POZOR

Na stránke mesta je upozornenie o tom že vstup do hradu je momentálne inde
Ano Angelikologicky je hrad Vincennes veľmi zaujímavý. Keď sa kráľ vracal zo svojej svadby v Saint Jean-Louis, tak tam aj s novomanželkou zostali až do jeho slávnostného vstupu do Paríža.
Toto hovorí vznešená slečna Angelike ktorá čaká na príchod kráľa do Paríža aby uňho mohla orodovať za Joffreya:
V každém případě k ničemu nedojde dřív, než se král vrátí do Paříže,“ uzavřela slečna. „Všechno je odloženo kvůli oslavám. Královna matka je nejspíš v Louvru, ale král s královnou zřejmě zatím zůstali ve Fontainebleau nebo ve Vincennes. Takže se nedá nic dělat. Neznepokojujte se. Nezapomenu na vás a vzkážu vám, jakmile to bude potřeba.“
Samozrejme že kráľ bol vo Vincennes, veď jeho sprievod sa chystal na slávnostný vstup bránou St. Antoine pri Bastile a to
je na tej strane mesta.
V Integrále kráľovská svadba sa dozvedáme aj veci ktoré sú historickými faktami, tak ako ich zaznamenali kráľovskí kronikári:
Ve Vincennes sídlil kardinál Mazarin, jemuž tu honosné pokoje zařídil architekt jménem Le Vau. Od chvíle, kdy se kardinálovi zhoršilo zdraví, byl nejraději tady. Tvrdil, že je tady pro něj zdravěji než v Paříži.
Samozrejme lebo 6.Februára v Louvri zhorelo krídlo z Mazarinovými Apartmánmi.
27. července ve Vincennes potěšil kardinál Mazarin své hosty divadelním představením, které nadchlo celou společnost, dílem talentovaného autora známého pod jménem Molière, jímž byli Mazarin, stejně jako král nadšen. Poté, co tančili a lovili ve Fontainebleau, se dvůr přiblížil k Paříži. Vincennes bylo jedním z nejstarších a nejimpozantnějších sídel francouzských králů. Zámek připomínal pevnost, početná společnost tu našla pohodlné ubytování a mohla tu organizovat nejrůznější slavnosti v naprostém bezpečí. Byly tu rozlehlé místnosti pro přijímání zahraničních hostů a o něco menší pokoje v mocné a působivé věži, která se tyčila nad krajinou a střežila Paříž a mohla sloužit jako vězení pro ty, jež chtěla ušetřit obyčejné Bastily.
Zámek stál na úpatí hustého lesa, jenž byl sám obranou proti všem nepřátelským armádám, ať už táhly od hlavního města nebo odjinud, a právě tady svatý král Ludvík IX. sedával pod dubem a vykonával spravedlnost tím, že umožnil i těm nejchudším poddaným, aby se obrátili přímo na něj, pokud se stali oběťmi příliš křiklavé nespravedlnosti ze strany svých sousedů nebo přímo úředníků. Králův dekret rozhodoval o rozsudku poté, co kauza byla podrobena potměšilostem úřednické procedury a zákonů, které mohly poškodit nevinného.
A tuto máme zmienku o slávnostnom vstupe do Paríža:
Ve Vincennes se královská rodina shromážděná kolem kardinála také připravovala na triumfální den vjezdu krále do hlavního města. Den plesání! Den „velké lásky“ tolika srdcí, která zažijí společnou chvíli všeobecného nadšení sdíleného všemi. Všichni si vychutnávají pocit jednoty, jenž je jen velice zřídka odměnou lidem za jejich hledání nejlepšího východiska a realizaci nejdražších a nejtajnějších nadějí.
A tak v těch posledních dnech srpna 1660 se všechny duše i všechna srdce mimo tyto zdi i v nich zabývaly velkolepým vjezdem krále do Paříže, jeho hlavního města.
Angelika s Hortenziou sa chystali do domu Jedonookej Katky aby si ten slávnostný vstup pozreli z okien:
Pan prokurátor* na úsvitu toho velkého dne odjel do Vincennes, kde se měli shromáždit státní činitelé a pozdravit i přivítat krále. Střílela děla, odpovídaly jim zvony kostelů. Policie ve slavnostních uniformách s píkami, halapartnami a mušketami ovládla ulice, zvučící křikem vyvolávačů, kteří rozdávali spisky s programem slavnosti, trasou královského průvodu a popisem vítězných oblouků.
* Manžel Hortnzie, Prokurátor Gaston Fallot.
Za pripomenutie samozrejme stojí aj to že tam do LESÍKA vo VINCENNES viedla aj predlžená tajná chodba z Joffreyovho paláca Beautreillis o ktorej sme už obšírne debatovali tuto, je toho tam už na dve stránky:
https://angelique.cz/phpBB321/viewtopic ... 2&start=50
Existuje legenda podľa ktorej Nacisti ktorí sa vo Vincennes usídlili počas druhej svetovej vojny využívali nejakú tajnú chodbu ktorá odtiaľ viedla až do centra Paríža.
VÄZNICA V VINCENNESKOM DONJONE (STAREJ HLAVNEJ HRADNEJ VEŽI)
V neposlednom rade je
vo Vincennes aj armádne archívy, do ktorých po páde Bastily previezli časť historických dokumentov, ktoré zúriví revolucionári vyhazovali vo veľkom štýle z okien Bastily.
My s Penelopou sme v tých dokumentoch našli spisy o výsluchoch v kauze Aféra z jedom. Okrem iného sa tam spomínal výsluch dcéry veštice LA VOISIN a pre nás zaujímavé dokumenty o tom ako sa
podplatená slúžka snažila otráviť Desgreza jedom v polievke.
Samozrejme ďalšou perličkou je aj že po jeho zatknutí
tam väznili pána Fouqueta a spolu s ním tam bol aj jeho "osobný strážca"
pán D´Artagnan, ktorý ručil svojou hlavou že mu prešibaná veverička nezdrhne. jeho väznenie spomína vo svojich listoch aj pani de Sevigne, Fouquetová dobrá priateľka.
Vo väznici v donjone sedel aj
PRINC de CONDÉ počas Frondy a aj nám dobre známy LAUZUN.
Ako teda vidíme VINCENNES je nesmierne historicky zaujímavý.
https://www.chateau-de-vincennes.fr/en/ ... -vincennes
Info o veži na WIKI
https://de.wikipedia.org/wiki/Staatsgef ... _Vincennes
![[ img ]](https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/12/Le_Pr%C3%A9v%C3%B4t_de_Beaumont_als_Staatsgefangener_im_Donjon.png/500px-Le_Pr%C3%A9v%C3%B4t_de_Beaumont_als_Staatsgefangener_im_Donjon.png)