Od reálného Desgrezovi malá odbočka k literárnímu a jeho advokátskému povolání:
Mladý advokát přiskočil se svou obvyklou hbitostí k Bouriéovi:
„Vy mě urážíte, pane! Já nejsem falzifikátor jako vy. A pamatuju na přísahu, kterou jsem učinil před královskou radou, když jsem dostával advokátskou hodnost.“
(Markýza andělů 2, s. 258)
To, že advokáti skládají slavností přísahu, je běžné nejen ve Francii současné, ale i v našem prostředí. Ovšem pořád jsem řešila, před jakou institucí Desgrez přísahu skládal, protože v jedné knize jsem narazila na to, že přísaha byla skládána před pařížským parlamentem…
Zde se jedná o chybu překladu.
Ve francouzském originálu je uvedeno:
Vous m'insultez, monsieur. Je ne suis pas, comme vous, un faussaire. Je me souviens du serment que j'ai fait devant le conseil de l'ordre du roi lorsque j'ai reçu ma charge d'avocat.
V německé verzi pak stojí:
Ich gedenke des Eides, den ich vor der Königlichen Anwaltskammer abgelegt habe, als ich meine Zulassung bekam.
Současní francouzští advokáti skládají přísahu před "odvolacím soudem" své advokátní komory
(Cour d'appel de son Barreau). Ve Francii a potažmo v Paříži byl nejvyšším soudem pařížský parlament, takže by dávalo smysl, že se přísaha skládala před nějakou jeho součástí...
Během hledání odpovědi jsem zadala do google slova „avocat“, „France“, „serment“ a připojila rok 1274, v němž je poprvé zvyk skládání přísahy zmiňován. A voilá: domněnka o pařížském parlamentu se potvrdila.
A la fin de l’Ancien Régime, ces textes du Moyen Age sont toujours connus et cités. Mais le serment que prête le nouvel arrivant au barreau tient en quelques mots : il doit simplement promettre et jurer devant les magistrats du Parlement “d’observer les ordonnances, arrêts et règlements de la Cour”.
Dále pak:
Au XVIIIème siècle, le Bâtonnier (= Chef de l’Ordre du barreau - vedoucí advokátní komory)
et les Anciens qui assistent avec lui à la rentrée des juridictions (au mois de novembre) renouvellent leur serment en jurant sur l’Evangile que leur présente le Premier Président du Parlement.
Zdroj:
http://www.cercle-du-barreau.org/media/ ... 3702.2.pdf
Správně tedy asi bude, že Desgrez skládal přísahu před královskou advokátní komorou při pařížském parlamentu
.
Ale Desgrez jí to rozmluvil poukazem na to, že existuje velice přísný příkaz neprozradit nikomu, kde vězeň je. Není ještě ani jisté, že k němu pustí jeho, ale je rozhodnut o to bojovat prostřednictvím cechu advokátů, který má všehovšudy šedesát pět členů kromě advokátů z parlamentu, královské rady, justiční komory a komory pomocníků, jejíž členem je i Desgrez. Vysvětlil jí, že proto, že patří až k té poslední organizaci, má poněkud víc šancí než nějaký slavný advokát, jehož by se mocní tohoto světa obávali.
(Markýza Andělů 2, s. 191-192)
Chambre des aides:
https://fr.wikipedia.org/wiki/Cour_des_aides
https://www.persee.fr/doc/bec_0373-6237 ... 3_1_448982
A na závěr něco geniálního:
Advokát Desgrez bydlel na Petit-Pont, Malém mostě, který spojuje Cité s univerzitní čtvrtí, v jednom z těch omšelých domků se špičatou střechou, jejichž základy se máčejí v Seině už celá staletí a pořád se ještě nezhroutily, přestože už zažily několik povodní.
Když došla na určené místo, poněkud zaváhala. Ten dům se skutečně podobal Desgrezovi: ubohý, nahnutý, mírně arogantní. Od otlučené fasády se odrážel stín věznice malého Châteletu. V přízemí stála socha svatého Mikuláše obklopená starými soškami, které chránily krám výrobce svící. Ti, kdo se hodlali pomodlit v blízkém Notre-Dame, u něj kupovali posvěcené svíce.
Svíčkař ji informoval: ano, advokát chudých bydlí v prvním patře. (…)
(A. Golon: Popravený u Notre-Dame. Praha: Fragment, 2009, s. 144)
Při hledání informací o advokátech v 17. století jsem narazila na zmínku o tom, že
patronem advokátů byl vedle sv. Yvese právě svatý Mikuláš! Tudíž „advokát chudých“ Desgrez bydlel v domě, kde měl svého patrona v přízemí u svíčkařova krámku
.
C'est sous le règne de Louis XIV que naît puis s'affirme l'institution de l'Ordre des avocats, avec à sa tête le Bâtonnier (ainsi appelé parce qu'il était à l'origine porteur du bâton à l'effigie du saint patron du barreau : saint Nicolas ou saint Yves), assisté des députés du barreau (ancêtres des actuels membres du Conseil de l'Ordre).
Překlad google: Za vlády Ludvíka XIV. se zrodila a prosadila instituce advokátní komory, kterou vedl Bâtonnier (označovaný tak protože původně byl nositelem vyobrazení patrona advokátní komory: svatý Mikuláš nebo svatý Yves), kterému pomáhají zástupci advokátní komory (předchůdcové současných členů Rady řádu).
Zdroj:
http://www.avocatparis.org/entre-nous/c ... -dhistoire
K oběma světcům:
Saint-Nicolas et la justice francaise:
http://saintsymphoriendelay.kazeo.com/s ... a121167430
Vie et caractère de Saint Yves, patron des avocats:
https://ledroitcriminel.fr/dictionnaire ... t_yves.htm
Le culte de saint Yves à Paris:
https://books.openedition.org/pur/22396
Další zdroje k tématu advokátů:
http://cabinet-castel.com/lavocat-un-peu-dhistoire/
http://www.araguas.fr/les_avocats.html
https://www.france-pittoresque.com/spip ... ticle14632
La profession d'avocat sous l'Ancien Regime en France:
http://www.waquet.nom.fr/METIERS/Avocat ... Regime.pdf
Les avocats au parlament de Paris vers 1650: Aspects professionnels, sociaux, économiques et culturels:
https://univ-droit.fr/docs/recherche/rh ... 01-236.pdf
Penser les classes moyennes - les avocats sous l’Ancien Régime:
http://cemmc.u-bordeaux3.fr/pdf/Coste.pdf
Le cadre professionnel des avocats à la fin de l’Ancien Régime:
https://books.openedition.org/puam/247 (Součástí jsou mj. informace o skládání profesní zkoušky)
Abych nevypadala chlubivě, podotýkám, že dost informací nalezla i Moirra, včetně výše uvedených odkazů. Ta také, naladěna již zcela na desgrezovské vlně, intuitivně učinila velký objev - ale nechám na ní ho sem vložit
.