Juliette Benzoni - Čas travičů

Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 9 příspěvků ]
Autor Zpráva
PenelopaW
Předmět příspěvku: Juliette Benzoni - Čas travičů
Napsal: 11 bře 2018, 16:41
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3225
4poziom.slask.pl
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Dvojdílná série francouzské spisovatelky Juliette Benzoni Čas travičů se odehrává v době Velké travičské aféry.

První díl = Zabili královnu! (odehrává se cca v letech 1679 - 1683)
Díl druhý = Králova komnata

Hlavní hrdinkou je Charlotta de Fontenac (komu její jméno připomíná pana guvernéra, nemýlí se, její rodina údajně pochází z Gaskoňska :) ), která má neobyčejný dar ocitnout se v nesprávnou chvíli na nesprávném místě. Když se jí matka po smrti otce (kterého otrávila) rozhodne nechat nadobro v klášteře, Charlotta prchne a připlete se k černé mši. Na místě je též policista v utajení (bohužel nikoli :desgrez: , ale jeho údajný kolega Alban Delalande), který děvče odveze k tetě a do něhož se dívka zamiluje. Teta Charlottu uklidí do Palais Royal coby dvorní dámu druhé Monsieurovy manželky Alžběty Šarloty Falcké. Charlotta následně cestuje do Španělska s Monsieurovou dcerou z prvního manželství s Henriettou Anglickou, odkud novopečené španělské královně pomůže propašovat dopis, v němž Ludvíka XIV. žádá o anulaci sňatku. Ludvík však má jiné mocenské zájmy a Charlottu za trest odvolá zpátky do Francie. Tam ji pak její matka chce všelijak škodit, za pomoci Mme de Maintenon. Matince se podaří odpravit hodnou tetičku a zašít důkazy o tom, že otrávila manžela. Charlotta se proti své vůli provdá za dvořana z Monsieurovy suity (takže zůstává nadále pannou, neboť její manžel ani netuší, jak vypadá nahá žena), stane se dvorní dámou samotné královny a nechtěně vyslechne rozhovor královských lékařů, z něhož je patrné, že královna byla zavražděna. První díl končí jejím odjezdem za doprovodu eskorty na neznámé místo.

Můj verdikt:
Benzoni píše historické romány, ale oproti AG je její styl hodně jednoduchý a takový - zní to nehezky - řekla bych plytký. Čtivé to je, ale připadalo mi to - ve srovnání s Angelikou - hodně prázdné. A plné stereotypů (např. postava Liselotte přímo křičí stereotypy o nařvaných Němcích, kteří jsou hluční, milují klobásy a zelí a nemají vkus v odívání). Ovšem kniha líčí ve velmi netradičním pohledu Mme de Monstespan (která je zde vyloženě kladnou postavou, která hlavní hrdinka pokradmu pomáhá), Mme de Maintenon (v knize největší mrcha, intrikánka, Liselotte se o ní dokonce opakovaně vyjadřuje jako o ku*vě!) a Ludvíka XIV. (chladný, sebestředný, machiavelistický intrikán). Hlavní hrdinka je údajně velmi podobná králově první lásce Valliérová (já tedy myslela, že první láskou byla Manciniová?), ale její genetická výbava ani tento fakt nejsou v prvním díle výrazněji rozpracovány.

Kdo má zájem přečíst si něco o policii, tak dost pozornosti je zde věnováno panu de La Reynie (líčen ve velmi romantickém duchu!) a pozadí Travičské aféry. Mj. jsem poprvé zde narazila na složení Chambre ardente, které jsem jinde zatím nevyčetla.

Též kniha obsahuje zmínku o Aféře malého prodavače s oplatkami - ta je však oproti kánonu zasazena do 80. let (1682??).

Přílohy
[ attachment ]
zabili-kralovnu-193097.jpg (9.24 KiB) Zobrazeno 5667 x
[ attachment ]
cas-travicu-kralova-komnata-8B1-202900.jpg (8.15 KiB) Zobrazeno 5667 x


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Juliette Benzoni - Čas travičů
Napsal: 11 bře 2018, 17:40
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Penelopo, tak tuhle knihu jsem přečetla už před nějakou dobou. Dokonce jsem na ni chtěla dát odkaz sem na fórum, ale pak jsem na to zapomněla. Není to sice špatné čtení, je to taková detektivka z doby krále Slunce.
Dost mi vadilo líčení madame de Montespan skoro jako ublížené světice a madame de Maintenon jako ženy špatného charakteru a morálky. Hodně z děje jsem už vypustla z paměti. Není to kniha, ke které bych se vracela.
Vylíčení našeho oblíbeného Desgreze, to ani nekomentuji.

Jinak o aféře s oplatkami se píše v knize Ludvík XIV. a královká rodina. Ta je zařazena i zde na fóru mezi knihami vztahujícími se k době Ludvíka XIV.
Aféra se odehrála na počátku osmdesátých let 17. století. Byl do ní zapleten králův nemanželský syn s Luisou de la Valliere. Odkaz je zde na fóru v postavách - téma Monsier, králův bratr.


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Juliette Benzoni - Čas travičů
Napsal: 11 bře 2018, 19:34
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3225
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
mimi píše:
Jinak o aféře s oplatkami se píše v knize Ludvík XIV. a královká rodina. Ta je zařazena i zde na fóru mezi knihami vztahujícími se k době Ludvíka XIV.
Aféra se odehrála na počátku osmdesátých let 17. století. Byl do ní zapleten králův nemanželský syn s Luisou de la Valliere. Odkaz je zde na fóru v postavách - téma Monsier, králův bratr.
V téhle knize je to docela stručné (ale i tak to stačí) i s uvedením účastníků a jak byli potrestáni. Zmíněna je ještě jedna aféra (taky teda dost hnusná), tentokrát s prostitutkami. Na základě těchto dvou událostí šel Ludvík v knize (a asi i ve skutečnosti) "po krku" sodomitům a kroužku kolem svého bratra.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Juliette Benzoni - Čas travičů
Napsal: 14 bře 2018, 18:49
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
PenelopaW píše:
mimi píše:
Jinak o aféře s oplatkami se píše v knize Ludvík XIV. a královká rodina....
V téhle knize je to docela stručné (ale i tak to stačí) i s uvedením účastníků a jak byli potrestáni. Zmíněna je ještě jedna aféra (taky teda dost hnusná), tentokrát s prostitutkami. Na základě těchto dvou událostí šel Ludvík v knize (a asi i ve skutečnosti) "po krku" sodomitům a kroužku kolem svého bratra.
no mohla by si nám to o afére s predavačom oblátok pridať do postáv k Monsieurovi Penelopa ;)

A čo sa týka knihy, vďaka za obsah - napriek tomu že Benzoinová na pani AG jednoznačne nemá,
určite je to čtivé :ok:

ak sa k tomu dostaneš môžeš ešte nejaké tie zaujímavosti z knihy pridať :)


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Juliette Benzoni - Čas travičů
Napsal: 19 bře 2018, 12:47
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3225
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
PenelopaW píše:
Dvojdílná série francouzské spisovatelky Juliette Benzoni Čas travičů se odehrává v době Velké travičské aféry.

První díl = Zabili královnu! (odehrává se cca v letech 1679 - 1683)
Díl druhý = Králova komnata
V druhém dílu nám autorka předhazuje dalšího záporáka, kterým je pan de Louvois. Ten je zde líčen jako nehorázný parchant, který se násilím zmocňuje nevinných panen a ukájí na nich své zvrhlé choutky, prase, které ženu přiváže k posteli a ještě jí dává omamné prostředky do jídla, aby se znásilnění nemohla bránit. Jak poznamenala Moirra v soukromé korespondenci, je pravda, že ho neznáme a nevíme, jaký byl doopravdy ;) , nechce se mi ale věřit, že pokud autorka vycházela z reality, že by si panovník někoho takového držel u sebe, byť by ten pán byl sebevíc schopný ministr.

Do děje tentokrát zasahuje (ovšem velmi zřídka a jen, když po ruce není hlavní hrdina) komisař Desgrez. Jeho účast však je spíše úsměvná a vzbuzuje ve mně dojem, že autorka potřebovala ještě nějakého policistu do počtu, a tak sáhla zrovna po něm. Ovšem znalost reálií, kterou bych u jedničky byla schopna odpustit díky rodící se lásce mezi Charlottou a Delalandem, jsem ve dvojce již tolerovat nedokázala. La Reynie je zde líčen jako bezdětný vdovec, který Delalanda miluje jako by to byl jeho vlastní syn. Přitom La Reynie měl syna a dceru... Autorka knihu psala poměrně pozdě (první díl byl dopsán 2008) a i když zpětně nemám představu, nakolik byl tehdy internet v plenkách, La Reynie byl jistě zpracován v nějakém encyklopedickém hesle již tehdy a šlo jen o to, zajít si do knihovny a načíst si pár slovníkových hesel.

Kdybych byla výrazně mladší, tak by se mi kniha asi líbila podstatně víc, takhle jí nedokážu odpustit nedotaženost a skutečnost, že uváděná historická fakta stojí na hliněných nožkách. Milostná linka je ve dvojce poměrně v pozadí, tentokrát se řeší rodinné Charlottino dědictví, o které vlastně celou dobu jde, a i když je na konci happyend, za nejvýraznější prvek knihy považuji rozhovor s králem, při kterém se odhalí Charlottin původ. Ostatně po této scénce je pojmenován celý druhý díl.

A když už jsme u názvů - název série "Čas travičů" je značně zavádějící. První kniha se sice odehrává na sklonku Travičské aféry a obsahuje nějaká ta fakta, např. účast paní de Montespan v aféře zde však není vysvětlena (přestože hrdinka na začátku knihy byla svědkem mše konané na těle nahé blonďaté ženy, která si žádala královu lásku). Druhý díl už má s travičstvím společnou jen postavu rytíře de Lorraine, o kterém nikdo nepochybuje, že otrávil Henriettu Anglickou, a který je zde po Louvoisovi a mme de Maintenon dalším padouchem.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Juliette Benzoni - Čas travičů
Napsal: 19 bře 2018, 18:21
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
PenelopaW píše:
V téhle knize je to docela stručné (ale i tak to stačí) i s uvedením účastníků a jak byli potrestáni. Zmíněna je ještě jedna aféra (taky teda dost hnusná), tentokrát s prostitutkami. Na základě těchto dvou událostí šel Ludvík v knize (a asi i ve skutečnosti) "po krku" sodomitům a kroužku kolem svého bratra.
hmm :roll: .. .tak to treba vyšetriť .... vieš približne kde to v knihe je?

a inak díky za resumé z knihy :ok: .... nuž pani AG nás rozmaznala pretože nastavila latku dosť vysoko ....
čitateľky Angeliky sa tak ľahko neuspokoja z hocakym historickým románom :D
ja som od Benzoni ako puberťáčka čítala iba Krásnu Katarínu :katarina:
a bola som z celkového dojmu dosť sklamaná ....
ľúbostný príbeh celkom dobrý ale zasa - postavy dosť plytké a historické rešerše polovičaté

no ale musím dodať že v porovnaní z inými historickými románmi z červenej knižnice dobrá kvalita písania


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Juliette Benzoni - Čas travičů
Napsal: 19 bře 2018, 19:04
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3225
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše:
PenelopaW píše:
V téhle knize je to docela stručné (ale i tak to stačí) i s uvedením účastníků a jak byli potrestáni. Zmíněna je ještě jedna aféra (taky teda dost hnusná), tentokrát s prostitutkami. Na základě těchto dvou událostí šel Ludvík v knize (a asi i ve skutečnosti) "po krku" sodomitům a kroužku kolem svého bratra.
hmm :roll: .. .tak to treba vyšetriť .... vieš približne kde to v knihe je?
Tuším nějak kolem strany 276, tzn. tak ve 3/4 knihy.

Mne zaujal i ten Louvois, co pronásledoval manželku synovce, jak je uvedeno v druhém díle - vzplanul k ní neobyčejnou vášní a nedal jí pokoj, dokud mu nepodlehla.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Juliette Benzoni - Čas travičů
Napsal: 21 dub 2022, 21:03
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Úplne náhodou som narazila na oficiálnu ukážku z knihy - teda druhého dielu -
Čas travičů. Králova komnata.
tak som si povedala že vám to sem šupnem
je to prvých 48 strán - kniha sa začína v roku 1683 smrťou kráľovny - máte to v prílohe

niekde na nete určite bude aj ukážka z prvého dielu, ale nepodarilo sa mi ju zatiaľ nájsť

na strane 31 ukážky začína kapitola Podezřelá smrť - v ktorej vystupuje Reynie - a na strane 36 sa zjavuje miláčik Desgrez

avšak ako už Táňa vravela, nedá sa to porovnať zo štýlom písania pani AG

[ img ]
PenelopaW píše: *  19 bře 2018, 12:47

První díl = Zabili královnu! (odehrává se cca v letech 1679 - 1683)
Díl druhý = Králova komnata

Do děje tentokrát zasahuje (ovšem velmi zřídka a jen, když po ruce není hlavní hrdina) komisař Desgrez. Jeho účast však je spíše úsměvná a vzbuzuje ve mně dojem, že autorka potřebovala ještě nějakého policistu do počtu, a tak sáhla zrovna po něm. Ovšem znalost reálií, kterou bych u jedničky byla schopna odpustit díky rodící se lásce mezi Charlottou a Delalandem, jsem ve dvojce již tolerovat nedokázala. La Reynie je zde líčen jako bezdětný vdovec, který Delalanda miluje jako by to byl jeho vlastní syn. Přitom La Reynie měl syna a dceru... Autorka knihu psala poměrně pozdě (první díl byl dopsán 2008) a i když zpětně nemám představu, nakolik byl tehdy internet v plenkách, La Reynie byl jistě zpracován v nějakém encyklopedickém hesle již tehdy a šlo jen o to, zajít si do knihovny a načíst si pár slovníkových hesel.

Kdybych byla výrazně mladší, tak by se mi kniha asi líbila podstatně víc, takhle jí nedokážu odpustit nedotaženost a skutečnost, že uváděná historická fakta stojí na hliněných nožkách.
s týmto absolutne súhlasím, až teraz keď sami rešeršujeme vieme poriadne pochopiť a doceniť rešerše manželov Golonových v časoch bez internetu - ktorí si nič neuľahčovali a pani AG sa snažila písať historicky dôveryhodne - čo sa jej aj v skutku dokonale podarilo.. :applaus:

inak mám rada tvoje recenzie - a súhlasím že Desgrez :desgrez: bol v tej knihe znemožnený - nuž zostáva to iba na tebe aby si napísala poriadneho Desgreza ako pani AG :mrgreen:

https://www.databazeknih.cz/serie/cas-travicu-3673

Přílohy
Králova komnata ukazka kniha.pdf
(1.72 MiB) Staženo 53 x


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Juliette Benzoni - Čas travičů
Napsal: 22 dub 2022, 08:56
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3225
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
A já jen doplňuji, že oba díly máš ode mne v češtině doma, takže se můžeš pustit do čtení a přidat svoji recenzi ;). S ohledem na lehkost pera autorky to budeš mít přečtené coby dup :).


Nahoru
Profil Citovat
Zobrazit: Seřadit podle: Směr:
Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 9 příspěvků ]
Zpět na „Knihy vztahující se k době krále Slunce“
Přejít na:

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů