, náhodou někde na pinterestu, zkoušela jsem hledat tu košili
Ono hledat barokní oděvy je všeobecně dost náročné. Nejenže jich (nejspíš) není dochovaných zas tak mnoho, ale člověk ani pořádně neví, co do toho vyhledávače zadat. Nejen kvůli absenci módních ilustrací tohle období není zas tak zpopularizované, aby ho kostymérky šily ve velkém, jako například rokoko 1770-78 a 1778-1786 (cca); druhým důvodem je náročnost šití, protože barokní šaty mají kostice všité v živůtku šatů přímo (tedy jedny šaty = jedna sada kostic; dvoje šaty = dvě sady kostic), zatímco rokokové se oblékají přes šněrovačku (jedno období = jedna šněrovačka = jedna sada kostic). Ale o tom jsem vlastně neměla vůbec mluvit :-D


Nahoru
Profil Citovat
errnie
Předmět příspěvku: Re: Angelikin Outfit - Angelikin Styl
Napsal: 30 zář 2014, 19:16
Vévodové
Offline
 
Příspěvky: 741
Registrován: 22 dub 2014, 10:28
Kontaktovat uživatele: SZ
 
oooo, elaine, tie prvé sú úplne ale úplne dokonalé..... :D
takže podľa toho to vyzerá, že oni nosili tú košeľu pod šatami a potom v tej istej aj v nej spali? lebo v tých spomínaných dieloch linonóvú košeľu mala Angelika na spanie a vyzliekla si ju, aby ju pán Rescator "zahrial" :mrgreen:
neviem prečo, ale myslela som si, že mali košeľu ktorú nosili ako spodné prádlo a potom že mali košeľu na spanie, v každom smere si našla nádherné kúsky, a tie prvé, musím sa opakovať, sú čarovné, aj strihom aj farebne veľmi pekné


Nahoru
Profil Citovat
errnie
Předmět příspěvku: Re: Angelikin Outfit - Angelikin Styl
Napsal: 30 zář 2014, 19:18
Vévodové
Offline
 
Příspěvky: 741
Registrován: 22 dub 2014, 10:28
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Elaine píše:
mimi, náhodou někde na pinterestu, zkoušela jsem hledat tu košili
Ono hledat barokní oděvy je všeobecně dost náročné. Nejenže jich (nejspíš) není dochovaných zas tak mnoho, ale člověk ani pořádně neví, co do toho vyhledávače zadat. Nejen kvůli absenci módních ilustrací tohle období není zas tak zpopularizované, aby ho kostymérky šily ve velkém, jako například rokoko 1770-78 a 1778-1786 (cca); druhým důvodem je náročnost šití, protože barokní šaty mají kostice všité v živůtku šatů přímo (tedy jedny šaty = jedna sada kostic; dvoje šaty = dvě sady kostic), zatímco rokokové se oblékají přes šněrovačku (jedno období = jedna šněrovačka = jedna sada kostic). Ale o tom jsem vlastně neměla vůbec mluvit :-D
pravda pravdúca, musím ti dať 1000% súhlas, čo som sa ja nahľadala, kým som našla niečo vhodne odpovedajúce k tomu obdobiu, a mužské odevy je ešte zložitejšie hľadať, dokonca aj v klasickej knižnici nenájdem čo hľadám, :cry:


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Angelikin Outfit - Angelikin Styl
Napsal: 30 zář 2014, 19:25
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Errnie, já si myslím, že šlechtičny a asi i bohaté měšťanky měly košil více. Tedy jednu pod šaty, další na spaní, než je manžel nebo jiný muž zahřál. Ty chudší to asi neřešily.

Elaine, s vyhledáváním barokní módy máš pravdu. Nějaké knihy, portréty na zámcích a v galeriích a pak samozřejmě hledat na netu. A všechno, taky není vždy dobře zařazené.Baroko a rokoko se někdy zaměňují.


Nahoru
Profil Citovat
Elaine
Předmět příspěvku: Re: Angelikin Outfit - Angelikin Styl
Napsal: 30 zář 2014, 19:37
Rytíři
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 99
Registrován: 08 úno 2014, 14:13
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Souhlasím s tím, že jich asi měly víc. Ale myslím, že se spíš měnily z důvodu umolousání se, než z důvodu "spím/jsem vzhůru". Když si vezmu, že v rokoku se spalo v povolené šněrovačce, a ne z důvodu tvarování pasu, ale spíš z lenosti šněrovat znovu a znovu.
Na takovou košili padne cca 5 metrů tehdejší látky (okolo 45 - 50 cm), což je HODNĚ!


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Angelikin Outfit - Angelikin Styl
Napsal: 30 zář 2014, 19:42
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Elaine, ono to rokoko bylo hodně nepohodlné. Před plesy dámy spávaly v sedě kvůli vysokým a bohatým účesům.


Nahoru
Profil Citovat
Elaine
Předmět příspěvku: Re: Angelikin Outfit - Angelikin Styl
Napsal: 30 zář 2014, 19:44
Rytíři
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 99
Registrován: 08 úno 2014, 14:13
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Taky bych spala v sedě, kdybych měla na hlavě loď nebo flaštičku na živé kytky :-D


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Angelikin Outfit - Angelikin Styl
Napsal: 30 zář 2014, 19:46
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Já taky. Ono by to jinak asi nešlo. Jak se říká, pro parádu se musí trpět. :roll:


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Dámská móda v díle AG
Napsal: 02 úno 2016, 00:14
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Vážene dámy, mame taky menší problém z prvými svadobnými šatami Angeliky, ktoré jej Joffrey poslal
do Monteloupu....s tými čo mali farbu jej očí....


všetky vydania píšu ze boli taftové a zelené, z jemnej čipky, a boli tam smaragdy a diamanty, ale
a to sa rozlišujú, slovenske vydanie píše o čiernom zamatovom kabáte, české integrale píše o zamatovom
čierne podšitom plášti

nemecke integrale píše o "bestickter Samt des tiefschwarzen Manteaus" - "o vyšívanom zamate
čierneho MANTEAU" čo vlastne nieje kabát ani plášť ale toto:

Před koncem 17. století je klíčovým typem oděvu manteau – svrchní šat s otevřenou sukní která je shrnuta do zadní části oděvu, kde přechází do vlečky. Zapínal se vepředu, kde byl rozevřený a odhaloval pod ní vyztužený trojúhelník – tzv. punt.

https://de.wikipedia.org/wiki/Manteau

a ešte česká integrale píše o živôtiku z neobyčajne jemnej krajky,

slovenske vydanie píše že neobyčajne jemná čipka zdobila kosticami vystužený živôtik a plastrón bol vyšitý kvetmi z diamantov a smaragdov...

takže...ako to vlastne bolo? :roll: :roll:

no potrebujeme odborníčku na dobové odevy, však Dauphine :agree: ....ale nosilo sa vôbec manteau v roku 1656 ?? :shock:


Nahoru
Profil Citovat
dauphine
Předmět příspěvku: Re: Dámská móda v díle AG
Napsal: 02 úno 2016, 10:33
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1232
Registrován: 06 lis 2011, 19:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Já bych jí manteau neoblékala a výstřih živůtku bych olemovala krajkou, ale fantazii se meze nekladou a já se moc těším co Errnie vymyslí! :agree:


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Dámská móda v díle AG
Napsal: 02 úno 2016, 21:15
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Moirro, Dauphine, já jsem si vždycky představovala šaty a samostatný dlouhý plášť s kapucí. Tak jak je to na fotkách z filmu. I ve svých fikcích, kde si užívám popisy šatů, :lol: , tak oblékám Angeliku do šatů a samostatného pláště.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Dámská móda v díle AG
Napsal: 07 úno 2016, 12:58
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
No prosím!!!!! :shock: :shock:

A to som sa ešte nedívala do Portugalčiny, Holandčiny a tiež ešte nemám Francúzsky prvý diel integrále,
al už je za tri eurá aj s poštovným na ceste. :agree:

Dívala som sa do integrale v češtine, ruštine a nemčine.

Do ostatných starých kníh: Španielsko, Nemecko, Chorvátsko, Rusko, Taliansko, Anglicko a Francúzsko. :agree:

Takmer žiadny preklad sa nezhoduje z nejakým iným. :disagreement: ha-ha takže už viete že každy ma zrejme
úplne inú knihu.....takže ja by som navrhovala že Errnie a Dauphine ako odborníčky nám načrtnú viacere verzie
toho sukňo-šato-plášta :ok:

Poďme na to:

Záhada: Mantilla, plášť, vrchná sukňa či vrchné šaty ?

Preklady pridávam aj vo worde.

Tie isté kvetiny sa opakovali na čiernom zamatovom kabáte ktorý dopĺňal šaty. Zdvihnuté kraje mal na obidvoch stranách pripnuté o sukňu prekrásnymi diamantovými sponami.

Stejný květinový vzor byl vyšitý i na sametovém černě podšitém plášti, který šaty doplňoval. Jeho cípy držely rozevřené diamantové jehlice.

Stejný květinový vzor byl i na sametovém černě podšitém plášti, který ke šatům patřil. Dvě diamantové jehlice udržovali límec plašte zdviženy.

Das gleiche Blumenmuster wies auch der schwarze Samt der Mantille auf. Diamantenagraffen rafften ihn an den Seiten des Rockes hoch.

Ten istý kvetinový vzor sa opakoval na čiernej zamatovej mantille ktorej záhyby boli po stranách upevnené diamantovými sponami.

Das gleiche Blütenmuster setzte sich auch auf dem bestickten Samt des tiefschwarzen Manteaus fort. Diamantspangen hielten ihn zu beiden Seiten des Rocks zurück.

Rovnaký kvetinový vzor bol umiestnený aj na vyšívanom zamate temne čierneho manteau. Diamantové spony ho držali upevnený dozadu po stranách sukne.

Iste cvjetne šare bile su utisnute na crnom baršunu ogrtača. Dijamantne kopče su držale njegove skutove na onom mjestu gdje se suknja vidjela.

Rovnaké kvetinové vzory boli na čiernom zamatovom kabáte. Diamantové spony držali jeho záhyby na tom mieste kde sa videla sukňa.

Lo stesso disegno a fiori era riprodotto nel velluto nero del manto. Fermagli di diamante lo tenevano sollevato ai lati della gonna.

Ten istý kvetinový vzor sa opakoval na čiernom zamatovom plášti. Diamantové spony ho držali zdvihnutý po stranách sukne.

Le même dessin de fleurs se reproduisait dans le velours ciselé du manteau de robe qui était d'un noir soutenu. Des agrafes de diamants le tenaient relevé sur les côtés de la jupe.

Ten istý kvetinový vzor sa opakoval na čiernom zamatovom plášti. Diamantové spony ho držali zdvihnutý po stranách sukne.


Таким же цветочным рисунком была отделана верхняя бархатная юбка черного цвета. Ее полы были приподняты по бокам брильянтовыми аграфами.

Vrchná čierna zamatová sukňa v čiernej farbe bola zdobená rovnakým vzorom. Jej konce boli upevnené po bokoch diamantovými sponami.

Такие же цветы были на узорчатом бархате верхнего платья черного цвета. Его полы были отвернуты и заколоты брильянтовыми аграфами.

Rovnakej kvety boli aj na vzorovanom zamate vrchných čiernych šiat . Ich konce boli vyhrnuté a pripnuté diamantovými sponami.

El mismo dibujo de flores se reproducía en el terciopelo recortado del manto, que era negro. Broches de diamantes lo levantaban a los costados del vestido.

Rovnaký kvetinový vzor sa opakoval na strihanom zamate plášťa, ktorý bol čierny. Diamantové brože ho dvíhali po stranách šiat.

The same flower pattern was reproduced on the cut velvet of the mantle, which was deep black. Diamond claps kept it in place at the sides of the skirt.

Rovnaký kvetinový vzor sa opakoval na strihanom zamate plášťa, ktorý bol temne čierny. Diamantové spony ho pridržiavali na mieste po stranách sukne.

Přílohy
Rozdiely zelené angelikyne šaty.docx
(14.37 KiB) Staženo 340 x


Nahoru
Profil Citovat
Tereza
Předmět příspěvku: Re: Dámská móda v díle AG
Napsal: 11 kvě 2017, 23:03
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 1383
Registrován: 29 črc 2014, 21:17
Kontaktovat uživatele: SZ
 
a v neposlednom rade aj historický správne so spodnou košeľou z jemného plátna, sukňou a pripínacím živôtikom ....

Jak nejsem přes ty oblečky, vždycky jsem si kladla otázku, proč??? jim ta košilka "trčela" z šatů. Nenašly se dámy, která ji stčily pod šaty nebo zvolily variantu naostro? Košilka vykukovala vždy nebo jen někdy? (Asi ale tato poznámka - dotaz - patří do jiné sekce)


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Dámská móda v díle AG
Napsal: 12 kvě 2017, 13:53
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Tereza píše:
a v neposlednom rade aj historický správne so spodnou košeľou z jemného plátna, sukňou a pripínacím živôtikom ....
Jak nejsem přes ty oblečky, vždycky jsem si kladla otázku, proč??? jim ta košilka "trčela" z šatů. Nenašly se dámy, která ji stčily pod šaty nebo zvolily variantu naostro? Košilka vykukovala vždy nebo jen někdy? (Asi ale tato poznámka - dotaz - patří do jiné sekce)
no ono to asi bude mať niečo spoločné s tým ako predtým nosili prestrihnuté rukávy na šatoch (a to aj chlapi), aby bolo vidno peknú látku košele z jemného plátna .... asi to plátno v tom čase bolo vzácne a poriadne drahé :roll: :roll:
tak sa ním Polačkovsky povedané chvastali a predvádzali do odpadnutia :P ale to sú zatiaľ iba hypotézy .... ešte som to nerešeršovala ....

možno nám k tomu niečo napíše mladá slečna Rescatorová. ktorá historickú módu študovala, a onedlho sa vráti s ciest po Stredomorí :sailor: a zastaví sa u Polačky vo Wapassu :mrgreen:


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Šaty podle Angeliky - Šité kostýmy
Napsal: 12 kvě 2017, 17:21
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3225
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Nebo to možná bylo dané tím, jaké v té době byly běžné střihy, vypasované košile jako dnes "na tělo" se nenosily, dělaly se dlouhé, protože košile jako taková mohla mít víceúčelové využití a bylo lepší ji mít dlouhou... ale to taky spekuluji.


Nahoru
Profil Citovat
dauphine
Předmět příspěvku: Re: Dámská móda v díle AG
Napsal: 16 kvě 2017, 08:38
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1232
Registrován: 06 lis 2011, 19:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše:
Tereza píše:
a v neposlednom rade aj historický správne so spodnou košeľou z jemného plátna, sukňou a pripínacím živôtikom ....
Jak nejsem přes ty oblečky, vždycky jsem si kladla otázku, proč??? jim ta košilka "trčela" z šatů. Nenašly se dámy, která ji stčily pod šaty nebo zvolily variantu naostro? Košilka vykukovala vždy nebo jen někdy? (Asi ale tato poznámka - dotaz - patří do jiné sekce)
no ono to asi bude mať niečo spoločné s tým ako predtým nosili prestrihnuté rukávy na šatoch (a to aj chlapi), aby bolo vidno peknú látku košele z jemného plátna .... asi to plátno v tom čase bolo vzácne a poriadne drahé :roll: :roll:
tak sa ním Polačkovsky povedané chvastali a predvádzali do odpadnutia :P ale to sú zatiaľ iba hypotézy .... ešte som to nerešeršovala ....
Ani já jsem detailněji nerešeršovala historii spodního prádla (i když to mám v úmyslu :twisted: ), ale řekla bych k tomu toto: variantu na ostro bych nevolila, protože spodnička se oblékala pod korzet, takže tělo chránila proti otlačeninám, škrábancům..., samozřejmě, že si jinak dámy (a asi i pánové) vyrážely bez nohaviček. :twisted:
A pak jak říká Moirra, ty košilky se často vyráběly s velmi drahých látek, jemného hedvábí, krajek... Takže už z ješitnosti je rádi nechali vykukovat. Proto taky vznikly různé průstřihy na šatech, nebo třeba v Ludvíkově vykukovaly nařasené rukávy pánských košil zakončené krajkou (což byly vlastně taky spodní košile, protože přes ně nosili vestu a kabátec), což je taky docela zajímavý fashion detail. Prostě se bavili módou a vymýšleli nové a nové možnosti jako my dnes. :ach:


Nahoru
Profil Citovat
dasha
Předmět příspěvku: Re: Šaty podle Angeliky - Šité kostýmy
Napsal: 16 kvě 2017, 13:02
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1316
Registrován: 17 zář 2007, 10:38
Bydliště: Českolipsko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Ještě bych dodala, vzhledem k aktuální živé diskuzi v oddílu "hygiena", že košile jako spodní prádlo mohla to horní šatstvo izolovat od "nasmrádnutí". A když se horní nepohodlné šaty sundaly, tak byl člověk hned v pyžamu :)


Nahoru
Profil Citovat
fantina
Předmět příspěvku: Re: Dámská móda v díle AG
Napsal: 26 kvě 2017, 02:17
Administrátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 688
Registrován: 28 zář 2012, 20:16
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Taky si myslím, že košile byla nejen praktická pod vyztuženým a drsným živůtkem, ale jak psaly Moirra a Dauphine, tak ty košile byly z kvalitních materiálů (byť převážně jen bílých), a tak je všichni rádi ukazovali.

Jen na ukázku - AG skvěle popisuje některé věci na začátku Markýzy andělů při návštěvě markýze du Plessis-Belliere v Monteloup. Tady je kousek o šatech mladého Filipa:
Angelika, která z něj nespouštěla oči, měla hroznou chuť po něm skočit a vyškrábat mu oči. Nebyl snad on s těmi krajkami, mašličkami a rukávy s rozparkem od podpaží až k zápěstí, aby byla vidět jemná látka košile, daleko směšnější?


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Dámská móda v díle AG
Napsal: 26 kvě 2017, 12:08
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3225
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Možná že ukazování materiálu a zpracování košile mělo i vliv pro výběr potencionální milenky - pán se mohl pohledem přesvědčit, zda jeho vyvolená je movitější a nosí prádlo z lepších materiálů, nebo patří mezi nižší vrstvy a nemá cenu se jí dvořit :) .


Nahoru
Profil Citovat
fantina
Předmět příspěvku: Re: Dámská móda v díle AG
Napsal: 27 kvě 2017, 01:40
Administrátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 688
Registrován: 28 zář 2012, 20:16
Kontaktovat uživatele: SZ
 
PenelopaW píše:
Možná že ukazování materiálu a zpracování košile mělo i vliv pro výběr potencionální milenky ....
:D No, ono to sice zní legračně, ale ono to tak opravdu bylo :D Šlechta a bohatí měšťáci měli košile z linonu nebo hedvábí, tehdy (a i dnes) hodně drahých látek. Chudí lidé měli košile plátěné, někdy i z hrubšího méně kvalitního plátna. A ti nejchudší neměli košili žádnou - třeba jako Angelika:

Lidožrout: „nejenže jsi coura bez košile, odsouzená ke zbičování, ale ještě si osvojuješ velkopanské způsoby ... “
Hraběnka de Soissons: „Král… král… Tulačka bez košile si dovoluje mluvit o králi! To je neodpustitelné! ... “

A myslím, že se nejednalo o rozdíly v materiálech u jednotlivých společenských vrstev jen u prádla. Všechny ty samety, satény a brokáty byly hrozně drahé, proto si z nich šili šaty jen ti bohatší, střední vrstva nosila plátěné, seržové, lněné či vlněné šaty. Hedvábné kalhoty byly pro měšťáka vždycky sváteční a většinou měl do zásoby jen jedny :P

Proto také Audiger mluvil s Angelikou takto:
Audiger vypadal velkolepě. Měl žluté kalhoty zdobené ohnivými stuhami, nabíranou košili z nejjemnějšího hedvábí a sametovou vestu se zlatými prýmky. Krajky na kalhotách, na manžetách a na náprsence byly z čistého hedvábí. Angelika se jich s obdivem dotkla. „To je irská krajka,“ komentoval to mladík. „Stála mě malé jmění.“ Poněkud opovržlivě zvedl skromný límeček své společnice. „Brzy budete mít stejně krásné krajky, drahoušku. Mám pocit, že budete umět nosit i velké toalety. Umím si vás představit v hedvábných, dokonce i v saténových šatech.“ Ba i ve zlatých, pomyslela si Angelika a stiskla rty.

PS: A jen pro zajímavost, jeden metr látky z pravého hedvábí stojí v naší současnosti 1.200 - 2.000 Kč :roll:


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Šaty podle Angeliky - Šité kostýmy
Napsal: 28 kvě 2017, 19:26
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
dasha píše:
A když se horní nepohodlné šaty sundaly, tak byl člověk hned v pyžamu :)
ha ha ha :slzici: Dasha ty tvojimi trefnými poznámkami nikdy nesklameš :D :D

Inak celkom pekne bolo vidno takú dlhšiu košelu pod šatami v dvojdielnom Filme Kráľová Alej, keď sa Scaronka
vyzlieka prd Scaronom. ;)

Fantina ty si tú košeľu zasa dokonale stabuľkovala! :applaus: A tiež tým hneď aj dokázala že dokonca aj otázku
košieľ mali Golonovci veľmi dobre zrešeršovanú.

Jednoznačne máme týmto potvrdené že košeľu bolo vždy vidno, inak by nikto nemohol vravieť že je niekto bez košele. :mrgreen:

Možno sa mýlim. ale podľa mňa tuto trčia s pod rukávov šiat rukávy košele:

[ img ]


Nahoru
Profil Citovat
fantina
Předmět příspěvku: Re: Dámská móda v díle AG
Napsal: 07 čer 2017, 10:02
Administrátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 688
Registrován: 28 zář 2012, 20:16
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše:
A tiež tým hneď aj dokázala že dokonca aj otázku košieľ mali Golonovci veľmi dobre zrešeršovanú. Jednoznačne máme týmto potvrdené že košeľu bolo vždy vidno, inak by nikto nemohol vravieť že je niekto bez košele. :mrgreen:
Taky si myslím, že AG měla módu dost dobře prostudovanou, i když se samozřejmě stávalo, že ne všechny názvy jednotlivých kusů oděvů v jejím díle odpovídaly přesně danému období ve vývoji módy (viz manteau, redingot apod.), ale košile popisovala dost často a dost přesně :D
moirra píše:
Možno sa mýlim. ale podľa mňa tuto trčia s pod rukávov šiat rukávy košele
Ten obrázek živůtku je nádherný, už jsem ho od tebe zahlédla na fb. A ano, jsou to rukávy košile a líbí se mi, že to asi bylo šité přímo jako komplet, protože ta košile má stejnou krajku jako živůtek - tedy, pokud si to malíř neupravil podle svého :D :D


Nahoru
Profil Citovat
Tereza
Předmět příspěvku: Re: Dámská móda v díle AG
Napsal: 07 čer 2017, 18:27
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 1383
Registrován: 29 črc 2014, 21:17
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Obraz je opravdu krásný.

Nikdy by mě nenapadlo, že ty šaty jsou dva kusy. Pro neznalého módy té doby to opravdu vyvolává dojem, že rukávy košile jsou součástí svrchních šatů.

A také bych docela ráda viděla, jak vypadaly šaty -tedy jak fungovalo povolování šatů - pro těhotné. Vzpomínám si, že se někde v Angelice popisovalo, jak Montespanka něnila módu u dvora i vzhledem k tomu, že byla stále těhotná. Měly to být nějaké "mašle" po bocích (teda pokud si to s něčím nepletu), které se nějak povolovaly, ale v praxi si to dovedu představit jen mlhavě.


Nahoru
Profil Citovat
fantina
Předmět příspěvku: Re: Dámská móda v díle AG
Napsal: 07 čer 2017, 21:10
Administrátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 688
Registrován: 28 zář 2012, 20:16
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Tereza píše:
A také bych docela ráda viděla, jak vypadaly šaty -tedy jak fungovalo povolování šatů - pro těhotné. Vzpomínám si, že se někde v Angelice popisovalo, jak Montespanka měnila módu u dvora i vzhledem k tomu, že byla stále těhotná. Měly to být nějaké "mašle" po bocích (teda pokud si to s něčím nepletu), které se nějak povolovaly, ale v praxi si to dovedu představit jen mlhavě.
Tak představit si to také moc nedovedu, ale zkusím někde najít nějaké kresby. Jinak tu módu, kterou zmiňuješ, napsala Jeanne ve svém článku zde na webu: Oslnivé dámy z doprovodu Ludvíka XIV. - (Šaty typu innocente)

V knize byla zmínka v díle A. a král, kde v dopise Angelice píše markýza de Sévigné trochu něco jiného:
A protože jsem se zmínila o módě a prozradila, že její změny určuje paní de Montespan, jistě Vás neudiví, když Vám sdělím, že si ji dokonale přizpůsobila pro sebe. Uvedla do módy sukně zdvižené lehkými obručemi nejen vzadu, ale i vpředu, což dovoluje, aby se postava za jistých okolností rozšířila a nebylo nic vidět. Vsadím se, že tahle móda velice přispěje k růstu populace. Paní de Montespan z ní těží první.

A taky se dámy hodně stahovaly, aby na nich to těhotenství nebylo příliš vidět - což mi přijde tedy hodně drastické a asi i proto často rodily "nezdravé" děti. Nicméně v díle AG to praktikovala i Angelika (opět úryvek z A. a král):
Začínalo ji unavovat blížící se mateřství. Znovu bude Filipovou vinou donucena držet se v ústraní. Marně se stahovala, nepomáhala ani móda milosrdná k plnějším formám. Už nemohla nosit své nejkrásnější toalety. Zase má štěstí – tohle dítě je největší ze všech, jež kdy nosila pod srdcem.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Šaty Angeliky spomínané v románoch
Napsal: 02 pro 2021, 13:41
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
V knihách nájdeme rôzne opisy Angelikynych šiat, sem tam nájdem neičo čo by som si pod tými opismi dokázala predstaviť

v Quebecu sa spomínajú červené šaty, čo poviete na tieto?

[ img ]

:mask: Pomáhal jí zkoušet jednotlivé róby. Všechny byly nádherné. Teď měla na sobě purpurové šaty s tmavými odlesky. Jemný samet zdůrazňoval nádherné křivky jejího těla, šaty vypadaly poněkud těžké, ale byly překrásné a vznešené.

teraz to neviem nájsť ale som si istá že toto niesu jediné červené či rudé šaty ktoré sa spomínajú v knihách.

S tými farebnými otieňami ma bratia a sestry češi poriadne domotali:

Základní odstíny červené - jahodová, korálová, šarlatová, karmínová a bordó ...

A potom ešte rudá? :roll: :monkey_blind: Títo tu slubili že "my vám to prozradíme" ale neprozradili.

https://www.poshme.cz/clanek/274/5-odst ... -znate-je/


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Šaty Angeliky spomínané v románoch
Napsal: 02 pro 2021, 13:57
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3225
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Nádherné!!! :applaus: Kde jsi je našla?

EDIT: Objevila jsem je! :D
https://godsandfoolishgrandeur.blogspot ... i.html?m=1
Alice Crawford in the role of Olivia in "Twelfth Night", by William Logsdail, 1907.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Šaty Angeliky spomínané v románoch
Napsal: 02 pro 2021, 14:20
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
PenelopaW píše: *  02 pro 2021, 13:57

EDIT: Objevila jsem je! :D
geniálny pán Clopot. :ok: ja som našla iba to bez hlavy čo som pridala na pintereste.

[ img ]

Teraz ich máme pekne celé. Až mám chuť primontovať an to Angelikynu hlavu. Podobne ako niekto spravil na týchto ružovo-
červených, pridaných v prílohe:

Znovu vstala a zapálila svíčku. Plesová toaleta byla skutečně nádherná. Byla ušitá z ohnivě růžového saténu, doplněná pláštěm barvy červánků a živůtkem vyšitým drobnými perleťově růžovými květy. Jako šperky k ní si vybrala růžové perly. Náušnice v podobě hroznů, náhrdelník ze tří šňůr a diadém do vlasů ve tvaru měsíce. Všechno to koupila u klenotníka, kterého si oblíbila, protože jí vyprávěl o teplých mořích, odkud perly pocházejí, o jejich lovu, obtížných znaleckých zkouškách a dlouhých cestách, které musely překonat, skryté v hedvábných sáčcích, jež si předávají arabští, řečtí či benátští kupci. Ten obchodník pětinásobně zvýšil jejich cenu, protože dokázal o každé perle mluvit jako o výjimečné vzácnosti a vzbudit dojem, že pochází nejméně z božské zahrady.

Krásne nám ich už dávnejšie nakreslila talentovaná Dauphine, aj spolu zo spomínaným diadémom do vlasov.


[ img ]

Přílohy
[ attachment ]


Nahoru
Profil Citovat
Zobrazit: Seřadit podle: Směr:
Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 49 příspěvků ]
Zpět na „Styl & móda 17. století“
Přejít na:

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů
cron