My, Angelika a reakcie okolia

Odpovědět   Stránka 2 z 2  [ 57 příspěvků ]
Klikněte pro přechod na stránku… « 1 2
Autor Zpráva
Precious
Předmět příspěvku:
Napsal: 27 lis 2012, 15:14
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 987
4poziom.slask.pl
Registrován: 17 říj 2007, 15:19
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
dasha píše:
Právě jsem zabrousila do diskuze ohledně knižní a filmové ságy Stefanie Mayerové Stmívání. Podotýkám, že vím, o co jde, jen přibližně a z doslechu, ale něco máme možná společné. V diskuzi vesměs všichni Stmívání očerňovali, ale mě moc pobavil následující příspěvek jedné, zřejmě dospělé paní:

"Pánové, ty filmy taky nejsou určeny pro vás!Nejen "malé holky",ale i my starší si rády odpočineme od přemýšlení a podíváme se na krásné kluky ve filmu ;).Největší nebezpečí u těchto filmů však vidím v tom, že v nich ti kluci vystupují jako ochránci, gentlemani a oddaní milovníci. Tak o nich mladé holky sní, tak si je pamatují, ale pak zažijí krutý pád na zem, jakmile zjistí, že skuteční kluci jsou jen banda nevyspělých,hloupatých, věčně nadržených a promiskuitních "skorodětí".Což se bohužel s věkem vůbec nemění...
Realita je pro nás ženské tvrdá a strohá, tak nás nechte aspoň snít!"
Dasha, toto mi pripomína jeden výrok, ktorý som čítala onehdá na facebooku: Bolo to niečo v tom zmysle, že pornofilmy a romantické knihy/filmy sú si rovnocenné tým, že v oboch pohlaviach vyvolávajú nerealistické očakávania a sú teda rovnako škodlivé pre život. No, podľa mňa to tak nie je. Myslím si, že je oveľa ľahšie presvedčiť ženu, aby mužovi zahrala prostitútku (a možno to ani hrať nemusí), ako vychovať z muža milujúceho džentlmena, "se vším všudy".
Myslím si, že všetko toto "okydávanie" romantických kníh je jednoducho mediálny obraz. Zaujímavé je, že keď je muž oddaný fanúšik športu (a tým myslím len fandenie bez aktívneho pohybu) alebo počítačových hier či rýchlych áut, nik sa nad tým nepozastavuje. Akčné superhrdinské filmy typu Avengers a James Bond sú vždy hodnotené ako "dokonalé, úžasné". Ale akonáhle žena číta romantické knihy a kiná ovládne romantika a la Twilight, je to všetko "odpad" a "na smiech" a ženy sú iba hlúpe "fangirls". Prečo je to tak? Prečo sa my ženy máme hanbiť za naše vášne a máme byť vysmievané, kým muži sa potľapkávajú po pleciach po najnovšom Batmanovi a celý svet "je na kolenách"? Takže, dámy, ukončujem môj príhovor a vyzývam vás: nehanbite sa za to, čo máte rady. Či už knihy, filmy alebo hocičo iné. Ak to ľudia vo vašom okolí nechápu, nedajte sa znechutiť. Našťastie tu máme internet, kde sa môžu podobne orientovaní fanúšikovia stretávať. A ostatných nech aj šľak trafí, no nie? :) 8)


Nahoru
Profil Citovat
dauphine
Předmět příspěvku:
Napsal: 27 lis 2012, 19:43
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1232
Registrován: 06 lis 2011, 19:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Jeanne, jsem ráda že to bereš takhle. Opět se potvrzuje, že i negativní reklama je reklama :wink:


Nahoru
Profil Citovat
Tania
Předmět příspěvku:
Napsal: 27 lis 2012, 20:28
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 940
Registrován: 26 lis 2007, 08:50
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele: SZ, WWW
 
jeanne píše:
Ha, to mi pripomnelo jak se jeden radoby novinar na internetu obul do Maye. Ze se normalne v diskusich podobneho razeni neobjevuju, tak zde jsem proste nemohla zustat stranou. A bylo mi velkym potesenim, ze jsem nebyla sama.

Vyse uvedeny odkaz - takovyhle mizerne napsany clanek bych svedla taky, ale stydet bych se musela. Jiz delsi dobu pochybuju o inteligenci a vzdelani techto "novinaru", zda se, ze jejich profese dostava tvrde na frak. I kdyz, bylo to nekdy jinak? A presto se najdou i novinari, kterych si lze hluboce vazit, pan Stanislav Motl a pan Josef Klima...

Svet se zrychluje, ale dopada to tak, ze se nam dostava neverohodnych a instantnich informaci. Nakonec, pokud opravdu chceme zjistit pravdu, musime si na opravdoveho novinare zahrat sami. Jsem si vsak 100% jista, ze s mnohem vetsim uspechem.

_________________

Tania T. Morgain / www.taniassecret.cz


Nahoru
Profil Citovat
Tania
Předmět příspěvku:
Napsal: 28 lis 2012, 10:25
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 940
Registrován: 26 lis 2007, 08:50
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele: SZ, WWW
 
jeanne píše:
Jj, jeto tak. Celé jsem to nečetla, ale z fanoušků mayovek je tam autor přece taky zděšen. :)

Když řeknu, že jsme pořád diskriminovány v práci, ve sportu atd. tak se dozvídám, že jsem prý zarytá protivná feministka, ale jak vyplývá z komentářů o fanouškovství žen čehokoli, není nám společensky toletováno žádné a nic.
Mám ráda romantické filmy, Ludvíka XIV., Angeliku, upírské filmy... výsledek - jsem prý blbá ženská. Mám ráda počítačové hry, vytrvalostní a silové sporty a chci pro ženy stejné disciplíny a pravidla, zase špatně, jsem prý chlap (nebo taky prý transsexuál). :D
Tos ani o sobě nevěděla, viď? :wink:
Také mi připadá, že jediným ideálem ženy je ta, která drží v jedné ruce vařečku a v druhé - jejdon, tam jsem se dostat nechtěla :shock:

Dokud se lidi nenaučí druhému člověku ponechat jeho vlastní individualitu, bez ohledu na to, zda je to muž nebo žena, tak se budeme pořád potýkat se "srážkami s blbci".

Ber to tak, že s Tebou prostě nerezonují, tak Tě nemůžou pochopit. Nejlepší je se s nima bavit jen o počasí (pravda, ale pouze v obecné rovině, HAARP a chemtrails bych raději nezmiňovala). Nedostatek rozhledu, je holt nedostatek rozhledu, a přes to vlak nejede.

_________________

Tania T. Morgain / www.taniassecret.cz


Nahoru
Profil Citovat
Precious
Předmět příspěvku:
Napsal: 28 lis 2012, 10:37
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 987
Registrován: 17 říj 2007, 15:19
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
amen, dievčatá!


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: My, Angelika a reakcie okolia
Napsal: 09 čer 2021, 17:18
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 2672
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Náhodou jsem včera narazila na toto téma a cítím potřebu se zapojit :).

Jak popisuje můj čtenářský příběh, ke knihám jsem se dostala přes filmy cca v těch 13ti letech jako mnohé další. Akorát tedy, Dasho, nemyslím, že už v těch třinácti jsem se vnímala jako zakomplexovaná ohava (to přišlo až později) a že by mi z toho knihy pomohly (líbil se mi příběh) ;). V tom bourám stereotyp :D. Každopádně filmy vyvolaly jisté okouzlení, takže když jsem zjistila, že má máma doma knížky, začala jsem si je půjčovat. Tehdy mi toho kupa uniklo, některé díly jsem si pak do dospělosti téměř nepamatovala (Angelika a král), jiné mě vůbec nebavily (třeba ty "novosvětské"). V knihovně nám naprosto chyběl díl Nezkrotná Angelika, ten jsem poprvé četla až o nějakých 20 let později, a zpětně se mi líbí podstatně víc jak adaptace. (Tehdy jsem vůbec nechápala, kdo je Zlatá brada a mohla se jen domýšlet.) Sama moje máma, která knihy četla nejprve ve slovenštině, ty americké už nečetla, pamatuji si, že jsem třeba Quebec pro ni kupovala u nějakého pouličního stánku ve slevě a ani ho neotevřela. Tudíž jsem ani dlouho netušila, že jsou ještě nějaké další svazky, tyhle mezery jsem si obnovila až jako dospělá.

Ale to odbočuji. Když jsem knihy četla poprvé, četla je se mnou ještě spolužačka, které to pak maminka doma zakazovala, protože jí šel prospěch dolů. Zpětně už si nevybavuji, zda mě tehdy nějak hodně brala romantická linka, spíše ne, líbil se mi román jako takový a Angeličina "dobrodružství". Pamatuji si, že jsme velmi vášnivě prožívaly třeba intriky paní de Montespan :). Zatímco filmy se do mne vryly víc, knihy se postupem času trochu zamlžily a zapomněla jsem na ně, byť jsem už tehdy vnímala jejich rozpracovanost a větší množství informací než z filmů. (U těch mě zcela dostaly kostýmy a hudba, o Rochefortovi, který měl okouzlil svou jemnou ironií a noblesou nemluvě.) Každopádně tehdy v pubertě se nám asi pár spolužáků posmívalo, ale nenesla jsem to nijak těžce (nebo si to nepamatuji).

Když jsem od svého příchodu sem mnohokrát mluvila s Dashou, vyjadřovala se o mém přiznání k četbě Angeliky jako o coming outu, ale já to tak sama doteď nevnímám. Nijak jsem se nikdy nehanbila za to, že sérii čtu a mám v oblibě, natož nyní, kdy v mé knihovně zaujímá čestné místo. Je ale pravda v tom, že většina lidí na zmínku o Angelice reaguje trochu s despektem či minimálně se shovívavostí, protože znají jen filmy. A filmy mají zafixované jako erotiku (i když tam vlastně - oproti dnešní produkci - není ukázáno vůbec nic), romantiku pro ženy a tak trochu jako něco podřadného a brakového. Když mě někdo nechá rozhovořit se, tak se většinou diví, že a) existují nějaké knihy, b) jde a priori o velice propracovaný historický román, kde romantika (oproti "klasické červené knihovně") zdaleka nehraje takovou roli, jak si laik myslí. Dost debatujících uzná mé argumenty, ale tím to pro ně skončí, někteří projeví zájem si sérii přečíst (aniž by to kdy udělali, protože existuje spousta jiných knih, které jsou pro ně atraktivnější), ale existuje docela dost i těch, kteří reagují odmítavě a berou i knihy (přestože je v životě neotevřeli ani neviděli) jako romantiku. Když jsem například sérii zmínila na univerzitě, kde jsem tehdy dělala doktorát z historie, bylo mi výslovně doporučeno se o tom moc nešířit. (Mně z toho vylezlo hlavně sdělení, že lidé -a to i historici, kteří jsou často obeznámeni i s beletrií - fakt netuší, že knihy existují!)

Díky Databázi knih se mi povedlo získat nejen nové čtenářky, ale i podebatovat o Angelice s lidmi, kteří ji třeba kdysi četli, líbila se jim, ale pak na ni pozapomněli. Možná byste se divili, kolik lidí Angeliku četlo :). (Dokonce ji třeba uznali i jako historický román, ale už třeba neměli potřebu se k ní vracet.) Přesto - a to je důvod, proč mě diskuse zaujala - sama cítím, že mám kolikrát potřebu se obhajovat, že se mi Angelika líbí, nebo vůbec knihy obhajovat, že s filmy toho nemají mnoho společného.


Nahoru
Profil Citovat
Zuzanka62
Předmět příspěvku: Re: My, Angelika a reakcie okolia
Napsal: 27 pro 2021, 20:00
Rytíři
Offline
 
Příspěvky: 45
Registrován: 07 říj 2021, 20:37
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Dobrý podvečer všem a zvláště Penelope, prave jsem se mohla na chvíli vrátit.
Plné s Tebou souhlasím, většina lidi neví, ze jde o dokonalý historicky roman. To musím všem vysvětlovat. Dále musím všem vysvětlovat, ze existuje i další pokračování v Americe.
Ale i to, ze v zásadě jde o lásku mezi manžely, kdy sice oba měli jiné partnery ale přesto se vlastně neustále hledali. Mysli, ze toto ovlivnilo cely můj život. Vždy jsem v podstatě hledala Peyraca, muže velkoryseho, galantniho, svým způsobem krásného/ ošklivého, inteligentního s mnoha zájmy a přehledem, svým názorem ats. A samozřejmě milujiciho. Děkuji, myslím, ze se to přibližně podařilo. Díky Bohu.
Myslím, ze každá žena by chtěla byt Angelinou a mít za partnera Peyraca. Ale o tom asi jindy.
Nyní jsem koupila své dlouholeté kamarádce všechny díly. Kdysi jsme si prehravaly části filmu.
Moc se těší a já doufám, ze získám další duši. S ni se nemusím bát povídat o knihách a svých pocitech.


Nahoru
Profil Citovat
Zobrazit: Seřadit podle: Směr:
Odpovědět   Stránka 2 z 2  [ 57 příspěvků ]
Zpět na „Volná diskuse“ | Klikněte pro přechod na stránku… « 1 2
Přejít na:

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host
cron