Antonia Fraser: Ludvík XIV. a jeho osudové ženy

Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 2 příspěvky ]
Autor Zpráva
pajamat
Předmět příspěvku: Antonia Fraser: Ludvík XIV. a jeho osudové ženy
Napsal: 23 lis 2007, 15:19
Rytíři
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 12
4poziom.slask.pl
Registrován: 07 lis 2007, 10:04
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele: SZ, ICQ
 
Našel jsem další knihu, která by možná stála za přečtení.
Máte jí někdo?
anotace:
„Zastávám přesvědčení, že historická pojednání o tomto královském dvoře, kteráž sepsána budou po naší smrti, předejdou v zábavnosti leckterý román. Jímá mne též obava, že příští pokolení nebudou těmto zprávám ochotna uvěřiti a pokládati je budou za smyšlené skazky určené výlučně pro kratochvíli ctěného čtenářstva.“ To jsou slova z dopisu Ludvíka XIV., z nichž je patrné vědomí výjimečnosti vlastní osoby i doby a prostředí, jež vytvořil.
Věhlasná britská spisovatelka a historička Antonia Fraser i tentokrát napsala životopisnou knihu, které odborná erudice neubírá na čtivosti. V jejím vyprávění ožívá Ludvíkův dvůr v letech 1643 a 1715 ve vší své velkoleposti: velkolepost a umělecké skvosty se snoubí s všudypřítomnými intrikami, nepochopitelně složité dvorské rituály ústí v absurdity, honosnost jde ruku v ruce s osobními tragédiemi...
A ve středu všeho dění je král Slunce, jehož život zásadně ovlivnilo několik fascinujících žen. Kromě těch nejznámějších – titulárních metres Louise de La Valliére a Athénais de Montespan – nás autorka seznamuje i s puritánskou madame de Maintenon, která se s největší pravděpodobností stala jeho druhou manželkou (poprvé se Ludvík oženil ze státních důvodů s prostoduchou španělskou infantkou). V Ludvíkově životě pochopitelně sehrály významnou roli i ženy, které nepatřily k osudovým láskám tohoto proslulého milovníka. Mezi ně patří především jeho matka Anna Rakouská, jíž si Ludvík nesmírně vážil, obě švagrové, rozmarné nemanželské dcery a konečně velká láska jeho stáří Adelaida Savojská, jejíž předčasná smrt ho hluboce zarmoutila.

Fraser, Antonia - Ludvík XIV. a jeho osudové ženy. Ostrava: Domino, 2007. ISBN 978-80-7303-366-8


Nahoru
Profil Citovat
Conti
Předmět příspěvku:
Napsal: 22 srp 2008, 23:13
Rytíři
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 12
Registrován: 22 srp 2008, 22:01
Bydliště: Velké Losiny
Kontaktovat uživatele: SZ
 
jeanne píše:
Konečně jsem knihu začala číst, abys si doplnila pár poznámek do složky "Milenky krále Slunce", ale musím říct, že mě styl autorky rozčiluje mnohem víc, než "kontorverzní Levi". Hodně se vymezuje vůči "těm zlým historikům" a sama se pouští do ještě spornějších úvah... ačkoli pěkně bezpečně/pokrytecky na poli oficiálních informací.

Ale čte se to líp než Levi :wink:


Nahoru
Profil Citovat
Zobrazit: Seřadit podle: Směr:
Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 2 příspěvky ]
Zpět na „Knihy vztahující se k době krále Slunce“
Přejít na:

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host