Bertrice Small - Intriky a láska

Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 5 příspěvků ]
Autor Zpráva
Precious
Předmět příspěvku: Bertrice Small - Intriky a láska
Napsal: 05 pro 2009, 13:29
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1488
4poziom.slask.pl
Registrován: 17 říj 2007, 15:19
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
noooo, takže mám za sebou knihu od americkej autorky Bertrice Small. Kto ju nepoznáte, píše farbisté historické dobrodružné príbehy, častokrát o hrdinkách z jednej rodiny, ktoré sa dostávajú do háremov, sú milenkami kráľov a podobne, pričom pre Smallovú sú typické detské hrdinky a veľakrát detailne popisované sexuálne (divoké) praktiky. A práve tu je kameň úrazu knihy Intrigued, teda Intriky a láska (Baronet, 2002, 2008).

Kniha sa odohráva v období, ktoré je nám dobre známe: 1650 - 1662, a Autumn, hlavná hrdinka, utekajúca pre Cromwellom, sa zabýva vo Francúzsku. Kde sa stretáva s takmer 13-ročným Ľudovítom XIV. a inými historickými postavami. Ak aj niekomu, kto Angeliku čítal, ešte stále Angelika pripadá ako historická limonáda, tak po prečítaní Autumninho príbehu mu bude román Golonovcov oproti Smallovej dielku pripadať ako Chrám Matky božej v Paríži popri paperbacku o láske. Historické postavy sa správajú a hovoria jednoducho až naivne, no čo urobila Smallová z Ľudovíta XIV. ... Ambiciózny, inteligentný a vznešený kráľ - veď takého ho predsa dôverne poznáme - sa mení na chlapa posadnutého sexom a keď som došla k jeho prvému „milovaniu“ s hrdinkou, nevedela som, či mám zvracať, alebo šmariť knihu o zem (ešte šťastie, že ju mám požičanú). Vážne som uvažovala, že ju nedočítam. Napokon som sa donútila, aby ma podobné "ľúbostné" scény s Karolom II. opäť rozčúlili. Keby to nebolo do plaču, bolo by to smiešne. Tvrdiť, že Ľudovít mal prvú ženu ako jedenásťročný, v dvanástich mal dieťa s kurtizánou, že Mariu Mancini (ktorá sa len chcela stať kráľovnou), vôbec neľúbil, že Anna Rakúska a kardinál Mazarin boli manželia... nie, ďakujem, neprosím. Smallová sa celkom v históriii vyzná, ale toto bolo niečo príšerné. Takže: kto si nechce znechutiť tieto významné historické postavy, v žiadnom prípade nech nečíta Intrigued! :twisted: :evil: :twisted:


Nahoru
Profil Citovat
Tania
Předmět příspěvku:
Napsal: 05 pro 2009, 18:55
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 940
Registrován: 26 lis 2007, 08:50
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele: SZ, WWW
 
Tak to jsi mě dost překvapila. Tuhle autorku jsem četla a i některé knížky mám. Žádnou, která by popisovala francouzskou historii.
S tvým popisem jejích knížek můžu jenom souhlasit.
Podobnost s dějem Angeliky, zde nemůže být považována za čistě náhodnou. Spíš to vypadá, že autorka dost často využívá již osvědčeného formátu. Netvrdím, že jsem si toho všimla až teď, ale nikdy na ní nějak nepřišla řeč.
Prostě se její hrdinky až příliš často dostávají do středomoří, kde jsou otrokyněmi. Někdy tam zůstanou a někdy (spíše častěji) se dostávají zpět. Jsou odvážné a nespoutané, vždycky velice krásné. A dost často také nemají jednoho manžela. Musí bojovat o svůj život nebo rodinu.
Historii v jejích knihách jsem nikdy nebrala za "bernou minci". Na to bych volila jiné autorky.
Píše pěkně, ale pro člověka, který se s touto autorkou setká poprvé opravdu může být šok, jak zcela otevřeně popisuje sex a milování. Dost často to bývá i důležitou částí děje.

Zatím jsem se nesetkala s jinou autorkou "historických" zamilovaných románů, která by se k tomu stavěla takhle.
Ale jinak jí rozhodně řadím mezi autorku takových těch dějově obsáhlejších harleqýnek. Jako je spousta jiných. Sice se také snaží o ságy, ale jsem si jistá, že se nemůžou s Angelikou srovnávat.
Spíše to vypadá, jako by Anne a její Angelika motivovaly jiné autorky. Je to jako s módou, někdo jí určuje, ostatní pouze kopírují.


Nahoru
Profil Citovat
Precious
Předmět příspěvku:
Napsal: 05 pro 2009, 20:01
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1488
Registrován: 17 říj 2007, 15:19
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
nie, nechcela som tým povedať, že táto kniha kopíruje Angeliku, to nie. Chcela som len poukázať na to, ako dokáže jedna autorka úplne znechutiť historickú postavu, ktorú možno nemám rada, ale rozhodne jej nemôžem uprieť jej veľký význam, tak ako je to u mňa s Ľudovítom. Smallová je na jedno kopyto a jej sexuálne scény sú často až za hranicou akéhokoľvek vkusu. Ale povedz mi, ty by si chcela čítať o tom, ako Kráľ Slnko orálne uspokojuje nejakú škótsku šľachtičnú??? Ja teda rozhodne nie. Ja som sa so Smallovou zoznámila cez Skye O'Malleyovú, a Intrigued je o pravnučke Skye. Tiež som utrpela šok, keď som čítala tie otvorené sexuálne scény a Skye mala až šesť manželov, ale tejto knihe sa nedalo uprieť dobrodružstvo, fantázia a exotika. Ostatné sú už všetky rovnaké. Ale Smallová určite čítala Angeliku. Pár príkladov: V jednej knihe má hrdina jazvu ako Joffrey, v ďalšej zasa predajú hrdinku na trhu otrokov v Kandii, pričom ju kúpi chlapík, ktorý správaním a povahou akoby Osmanovi Ferradžimu z oka vypadol a táto hrdinka aj pojedá každý deň jed. No a najnovšie sa jedna pravnučka Skye dostala do Ameriky a tie popisy prírody boli ako od Anne Golon.

Len som chcela upozorniť, že ak máte radi Smallovú a zároveň Angeliku, kde poznáme Ľudovíta tak, aký podľa mňa naozaj bol, môže to byť šok spoznať ho z tejto stránky.


Nahoru
Profil Citovat
Tania
Předmět příspěvku:
Napsal: 05 pro 2009, 20:31
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 940
Registrován: 26 lis 2007, 08:50
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele: SZ, WWW
 
Souhlasím s tebou.
A také si nemyslím, že knihy Angeliku přímo kopírují, to už by přeci jenom bylo moc :wink:

S knížkami odehrávajícími se ve Francii jsem se setkala poskrovnu. Spíše bych řekla, že jsem četla hodně románu z anglického prostředí (nejenom romantických), takže u těch jsem zvyklá na různé úhly pohledu.

Ludvíka znám hlavně z Angeliky a Tří mušketýrů - a to je opravdu hodně romantický pohled. A, souhlasím s Tebou, asi bych si ho nechtěla pokazit.

[/u]


Nahoru
Profil Citovat
Tania
Předmět příspěvku:
Napsal: 08 lis 2013, 19:22
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 940
Registrován: 26 lis 2007, 08:50
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele: SZ, WWW
 
jacky374 píše:
Ale povedz mi, ty by si chcela čítať o tom, ako Kráľ Slnko orálne uspokojuje nejakú škótsku šľachtičnú??? Ja teda rozhodne nie.
Tak tohle me opravdu az do tve otazky nenapadlo. Ale cas, kdy jsem cetla Small minul. Byla to zkusenost, kterou jsem prijala a sla dal. A nemusim ani cist 50 odstinu šedi, ci jak se to jmenuje. Ale zase na druhou stranu je jen dobre, ze muzeme cist rozmanite knihy, nez nam je zakazou (a k tomu uz snad nikdy nedojde, ale uz zacinaji zakazovat informovani zakazniku o lecivych latkach v bylinnach a pripravcich. Za chvili si budeme bylinare vydavat samizdatem.)

Angelika je uzasne dilo, casto myslim na jeji rozhovor s otcem Jenem, na tu atmosferu. Nebo si vzpomenu na vyrok sv. Vincenta de Paul ...o nehazeni perel svinim.... Nebo na jeji zamysleni v kostele, ktere vypadalo jako, ze je hodne moc zbozna (vysvetlit, co tim myslim by asi bylo na dlouho). A sklanim se pred Anne, ktera dokazala tim, jak nic nevysvetlovala, jak nikoho nepoucovala predavat zas a znovu hluboka poselstvi a nutit sve ctenare stale znova premyslet o jednotlivych pasazich. V kazde fazi zivota si v tom clovek najde to, co s nim souzni. Zda se, ze nerika nic podstatneho, ale mezi radky v atmosfere a v pocitech, ktere nepopisuje, ale vy o nich chcete cist ta moudra zena napsala vic, nez by vyjadrila slovy. Popisovala zivot, ale se vsim vsudy ....bohyne plodnosti...a tak mezi radky, ponechavajic na fantasii, jak byla ta Angelika v sexu opravdu nejlepsi? Anniny knihy nikdy nezestarnou, jako se to snadno stane Small. Ac se zda, ze pisou o tomtez. Knihy Small postradaji hloubku a mravni ponauceni. Neukazuji smer, jsou to jen milostne pribehy, a tak by se mely brat.

I kdyz by se nasly i jine knihy, rozsahem se Angelice nevyrovnaji, protoze ta popisuje cely lidsky zivot v meznich situacich.

_________________

Tania T. Morgain / www.taniassecret.cz


Nahoru
Profil Citovat
Zobrazit: Seřadit podle: Směr:
Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 5 příspěvků ]
Zpět na „Knihy vztahující se k době krále Slunce“
Přejít na:

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů
cron