Zámok Château de Saint-Germain-en-Laye

Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 9 příspěvků ]
Autor Zpráva
moirra
Předmět příspěvku: Zámok Château de Saint-Germain-en-Laye
Napsal: 18 črc 2016, 17:01
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6882
4poziom.slask.pl
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Château de Saint-Germain-en-Laye je královským zámkem, ležící 19 km západně od Paříže.

No v každom prípade je to naskok od brehov rieky Seiny. narodil sa tam kráľ slnko - Louis XIV.

Bol sídlom kráľa a kráľovny kým sa dvor nepresťahoval do Versailles.

Takto to tam vtedy vyzeralo:

[ img ]

A tuto ešte detailnejšie:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... eStich.jpg

V roku 1777 bohužial zbúrali takzvaný "Château neuf" ktorý vidíte v popredí a dodnes ostal
iba starý pôvodný kaštiel a časť záhrad.

V knihách Angelika sa spomína veľmi často. Pripomeňme si napríklad v prvom diely:

Pánové z parlamentu to očekávali už dávno; neustále se obávali, aby královna neodvezla malého krále mimo Paříž, a tak se ve velkém počtu i třikrát za večer přicházeli ptát, zda by mohli vidět to krásné dítě spát, ve skutečnosti se ale chtěli ujistit, že je pořád tam. Jenže Španělka a Ital jsou mazaní. Na Tři krále jsme u dvora popíjeli a pěkně vesele slavili a bezstarostně hodovali u tradičního tříkrálového koláče. Kolem půlnoci, zrovna když jsem chtěl s několika přáteli zajít někam do hospody, jsem dostal rozkaz shromáždit své lidi a vozy a dostavit se k pařížské bráně. A odtud odjet do Saint-Germain. Tam jsem už našel královnu s oběma syny, jejich dvorní dámy a pážata; celý ten urozený svět se rozložil na slámě ve starém zámku, kde táhlo ze
všech stran. Byl tu i pan Mazarin. Od té doby je Paříž obklíčena princem de Condé, který se postavil do čela královských vojsk.


Je dosť možné že by starý zámok dopadol rovnako ako ten novší a veľa by s neho nezostalo. Avšak starý zámok paradaoxne zachránila práve Anglická Kráľovná Viktória:

Na fasáde kostola v ulici Rue de la Paroisse sa nachádza pamätná tabuľa, ktorú 25. augusta 1855 umiestnila kráľovná Viktória (1819-1901) na počesť Jakuba II. Stuarta (1633-1701) počas svojej oficiálnej návštevy Paríža. Kráľovná požiadala Napoleona III., aby jej ukázal miesto vyhnanstva Stuartovcov: zámok Château-Vieux, o ktorého zbúraní sa uvažovalo už dávnejšie. Na jej žiadosť sa cisár rozhodol obnoviť zámok Château-Vieux, ktorý bol v tom čase v hlbokom rozklade. Prestížna pamiatka tak bola zachránená pred zabudnutím a stala sa výkladnou skriňou francúzskej archeológie.
je takmer neuveriteľné že počiatky zámku siahajú do roku 1214 :!: :idea:

Starý zámok pred jeho rekonštrukciou v časoch Napoleona:

[ img ]

Pôvodný starý zámok, zachovaný dodnes:

[ img ]

[ img ]


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Zámok Château de Saint-Germain-en-Laye
Napsal: 23 črc 2016, 23:29
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6882
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Našla som nádherný obrázok ako nový zámok a záhrady Saint-Germain vyzerali za vlády Ľudovíta XIV.

[ img ]


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Zámok Château de Saint-Germain-en-Laye
Napsal: 11 led 2019, 12:34
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6882
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
k obrazu hore vyššie, na ktorom je nádherne vidno zákrutu Seiny po ktorej sa plaví už pár rokov naša Dauphine
som našla skvelé VIDEO o tom ako sa palác postupne budoval a vyvíjal:

https://www.youtube.com/watch?v=UGLqORUtFpY

Video aj obraz dokazujú že to za vlády kráľa Ľudovíta XIV bolo poriadne honosné sídlo
škoda že sa nám v tejto podobe neuchovalo až dodnes :roll:

Dnes už bohužiaľ stojí iba starý zámok - ale ako vidno na videu mestečka navštíviť sa to tom oplatí:

https://www.youtube.com/watch?v=gVJEkSCtjx8

Avšak nezmizli všetky stopy nového zámku Saint-Germain, ako som sa mýľne domnievala, ono tam predsa len niečo z nového zámku doby Kráľa Slnko :king: zostalo - Pavilón Henricha IV (Jindricha)

Pavilón Henriho IV.

Je nielen pozostatkom zámku Neuf a rodiskom Ľudovíta XIV
., ale privítal aj mnohé osobnosti spojené s umením a literatúrou vrátane Musseta, Nervala, Viktora Huga, Maupassanta a Offenbacha, ktorý tu napísal posledné stránky svojich najslávnejších diel, ako sú Hoffmannove poviedky. Bývalo v ňom aj mnoho politikov.

Alexander Dumas tiež býval v tomto Pavillone v byte na prvom poschodí.
Práve v tomto dome napísal "Troch mušketierov" a "Grófa Monte Christa". :writer:


Slávneho šéfkuchára Pavillonu považoval za "compère en art culinaire" a vyzdvihoval jeho béarnskú kuchyňu, vďaka ktorej sa Pavillon Henricha IV sa stal Mekkou kulinárskych zážitkov.

Plaketa o mieste narodenia Ľudovíta XIV:

[ img ]

Myslím že pri porovnaní zo starým obrazom je vidno že zachovaná vežička pavilónu je autentická:

[ img ]

História a tradícia zámku Château Neuf Saint-Germain

Pavilón Henriho IV.

Pavilón Henricha IV. bol postavený na terase Saint-Germain, na mieste bývalého kráľovského hradu.
Výstavba zámku Château Neuf sa začala za vlády Henricha II. v roku 1556, keď ho postavil Philibert Delorme, a v roku 1589 za vlády kráľa Henricha IV. bol zámok rozšírený a skrášlený. Architektmi boli Jean de Fourcy, J.B. Androuet du Cerceau a Louis Metezeau.

Budovy boli dokončené okolo roku 1603 a nasťahoval sa do nich dvor. Zámok Château Neuf sa stal kráľovskou rezidenciou za Henricha IV, potom Ľudovíta XIII a Ľudovíta XIV až do roku 1660, keď sa dvor musel presťahovať do starej feudálnej budovy, kým sa nepresťahoval do Versailles. V noci zo 4. na 5. septembra pocítila Anna Rakúska pôrodné bolesti a 5. septembra 1638 porodila Ľudovíta Dieudonného, budúceho Ľudovíta XIV.

Salón, v ktorom sa narodil Kráľ Slnko, je v súčasnosti jedným zo salónov pavilónu Henricha IV. a je pamiatkovo chránený. Nástup Ľudovíta XIV. znamenal začiatok najúspešnejšieho obdobia v histórii Saint Germain.
V rokoch 1666 až 1682 sa kráľovské mesto stalo obľúbeným kráľovským sídlom. V apríli 1682 však Ľudovít XIV. opustil Saint Germain en Laye a presťahoval sa do Versailles. V roku 1777 sa zámok stal majetkom grófa z Artois, brata Ľudovíta XVI., budúceho Karola X. Keď ho Ľudovít XVI. daroval svojmu bratovi, bol už neobývateľný.



[ img ]

Nostalgicky na starej fotografii:

[ img ]


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Zámok Château de Saint-Germain-en-Laye
Napsal: 09 čer 2022, 19:54
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6882
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
keď som písala predchádzajúce príspevky, ani som len netušila že sa tam jedného dňa, teraz už z dosť s veľkou pravdepodobnosťou dostanem .... :la-polak-fun: kedźe ma ubytovanie a letenka vyšli ešte o tretinu menej ako samotná letenka o deň neskôr - rozhodla som sa stráviť deň v St. Germain en Laye, a pozrieť si okrem iného zámok kde sa narodil Louis XIV a samozrejme Notrové záhrady - teda to čo s nich zostalo a mslím že toho ej ešte hodne

hore vyššie som doplnila informácie o zachovanom pavilóne nového zámku s čias ľudovíta XIV a Ľudovíta XIV- o pavilóne Henri XIV - mieste kde sa narodil Kráľ Slnko :king: a kde Dumas písal svoje najslávnejšie romány :writer:

brúzdala som po internete, a keďže mňa ako pološialenú Angelikoložku zaujímajú viac budovy ako výstavy v nich - dívala som sa či Lovre nemá nejaké iné pološialené projekty , napríklad či sa nemôžem poprechádzať po strechách Louvre ako kráľ a Lauzun (scéna ktorá sa v českej verzii zjavila až v integrále vydaní, hoci v nemeckej starej knihe bola)

zistila som že v Louvre síce ponúkajú prehliadku pivníc ale strechy nie a mimochodom sa mi zjavila stránka kde ponúkali prechádzku po streche v Saint-Germain en Laye za 3,50 €
dívala som sa na dátumy a ponuka bola ale nedostupná - teda žiadne aktívne dátumy ....

https://musee-archeologienationale.fr/a ... -les-toits

neviem čo sa stalo , ale keď som klikla ešte raz na stránku, zjavil sa jeden jediný lístok - a to presne na ten deň kedy tam budem - neverila som vlastným očiam :shock: :D
a ono mi aj naozaj prišlo potvrdenie na mail :applaus: a omylom dokonca také kde mám za 5€ ešte aj prehliadku zámku

dívala som sa na tie videa - och to je božský výhľad - nehovoriac o kráse zámku a tej strechy s jej potvorkami tak trochu podobnými tými na Notre Dame - kam sa človek teraz už nedostane - a zo strechy vidno v diaľke Paríž - a samozrejme vyčnievajúcu Eiffelovku

veď pozrite dámy:

PREKLAD: Do 30. septembra si za skromnú sumu 3,50 eura môžete dopriať nadčasovú návštevu striech zámku Saint-Germain. Sprievodca vám porozpráva o histórii hradu a ukáže vám nádhernú panorámu ktorú môžete pozorovať zo strechy zámku Saint-Germain: La Défense a Paríž (vidno Eiffelovku)

https://www.youtube.com/watch?v=nydkquE9r0c

https://www.youtube.com/watch?v=q8STHVPFfIE&t=16s

no aspoň sa dozviem aké to bolo prechádzať sa po strechách ako kráľ z Lauzunom plus si možem predstaviť, pretože zámok je ružový, ako to asi bolo na strešnej terase Joffreyovho paláca v Toulouse :oops:
(na nejakom videu sú tam šialenci v šlapkách, čo sa trepú na strechu, to určite budú domáci)

na tejto fotke je to nádherne vidno, keď na to kliknete sa to ešte zväčší:

https://www.ville-imperiale.com/wp-cont ... 40x960.jpg

a tu je viacej fotiek ktoré sa dajú krásne rozkliknúť:

http://stgermaincommerce.over-blog.com/ ... 22711.html

[ img ]

[ img ]


Nahoru
Profil Citovat
Precious
Předmět příspěvku: Re: Zámok Château de Saint-Germain-en-Laye
Napsal: 10 čer 2022, 13:20
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1491
Registrován: 17 říj 2007, 15:19
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Tak si to poriadne uži, Moirra, a potom spíš podrobnú správu aj s fotodokumentáciou! ;)

_________________

“We're fickle, stupid beings with poor memories and a great gift for self destruction.” Suzanne Collins, Mockingjay.


Nahoru
Profil Citovat
Zuzanka62
Předmět příspěvku: Re: Zámok Château de Saint-Germain-en-Laye
Napsal: 19 čer 2022, 10:32
Markýzové
Offline
 
Příspěvky: 356
Registrován: 07 říj 2021, 20:37
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Už počítám dny a hlavně se těším na polosilenou Angelikolozku a její znalosti🤓


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Zámok Château de Saint-Germain-en-Laye
Napsal: 19 čer 2022, 11:08
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3225
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Zuzanka62 píše: *  19 čer 2022, 10:32
Už počítám dny a hlavně se těším na polosilenou Angelikolozku a její znalosti🤓
Zuzko, nechci Ti brát iluze, ale (polo)šílené jsme všechny :lol: .


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Zámok Château de Saint-Germain-en-Laye
Napsal: 24 čer 2022, 18:41
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6882
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Inak jednooká Katka hovorí Angelike:

„To je přece docela prosté," prohlásila laskavým tónem dobré babičky. „Budete bydlet v krásném zámku. Budete jezdit ke dvoru. Pojedete do Saint-Germain, do Fontainebleau. To vás bude bavit — zúčastňovat se dvorních slavností, být hýčkaná, obdivovaná, milovaná.

pohľad na zámok Château de Saint-Germain-en-Laye v časoch kráľa SLNKO :king:

väčšie rozlíšenie, zaujímavé že obrazy hore a dolu sú otočené naopak:

https://mdl.artvee.com/sftb/523913ld.jpg

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... rasses.jpg

[ img ]

Dvor tam sídlil dosť často, skôr ako sa v roku 1682 presťahoval do Versailles :

Den nato, co ji uvítali ve Versailles, se dvůr vracel do Saint-Germain. I ona se tedy musela vrátit do Paříže. Předpokládala, že bude bydlet v manželově paláci na předměstí Saint-Antoine, ale když tam po dlouhém váhání dorazila, našla vrata zavřená. Vrátný jí na dotaz odpověděl, že pán je s králem u dvora, a pokud jde o ni, nemá žádné příkazy. Mladá žena byla tedy nucena uchýlit se do paláce Beautreillis

Musím ešte vyhľadať tie zmienky o tom ako musela kráľovná s malým kráľom utiecť za FRONDY z Paríža a ako kráľ býval hladný a aká tam bola zima.

Tuto zatiaľ zhrnutie so zaujímavého článku z novín LE PARISIEN:

Ľudovít XIV., detský kráľ zo Saint-Germain-en-Laye

Pri príležitosti trojstého výročia úmrtia Ľudovíta XIV. vás tento týždeň pozývame objavovať mestá v departemente, ktoré ho poznačili. Dnes Saint-Germain-en-Laye, kde sa to všetko začalo. Saint-Germain-en-Laye, 5. septembra 1638. Z jedného z bytov zámku Neuf na dnešnej ulici Thiers sa ozýva detský plač. Ďaleko od paláca Louvre, kde sedel Ľudovít XIII., sa Anne Rakúskej práve narodil istý Louis-Dieudonné Capet, ktorý sa o necelých päť rokov neskôr stal francúzskym a navarrským kráľom Ľudovítom XIV. Takmer nečakané narodenie po mnohých kráľovniných potratoch, ktoré malo zásadne zmeniť osud, ale aj tvár mesta. Saint-Germain-en-Laye sa totiž rýchlo stalo niečím viac než len obyčajným zámkom pre okázalosť a potešenie kráľovskej rodiny. Rodný list kráľa Slnka
V roku 1643 tu zomrel Ľudovít XIII. a v januári 1649 tu počas Frondy našiel útočisko vtedy 11-ročný Ľudovít XIV., jeho matka a Mazarin. "Privítanie nehodné jeho hodnosti v nevykurovanom zámku," vysvetľuje François Boulet, učiteľ histórie na Medzinárodnom lýceu a predseda federácie historických spoločností v Yvelines.

Dlhý čas sa časť záležitostí kráľovstva spravovala v Saint-Germain. V tom čase bol súd ešte kočovný a zasadal v Saint-Germain-en-Laye 4 až 10 mesiacov v roku," pokračuje historik. Kráľa obklopilo takmer päťdesiat šľachticov. Oživili by mesto. V priebehu približne tridsiatich rokov sa počet obyvateľov Saint-Germain - "kde sa každý večer konali plesy a komédie", ako poznamenáva François Boulet - zvýšil zo 6 000 na 12 000 obyvateľov a po odchode "najväčšieho dvora v Európe" na zámok vo Versailles klesol na 8 000 duší. Prítomnosť panovníka a jeho sprievodu v Saint-Germain sa odrazila aj v buditeľskom architektonickom rozkvete. Takmer súčasne sa pod vedením slávneho architekta Julesa Hardouin-Mansarta rozšíril zámok, André Le Nôtre vytvoril francúzske záhrady, vybudovala sa veľká terasa a šľachtici z dvora si postavili početné súkromné sídla, ako aj kráľovskú nemocnicu a kláštor uršulínok, ktoré boli postavené na žiadosť Madame de Montespan, jednej z obľúbenkýň Ľudovíta XIV. "Nakoniec však máme od kráľa o Saint-Germain len málo svedectiev, okrem toho, že naň nemal len dobré spomienky," vysvetľuje François Boulet a okrem epizódy z Frondy spomína aj "aféru s jedmi". Zvesti o opakovaných zločinoch od roku 1679, do ktorých bolo zapletených niekoľko významných aristokratov a ktoré dokázali vytvoriť "nepríjemnú atmosféru na dvore".

Nepokojná história, "ktorá vraj mohla urýchliť odsun kráľa a jeho družiny v roku 1682". Tým sa skončilo zlaté obdobie Saint-Germain, ale nie prítomnosť panovníka. Od roku 1689, keď sa osudy Francúzska písali z Versailles, privítal zámok iný dvor, dvor prvého bratranca Ľudovíta XIV., anglického kráľa Jakuba II., ktorý bol v tom čase v exile. Žil tam až do svojej smrti v roku 1701.

Zámok bol kráľovskou rezidenciou a slúžil ako miesto na vyjednanie mnohých mierových zmlúv.
Rampa Grottes je jedným zo vzácnych pozostatkov bývalého nového zámku, alias Château Neuf,


Rampa Grottes - to sú tie oblúkovité pozostatky druhého zámku sv Saint Germain, ktoré spoznávame na obraze:

[ img ]

[ img ]

[ img ]


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Zámok Château de Saint-Germain-en-Laye
Napsal: 19 čer 2023, 18:54
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6882
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Tak to je skvelé že sa epizoda z HRY o TRÓNY ktorú som pridávala do Filmov natáčala skutočne v Saint Germain:

Ono Ľudovít XIV sa tam narodil a keď som tam bola videla som, a nafotila aj pamätnú tabuľu.

https://www.csfd.sk/film/614779-skutecn ... 3/galeria/

Zámok je krásne zrenovovaný, a keď som vyliezla zo stanice Rýchlovlaku (čosi ako nadzemné metro) paradoxne z podzemia zostala som stáť z otvorenými ústami nad tou nádherou. Aj záhrady to má obrovské a úchvatné.

Saint Germain sa nespočetne krát spomína v Knihe Angelika.
Po požiari v Louvri vo Februári roku 1661 Kardinál odišiel do Vincennes a Kráľ, mladá Kráľovná a kráľovná matka odišli do kráľovského sídla Saint Germain.

štýlovo som aj Penelope posielala SMSku z komnát v ktorých zvykla svoje listy písať druhá Monsieurová manželka, Liselotte z Pfalzu. len škoda že prechádzka po strechách nevyšla, lebo pršalo a z bezpečnostných dôvodov sa teda nekonala.

Zo strechy vidno Paríž, ale ten vidno aj zo záhrad.

[ img ]


Nahoru
Profil Citovat
Zobrazit: Seřadit podle: Směr:
Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 9 příspěvků ]
Zpět na „Styl & móda 17. století“
Přejít na:

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host