Na pána Molliera nemôžeme na tomto mieste v žiadnom prípade zabudnúť.
Mollierove drámy sa spomínajú aj v knihách Angelika. Angelika bola dokonca s Filipom na nejakom predstavení keď si dobre spomínam.
Molliere mal kočovné divadlo a skôr ako sa usadil v Paríži hral aj v Toulouse, dokonca aj v dobe kedy tam bol kráľ.
Největší klasik francouzského komediálního jeviště Jean-Baptiste Poquelin-Molière napsal svou pravděpodobně nejslavnější komedii v roce 1668. Ač při své premiéře nevzbudila příliš velký ohlas, brzy se začala šířit po celém světě a dodnes patří k nejhranějším a nejoblíbenějším komediím vůbec.
tuto v úlohe Cézara v roku 1658 - portrét namaloval Nicolas Mingard
Popis Mollierovej hry zo stránky divadla na Vinohradoch.
Vdovec Harpagon žije ve svém domě obklopen rodinou a služebnic- tvem, ovšem šťastný není. Jeho jedinou touhu a vášeň představují peníze. A přestože je bohatý (nebo možná právě proto), je také neu- věřitelně lakomý, a celou jeho existenci ovládá především strach, aby o své peníze nepřišel. Jednoho dne se jeho největší obava naplní a mi- lovaná kasička zmizí. Kdo ji ukradl? Jeho děti, syn Kleant a dcera Eliška, které chce Harpagon oženit a vdát, ovšem nikoli podle jejich přání? Tajemník Valér, který se chce ucházet o Elišku? Dohazovačka Frosina, které Harpagon nechce zaplatit? Mladá Marianna, o níž se uchází Harpagonův syn, ale on by si ji nejraději vzal sám? Nebo ně- kdo z přičinlivých a všehoschopných sluhů?
https://www.divadlonavinohradech.com/di ... ra/LAKOMEC
-----------------------------
No možno by som to mala dať do Filmu ale témy sa prelínajú.
Keďže som sa práve hrabala vo Funesovi, pripomínam že zahral skvelého lakomca. Videla som ten film a je skvelý.
https://www.csfd.cz/film/32065-lakomec/prehled/
lepšie by som to ani opísať nemohla, tu je opis z hodnotenia:
Hra ´Lakomec´ je klasická komedie o pěti dějstvích od francouzského spisovatele a dramatika Moliéra a pojednává o šedesátiletém Harpagonovi coby vdovci, lichváři a necitelném lakomci, který je pro peníze schopen obětovat naprosto vše. Rodinu, děti i lásku. Hra je to tak výjimečná, že se na divadelních prknech hraje takřka neustále. Louis de Funès měl dlouho sen si Harpagona zahrát a roce 1980 se mu to splnilo. Vznikl snímek, kde se setkal s hereckými kolegy a kolegyní, se kterými velice často spolupracoval a kde hlavní roli pojal zcela po svém. Dokonce se podílel i na režii. Takže Funèsův typický cholerický charakter se nevyhnul ani této role. Avšak ničemu to nevadí. Ba naopak. Hra byla zajímavě oživena a tak i zde je důvodů se zasmát více než dost. Atmosféra příběhu je zachována dle hry samotné. Přednes ostatních herců skutečně jakoby vypadl z divadelních prken. Moliére touto hrou zesměšňuje maloměšťáctví a i přes Funèsovo komické pojetí toho bylo zachováno. Snímek tedy pobaví a divácky vkusně přiblíží hru jako takovou.