Knihy a filmy vztahující se k Paříži nebo alespoň k Francii

Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 19 příspěvků ]
Autor Zpráva
Delphine
Předmět příspěvku: Knihy a filmy vztahující se k Paříži nebo alespoň k Francii
Napsal: 02 kvě 2021, 11:18
Rytíři
Offline
 
Příspěvky: 82
4poziom.slask.pl
Registrován: 23 led 2021, 19:44
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Tak mě napadlo - podobná témata už tu sice jsou, ale třeba máte nějakou srdcovku, která časově nepatří k Angelice, ale přesto aspoň do míst, kde žila? Za mě je to z knížek určitě Désiréé (kdo jste nečetli, jde o příběh bývalé Napoleonovy snoubenky, která se nakonec stala švédskou královnou) a z filmů, když se nebudeme držet šlechtických sídel, tak rozhodně Moulin Rouge :-)


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Knihy a filmy vztahující se k Paříži nebo alespoň k Francii
Napsal: 02 kvě 2021, 15:00
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Delphine píše: *  02 kvě 2021, 11:18
Tak mě napadlo - podobná témata už tu sice jsou, ale třeba máte nějakou srdcovku, která časově nepatří k Angelice, ale přesto aspoň do míst, kde žila? Za mě je to z knížek určitě Désiréé (kdo jste nečetli, jde o příběh bývalé Napoleonovy snoubenky, která se nakonec stala švédskou královnou) a z filmů, když se nebudeme držet šlechtických sídel, tak rozhodně Moulin Rouge :-)
Delphine, já čtu o Paříž a Francii skoro pořád. ;)
Désiréé je i starší film. Marlon Brando hrál Napoleona. Moulin Rouge je také román o osudech malíře Toulouse-Lautreca. Je to jeden z mých velkých oblíbenců.
Knihy těch je strašně moc, např od Jarmily Loukotkové Navzdory básník zpívá o Villonovi. Teď jsem vytáhla starší knihu od H.V. Schumachera Císařovna Evženie. Popisuje její osudy před svatbou s Napoleonem III.


Nahoru
Profil Citovat
Delphine
Předmět příspěvku: Re: Knihy a filmy vztahující se k Paříži nebo alespoň k Francii
Napsal: 02 kvě 2021, 19:42
Rytíři
Offline
 
Příspěvky: 82
Registrován: 23 led 2021, 19:44
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Ahoj Mimi,
film znám. Je hezký, jenom mě trošku zklamal, že úplně vynechal poslední část knížky. Navíc na konci jí Napoleon řekne něco ne tak úplně láskyplného, co původně řekl někdo jiný ;)
Císařovna Evženie - diky za tip, třeba ji mají v knihovně. Navzdory básník zpívá jsem bohužel četla už moc dávno a skoro si na něj nepamatuju. Ale určitě taky znáš Největšího pierotů od Franiška Kožíka?


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Knihy a filmy vztahující se k Paříži nebo alespoň k Francii
Napsal: 02 kvě 2021, 20:06
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Delphine píše: *  02 kvě 2021, 19:42
Ahoj Mimi,
film znám. Je hezký, jenom mě trošku zklamal, že úplně vynechal poslední část knížky. Navíc na konci jí Napoleon řekne něco ne tak úplně láskyplného, co původně řekl někdo jiný ;)
Císařovna Evženie - diky za tip, třeba ji mají v knihovně. Navzdory básník zpívá jsem bohužel četla už moc dávno a skoro si na něj nepamatuju. Ale určitě taky znáš Největšího pierotů od Franiška Kožíka?
Ahoj, Delphine.
Film Desiree jsem viděla už před delším časem a tak si tuhle situaci nevybavuji.
Největšího z pierotů od Františka Kožíka znám. Byla natočena mimisérie, ale knihy to samozřejmě nedosahuje. František Kožík je také můj oblíbený autor. O Francii píše hodně i ve dvoudílném románu Na křídle větrného mlýna a Neklidné babí léto. Je to životopis Zdenky Braunerové. Já mám ráda životopisy umělců. No a Francie a umělci, to prostě k sobě patří.


Nahoru
Profil Citovat
Delphine
Předmět příspěvku: Re: Knihy a filmy vztahující se k Paříži nebo alespoň k Francii
Napsal: 03 kvě 2021, 20:47
Rytíři
Offline
 
Příspěvky: 82
Registrován: 23 led 2021, 19:44
Kontaktovat uživatele: SZ
 
No, na konci filmu řekl Napoleon Désirée, že se jí sice podařilo okouzlit hned dva významné muže, ale přitom není žádná velká kráska :) Tuhle zvláštní poklonu jí ale původně složila jedna postarší švédská princezna, která ji ve skutečnosti moc ráda neměla. (Takový detail, jakého si normálně nevšimneš, ale bohužel jsem to četla aspoň desetkrát, takže prostě ;) )

A která knížka o malířích se Ti líbila nejvíc? To musíš určitě znát seriál o impresionistech, co před pár lety vysílala ČT ( https://www.csfd.cz/film/231643-impresioniste/prehled/ )


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Knihy a filmy vztahující se k Paříži nebo alespoň k Francii
Napsal: 03 kvě 2021, 21:26
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Desirée se chystám číst. Mám ji na velké hromadě knih k znovu přečtení. Film jsem hledala, ale našla jen v angličtině. Tu já moc neovládám.
Seriál o impresionistech jsem viděla. Já hodně hodně sleduji čt art a tam jsou různé dokumenty o umění.
Která kniha o malířích se mi nejvíce líbila, to je dost těžké zvolit jednu. Tak rozhodně oba díly románu o Zdence Braunerové od Kožíka.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Knihy a filmy vztahující se k Paříži nebo alespoň k Francii
Napsal: 02 pro 2021, 23:37
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6882
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
mimi píše: *  02 kvě 2021, 15:00


Delphine, já čtu o Paříž a Francii skoro pořád. ;)
Désiréé je i starší film. Marlon Brando hrál Napoleona. Moulin Rouge je také román o osudech malíře Toulouse-Lautreca. Je to jeden z mých velkých oblíbenců.
Toulouse-Lautrec bol potomkom grófov Toulouských. O tom som už písala na fóre. Narodil sa so zdegenerovanými nohami lebo sa medzi sebou generácie brali iba príbuzní.

Okrem Molin Rouge existujú o ňom ešte dva filmy. neviem ktorý s tých dvoch som videla, ale bol dobrý.

https://uloz.to/hledej?type=videos&q=lautrec


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Knihy a filmy vztahující se k Paříži nebo alespoň k Francii
Napsal: 03 pro 2021, 15:43
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Je to trochu zvláštní, ale o tomto malíři jsem se dozvěděla před mnoha lety od svých rodičů. Šel čas já jsem četla nejprve knihu, tu mám doma, potom jsem na kursu francouzštiny potkala slečnu, která také knihu četla a bavily se o jeho osudu. To ještě než jsem viděla Angeliku.

Filmy jsem viděla dva. Ten novější se jmenuje Lautrec a je více o skutečném životě malíře.
Existuje i starší film, ten vychází z knihy Moulin Rouge, jmenuje se tak a je z roku 1952.
https://www.csfd.cz/film/4605-moulin-rouge/prehled/.
Anglický barevný film známého amerického režiséra Johna Hustona, který se rozešel se svými hollywoodskými zaměstnavateli, vypráví podle románů Pierra la Mure o životě vynikajícího francouzského malíře poimpresionistického údobí Henri de Toulouse-Lautreca. Hustonovi se podařilo vytvořit znamenité, lidsky procítěné dílo, podmaňující pečlivým režijním i hereckým propracováním. Nelze však zamlčet, že Lautrecovi film zůstal dost dlužen - přes velmi působivé zachycení jeho charakteru a vnitřních bolestí, zůstal mu dlužen druhou stránku života a díla, tu, která se neodvíjela u pijáckých stolků na Montmartru a která snad proto se zdála i méně zajímavou. (Filmový přehled)

Aby toho nebylo málo tak byl natočen ještě v roce 2001 filmový muzikál rovněž s názvem Moulin Rouge.
Ten ale není o životě Toulouse-Lautreca, i když tam také jeho postava je.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Knihy a filmy vztahující se k Paříži nebo alespoň k Francii
Napsal: 03 pro 2021, 16:14
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6882
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
mimi píše: *  03 pro 2021, 15:43
Je to trochu zvláštní, ale o tomto malíři jsem se dozvěděla před mnoha lety od svých rodičů. Šel čas já jsem četla nejprve knihu, tu mám doma, potom jsem na kursu francouzštiny potkala slečnu, která také knihu četla a bavily se o jeho osudu. To ještě než jsem viděla Angeliku.
Ja už som sa dívala, a samozrejme že som videla ten novší Film o Lautrecovi. Inak ak ťa jeho osoba zaujala, dávalasom o ňom niečo sem:

viewtopic.php?p=11930#p11930

Z Joffreyom mali jednoznačne spoločných predkov, aj keď Lautrec pochádzal z inej vetvy.


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Knihy a filmy vztahující se k Paříži nebo alespoň k Francii
Napsal: 03 pro 2021, 16:32
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše: *  03 pro 2021, 16:14
mimi píše: *  03 pro 2021, 15:43
Je to trochu zvláštní, ale o tomto malíři jsem se dozvěděla před mnoha lety od svých rodičů. Šel čas já jsem četla nejprve knihu, tu mám doma, potom jsem na kursu francouzštiny potkala slečnu, která také knihu četla a bavily se o jeho osudu. To ještě než jsem viděla Angeliku.
Ja už som sa dívala, a samozrejme že som videla ten novší Film o Lautrecovi. Inak ak ťa jeho osoba zaujala, dávalasom o ňom niečo sem:

viewtopic.php?p=11930#p11930

Z Joffreyom mali jednoznačne spoločných predkov, aj keď Lautrec pochádzal z inej vetvy.
Odkaz už jsem přečetla a osudy hrabat z Toulouse jsou zajímavé. O Lautrecovi jsem už dříve četla hodně. Dobré publikace o malířích vydávalo dříve nakladatelství Odeon. Na střední škole naše profesorka uměla skvěle vyprávět o francouzských malířích 19. století. To člověka ovlivní.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Knihy a filmy vztahující se k Paříži nebo alespoň k Francii
Napsal: 09 pro 2021, 23:07
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6882
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Nuž tento film aj kniha ktorá slúžila ako predloha sa definitívne vzťahujú k Parížu::

FANTÓM OPERY

Chcela som sa spýtať ktoré verzie Fantóma opery ste videli a či ste čítali aj knihu. Ja som mala šťastie že keď som na knihu narazila v babkinej knižnici ako mladé dievča, vôbec som nepoznala žiadnu filmovú verziu a preto bol román pre mňa nesmierne napínavý, lebo som vôbec netušila ako to celé bude pokračovať a ako to dopadne. :mask: Knihu som prečítala jedným dychom. (podobne sa mi to stalo s Dámou s Kaméliami, a fakt musím povedať že to má človek skvelý zážitok, keď nevie čo ho v knihe čaká)
To je v podstate tiež historický román - odohráva sa v Paríži v Opere Garnier na konci 19 storočia kde má Fantóm dodnes svoju čestnú lóžu. Autor knihy Gaston Leroux tvrdil až do konca života že Fantóm skutočne existoval. Lerouxová kniha je originál z roku - a z nej vychádzajú všetky odvodené

musím sa však priznať že som najskôr nepochopila o čom píše jedna holka na stránke cestovky, kým som si to nezrešeršovala a nezistila že to asi má z videa dolu nižšie alebo zo stránky Parížskej opery ktorá hovorí že ten príbeh mohol byť inšpiráciou:

Příběh popisuje život pianisty Erika, který v roce 1873 přišel o snoubenku při požáru Hudební konzervatoře. Kvůli popáleninám na obličeji, které mu po boji s ohněm zůstaly, byl svým okolím považován za nestvůru, proto se uchýlí do podzemí opery Garnier, jež zrovna procházela rekonstrukcí.

V knihe sa píše: Ani můj otec mě nikdy neviděl a moje matka, aby mě už neviděla, darovala mi s pláčem první masku!“

Obaja domotali príbeh ktorým VRAJ bola kniha inšpirovaná, s príbehom ktorý autor napísal. V knihe žije v katakombách opery malý Erik už od malička - a stáva sa fantómom. Inak je historickou pravdou že v opere raz padol luster, a niekoho zabil. A tiež že existuje podzemná vodná nádrž. Videla som aj zaujímavý dokumentárny film o opere Garnier.

Tuto je video PAŘÍŽSKÉ ZÁHADY Fantom Opery

https://www.youtube.com/watch?v=jXdHmqIWFFs

nejaké dokumentárne o opere Garnier sú na uložto ale neviem či to je to to isté čo som videla u nás v televízii

Gerard Butler bol ako Phantom boží :ach: - ale mne osobne sa veľmi páči aj dvojdielny z roku 1990 - mám obidva na DVD

ako bónus video s Banderasom a Sarah Brightman

https://www.youtube.com/watch?v=j9qLfyLowjg

[ img ]


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Knihy a filmy vztahující se k Paříži nebo alespoň k Francii
Napsal: 10 pro 2021, 08:53
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3225
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Fantoma opery jsem četla a možná tu knihu ještě doma někde najdu. Bylo to v dobách mé hluboké puberty a pamatuji si, že to na mě hodně silně působilo :).


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Knihy a filmy vztahující se k Paříži nebo alespoň k Francii
Napsal: 10 pro 2021, 10:13
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6882
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
PenelopaW píše: *  10 pro 2021, 08:53
Fantoma opery jsem četla a možná tu knihu ještě doma někde najdu. Bylo to v dobách mé hluboké puberty a pamatuji si, že to na mě hodně silně působilo :).
Ja babkinu knihu ešte stále mám. Má u mňa čestné miesto v knižnici. Skvelá ukážka skutočného rozprávačského talentu (podobne ako Dáma s kaméliami a Rebecca). :writer:


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Knihy a filmy vztahující se k Paříži nebo alespoň k Francii
Napsal: 10 pro 2021, 17:26
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše: *  10 pro 2021, 10:13
PenelopaW píše: *  10 pro 2021, 08:53
Fantoma opery jsem četla a možná tu knihu ještě doma někde najdu. Bylo to v dobách mé hluboké puberty a pamatuji si, že to na mě hodně silně působilo :).
Ja babkinu knihu ešte stále mám. Má u mňa čestné miesto v knižnici. Skvelá ukážka skutočného rozprávačského talentu (podobne ako Dáma s kaméliami a Rebecca). :writer:
Tak Fantoma opery mám také a četla jsem ho několikrát. Dáma s kaméliemi a Rebecca jsou taky pěkné knihy.


Nahoru
Profil Citovat
Delphine
Předmět příspěvku: Re: Knihy a filmy vztahující se k Paříži nebo alespoň k Francii
Napsal: 03 črc 2023, 22:23
Rytíři
Offline
 
Příspěvky: 82
Registrován: 23 led 2021, 19:44
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Kord na vějíři od Haliny Poplawske - četla jsem tuhle knížku už dávno a teď jsem si na ni náhodou vzpomněla. Zatím jsem ji tu nenašla, tak jestli ji neznáte, je to docela hezké čtení: https://www.databazeknih.cz/knihy/kord-na-vejiri-70170


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Knihy a filmy vztahující se k Paříži nebo alespoň k Francii
Napsal: 03 črc 2023, 22:35
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Delphine, díky za připomenutí téhle docela napínavé knihy.
Je škoda, že dnes už takové knihy nevydávají.


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Knihy a filmy vztahující se k Paříži nebo alespoň k Francii
Napsal: 04 črc 2023, 09:19
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3225
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Delphine, díky za tip! Knihu jsem neznala a dle anotace i komentářů na DK vypadá dobře. Přidala jsem do seznamu "chci si přečíst" :).


Nahoru
Profil Citovat
Sob
Předmět příspěvku: Re: Knihy a filmy vztahující se k Paříži nebo alespoň k Francii
Napsal: 24 črc 2023, 13:34
Markýzové
Offline
 
Příspěvky: 300
Registrován: 15 pro 2020, 21:44
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Narazila jsem na článek o svatbě francouzských aristokratů a přemýšlím, kam ho napasovat. Zkusím sem. https://www.novinky.cz/clanek/zena-styl ... e-40437370


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Knihy a filmy vztahující se k Paříži nebo alespoň k Francii
Napsal: 25 črc 2023, 17:56
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6882
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Kľudne môže byť aj tu ten článok.

ja sa akurátik bavím z jedným Angelikologom čechom žijúcim tu v Rakúsku a spomenuli sme si na Film o neselskej veži.
Kto s vás ho už videl?

https://www.youtube.com/watch?v=3i1dDjuqxe8


Nahoru
Profil Citovat
Zobrazit: Seřadit podle: Směr:
Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 19 příspěvků ]
Zpět na „Volná diskuse“
Přejít na:

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti