Diskuse: Osudy grófov Toulouskych

Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 14 příspěvků ]
Autor Zpráva
moirra
Předmět příspěvku: Diskuse: Osudy grófov Toulouskych
Napsal: 04 úno 2024, 11:26
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6947
4poziom.slask.pl
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Pridávam dávno sľúbenú prvú časť osudov grófov Toulouskych. Sľúbila som to na Angelikologickej konferenci, kde som už pred publikom čítala úryvok. :la-polak-fun:

Toto vlákno je iba s časti fikcii - väčšinou sa zaoberá skutočnými udalosťami a má slúžiť na to aby sme sa zoznámili z Joffreyovými predkami a ich osudmi.

Rozhodla som sa to dať do fikcií preto že sem tam som si poslúžila textami žijúcich autorov - teda ich časťami, z dôvodu že zdrojami sú knihy ktoré sa sotva dožijú slovenského alebo českého vydania. Takto vám ich môžem priblížiť.

Prvá časť sa zaoberá Raymondom VI, mojim obľúbencom. :chevalier: Prajem príjemné čítanie.

Dúfam že sa popri histórii aj pobavíte. ja si myslím že grófom toulouským sa nedá vyčítať že by boli nudní.
Mám toho už hodne- napísaneého aj dopilovaného - ale nebudem to dávať vo veľkých kusoch, aby ten kto to bude čítať, stihol tie historické informácie spracovať.

Časť prvá: Moja Krajina alias Raymond de Toulose rozpráva.

:writer: Predhovor autorky:

Som hlboko presvedčená že Raymond VI bol predobrazom Joffreya de Peyrac.
Raymond VI je pre mňa predobrazom spravodlivého kráľa. Snažil sa žiť podľa svojej vojvodskej a gròfskej prísahy starať sa o dobro obyvateľov a prosperitu jeho krajiny a bojoval do posledného dychu s veternými mlynmi ako Joffrey de Peyrac. V obidvoch prípadoch boli veternými mlynmi pápeženci ktorým nešlo o boha ale o majetky o zlato a o moc.
V Toulouse udržiaval dvor lásky, pod jeho strechou vítal a hostil básnikov, trubadúrov, hercov a iných umelcov.


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Diskuse: Osudy grófov Toulouskych
Napsal: 04 úno 2024, 21:01
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2154
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Moirro, díky za krásné vyprávění. Forma vzpomínek Raimonda VI se čte moc dobře. Já to přečetla jedním dechem.
Vzpomínám si na tvůj příspěvek na našem setkání v Praze v budově Českého rozhlasu a moc se těším na pokračování. :ok: :writer:
Škoda, že v češtině nevyšla k tomuto tématu žádná kniha.


Nahoru
Profil Citovat
Zuzanka62
Předmět příspěvku: Re: Diskuse: Osudy grófov Toulouskych
Napsal: 05 úno 2024, 00:07
Markýzové
Offline
 
Příspěvky: 366
Registrován: 07 říj 2021, 20:37
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Mila Moiro, pilně čtu všechny fikce, naštěstí je jichmnoho. Do Tvé historie o Rainondovi se zactu zítra. Moje heslo zní” ani jeden den bez Angeliky”.
Ve fikcich i v knihách stále nacházím to co hledám. Bohužel, den je krátký.
🌹🌹🌹🤓


Nahoru
Profil Citovat
Sob
Předmět příspěvku: Re: Diskuse: Osudy grófov Toulouskych
Napsal: 05 úno 2024, 12:06
Markýzové
Offline
 
Příspěvky: 302
Registrován: 15 pro 2020, 21:44
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Moiro, Díky. Konečně jsem se dočkala tvé fikce o životě Raymonda VI.z Toulouse. Je chvályhodné, že se chtěl vyhnout válkám. Těším se na pokračování. Jeho charakter opravdu připomíná Joffreye, náš pravdu.


Nahoru
Profil Citovat
Precious
Předmět příspěvku: Re: Diskuse: Osudy grófov Toulouskych
Napsal: 07 úno 2024, 20:00
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1519
Registrován: 17 říj 2007, 15:19
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
tak sa teším, že si opäť dala niečo nové! :applaus: Prečítam si zajtra v pokoji a potom určite napíšem pár slov!

_________________

“We're fickle, stupid beings with poor memories and a great gift for self destruction.” Suzanne Collins, Mockingjay.


Nahoru
Profil Citovat
Precious
Předmět příspěvku: Re: Diskuse: Osudy grófov Toulouskych
Napsal: 12 úno 2024, 14:38
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1519
Registrován: 17 říj 2007, 15:19
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
ďakujem za príjemný exkurz do stredoveku! :applaus: Číta sa to príjemne, vidno, že máš naštudovaného veľa materiálu. :ok: Tí grófi boli naozaj veľmi bohatí, takí malí králi. Nečudujem sa, že Joffrey mal takú hrdosť, až by som povedala pýchu, ktorú sa ani nesnažil zakrývať. Ak sa na to pozriem z pozície Ľudovíta XIV., mal dôvod obávať sa takéhoto mocného poddaného.
Páči sa mi, že si sa rozhodla písať v prvej osobe jednotného čísla. Je to také osobnejšie, máš pocit, že sa ti naozaj prihovára postava z minulosti.

To znamená, že každá kapitola bude z pohľadu iného predka?

_________________

“We're fickle, stupid beings with poor memories and a great gift for self destruction.” Suzanne Collins, Mockingjay.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Diskuse: Osudy grófov Toulouskych
Napsal: 12 úno 2024, 18:06
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6947
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Vďaka z feedback. :)
Precious píše: *  12 úno 2024, 14:38
Tí grófi boli naozaj veľmi bohatí, takí malí králi. Nečudujem sa, že Joffrey mal takú hrdosť, až by som povedala pýchu, ktorú sa ani nesnažil zakrývať. Ak sa na to pozriem z pozície Ľudovíta XIV., mal dôvod obávať sa takéhoto mocného poddaného.
To že Toulouský grófi neboli grófi ale že nieje Gróf ako Gróf - som už písala tuto:
Toulouski Grofi neboli obyčajný grófi ale MARKTGRAFEN neviem na to nájsť adekvátny výraz v slovenčine alebo češtine - čo je vo výške postavenia niečo medzi vojvodom a kráľom. Preto nosili koruny ako králi a ženili sa s dcérami kráľov.

https://angelique.cz/phpBB321/viewtopic.php?f=16&t=568
Citovat:
Páči sa mi, že si sa rozhodla písať v prvej osobe jednotného čísla. Je to také osobnejšie, máš pocit, že sa ti naozaj prihovára postava z minulosti.
Musím priznať že to nebol môj nápad, ale jedna z kníh ktoré som na túto tématiku čítala je prísaná týmto štýlom, a mne sa to moc zapáčilo.
Citovat:
To znamená, že každá kapitola bude z pohľadu iného predka?
Ale kdeže, veď sme sa o Raymondovi VI toho ešte až tak veľa nedozvedeli. Ani o jeho láskach, ani o jeho prehrách a hrdnistvách ani o smutnej križiackej výprave voči jeho kraju, ktorá vskutočnosti nebola ničím iným ako diabolskej hre o tróny zo strany katolickej cirkve. Väčšina Katarov žila príkladným kresťanským životom v porovnaní doočí bijúcim rozdielom u ich prenasledovateľov. Tým šlo v prvom rade o majetky a moc.
Sob píše: *  05 úno 2024, 12:06
Moiro, Díky. Konečně jsem se dočkala tvé fikce o životě Raymonda VI.z Toulouse. Je chvályhodné, že se chtěl vyhnout válkám. Těším se na pokračování. Jeho charakter opravdu připomíná Joffreye, náš pravdu.
Díky za feedback. Mne teda Raymond VI zo všetkých toulouských grófov najviac pripomína Joffreya.
Mal školu lásky, na jeho dvore žili trubadúri, a uprednostňoval mier pred nezmyselnými vojnami. Aj Joffrey, podobne ako Raymond VI bral vážne zodpovednosť za tých ktorým vládol.


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Diskuse: Osudy grófov Toulouskych
Napsal: 16 úno 2024, 23:20
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3271
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Na mne ta kapitola byla krásná, ale krátká :). Vždyť ještě nevíme nic o těch dalších třech manželkách! :)

Raymondovo vyprávění je dopisem, deníkem nebo v tom hledám složitosti a zkrátka jen funguje jako vypravěč?

Doufám, že pokračování bude brzy, pro mne je toto zcela neznámá část historie. Nevíš, jak moc se tomu věnují třeba sami Francouzi? Nemyslím teď přímo nějaké odborné knihy, ale nakolik je to v povědomí třeba takových absolventů středních škol.

Možná by stálo za to sepsat pak i nějaký odborný článek o "Joffreyových předcích" na web? ;)

Piš, piš ;).


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Diskuse: Osudy grófov Toulouskych
Napsal: 17 úno 2024, 14:06
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6947
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
vďaka za feedback - nuž toto nieje klasická fickia ale účelová - chcem všetkým Angelikoložkám zábavnou formou priblížiť dejiny Joffreyovho rodu. Ono tie knihy s ktorých aj vychádzam myslím že v češtine alebo slovenčine tak ľahko nevyjdú, čo je samozrejme veľká škoda lebo sú úžasné. :ach:

Keďže to tu bude precpaté historickými informáciami, dávam to po dávkach a zatiaľ sa chystám aspoň osvetliť kto boli hlavné postavy príbehu. Keď si dobre všimneme, Joffrey ktorý bol inak kľudas, na svadbe o týchto veciach siahajúcich k dobám Raimonda VI a Raimonda VII doslova vrieskal po arcibiskupovi :mask: :swordplay: :priest:

A na to že sa tým Francúzi a hlavne jižania zaoberajú dodnes, na to môžeš vziať jed.

Ani sa im nečudujem - veď na ohavnosť v štýle rohatého :devil: kvoli moci a majetkom pápež vyslal krížovú výpravu proti vlastným v Európe, na to sa samozrejme nezabudne nikdy. Na vrancúzskom jihu si to pripomíajú na každom rohu a preto došlo aj k novému usporiadaniu a pomenovaniu častí južnej Francie.

pridala som tam aj ten citát slovnej potičky s knihy Toulouská svadba:

https://angelique.cz/phpBB321/viewtopic ... 252#p33252

A pre tých čo by si chceli osviežiť pamäť ohľadne rodu Toulouských grófov (ich rod bol oveľa kráľovskejší a honosnejší ako rod kráľa Ľudovíta XIV, ktorý to samozrejme moc dobre vedel:

https://angelique.cz/phpBB321/viewtopic.php?f=3&t=431

A o grófoch toulouskych

https://angelique.cz/phpBB321/viewtopic.php?f=16&t=568


Nahoru
Profil Citovat
Precious
Předmět příspěvku: Re: Diskuse: Osudy grófov Toulouskych
Napsal: 18 úno 2024, 12:21
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1519
Registrován: 17 říj 2007, 15:19
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše: *  12 úno 2024, 18:06
Citovat:
To znamená, že každá kapitola bude z pohľadu iného predka?
Ale kdeže, veď sme sa o Raymondovi VI toho ešte až tak veľa nedozvedeli. Ani o jeho láskach, ani o jeho prehrách a hrdnistvách ani o smutnej križiackej výprave voči jeho kraju, ktorá vskutočnosti nebola ničím iným ako diabolskej hre o tróny zo strany katolickej cirkve. Väčšina Katarov žila príkladným kresťanským životom v porovnaní doočí bijúcim rozdielom u ich prenasledovateľov. Tým šlo v prvom rade o majetky a moc.
Tak to sa teším, že Raymond bude ešte niečo o sebe hovoriť. Ako si naznačila, je to zaujímavá osoba. A pridávam sa k Penelope: privítala by som dlhšie kapitoly :D

_________________

“We're fickle, stupid beings with poor memories and a great gift for self destruction.” Suzanne Collins, Mockingjay.


Nahoru
Profil Citovat
Tereza
Předmět příspěvku: Re: Diskuse: Osudy grófov Toulouskych
Napsal: 25 úno 2024, 18:19
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 1387
Registrován: 29 črc 2014, 21:17
Kontaktovat uživatele: SZ
 
I já se přidávám k poděkování za krátké, ale výstižné historické okénko. Vzhledem k tomu, že nejsem úplně v obraze co se jednotlivých oblastí týká, uvítala bych jen tak jednoduše označenou mapu :prayer: , kde všude sahal vliv Raimonda VI.
Na Wikipedii se píše, že ..."Raimond byl ženatý mnohokrát a zdá se, že své manželky týral..."
Doufám, že tuto pomluvu vyvrátí...


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Diskuse: Osudy grófov Toulouskych
Napsal: 25 úno 2024, 18:37
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2154
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Tereza píše: *  25 úno 2024, 18:19

Na Wikipedii se píše, že ..."Raimond byl ženatý mnohokrát a zdá se, že své manželky týral..."
Doufám, že tuto pomluvu vyvrátí...
Také jsem na Wikipedia tuto informaci četla. Jako zdroj je uváděna kniha Eleonora Akvitánská. Vzpurná královna od autora Jean Flori.
Na Wikipedii se píše, že to byl francouzský historik, který se specializoval na období středověku, rytířství a křížové výpravy.
Knihu jsem nečetla, tak nevím, jaké konkrétní příklady uvádí a z jakých historických pramenů vychází.
No věta zdá se, že..., mě tedy nepřijde zrovna důvěryhodná.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Diskuse: Osudy grófov Toulouskych
Napsal: 26 úno 2024, 14:23
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6947
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
PenelopaW píše: *  16 úno 2024, 23:20

Raymondovo vyprávění je dopisem, deníkem nebo v tom hledám složitosti a zkrátka jen funguje jako vypravěč?
No inšpirovala som sa jednou z knih (písal ju starosta mesta Toulouse) ktorá je mojim zdrojom kde to je v podstate denník a Raymond rozpráva v prvej osobe, ale nedržím sa striktne iba tej myšlienky že to je denník - pretože v mojej fikcii vychádzajúcej z pevného historického základu budú viaceré osoby rozprávať v prvej osobe ako keby sme s nimi sedeli na káve a oni nám rozprávali vlastnými slovami svoj životný príbeh.
Tereza píše: *  25 úno 2024, 18:19
I já se přidávám k poděkování za krátké, ale výstižné historické okénko. Vzhledem k tomu, že nejsem úplně v obraze co se jednotlivých oblastí týká, uvítala bych jen tak jednoduše označenou mapu :prayer: , kde všude sahal vliv Raimonda VI.
Ďakujem vám všetkým za feedback. ♥ :oops:

Jednoducho označené a ľahko pochopiteľné mapy a nejaké tie informácie hodiace sa k fikčnému vláknu som už pridala sem:

https://angelique.cz/phpBB321/viewtopic ... 355#p33355
Tereza píše: *  25 úno 2024, 18:19

Na Wikipedii se píše, že ..."Raimond byl ženatý mnohokrát a zdá se, že své manželky týral..."
Doufám, že tuto pomluvu vyvrátí...
Inak Eleonora Akvitánska bola Raymondová SVOKRA :twisted:, teda matka jeho štvrtej manželky ktorá mu napokon porodila dediča (tu sa ešte dlho bude všetko točiť okolo Raymonda VI)

Aj ja dúfam že po prečítaní si ďalších pokračovaní bude táto pomluva vyvrátená. Napokon autor tej knihy, ktorú by som si rada kúpila, vraví že to sú všetko iba jeho vlastné názory a nič iné.
Prečítajte si tuto v komentári od "kozel"
https://www.databazeknih.cz/knihy/eleon ... vna-233402

citujem: Flori se rozhodl pojmout vyprávění o Eleonoře nanejvýš kriticky, kdy se nebojí (až nestydatě) shodit nebo opravit předchozí historiografické práce a jejich autory. Zcela nepochybně k nepotěšení oněch autorů, avšak jednoznačně s přínosem pro čtenáře laické. Sám se brání jakýmkoliv závěrům, dohadům či spekulacím, což opakovaně vlastními slovy zdůrazňuje.

Ja som hlboko presvedčená že Raymond VI sa choval k svojim ženám slušne a dokonca trubadúrsky. Ale uvidíme spravíme si časom na vec spoločný názor, keď tu toho z jeho rozprávania pribudne viacej, hlavne o tých jeho manželstvách. nemanželských láskach.
A samozrejme aj o samotnom DVORE lásky čo ospevoval lásku k ženám, ktorý inšpiroval aj Joffreya de Peyrac pokračovať v tejto krásnej južanskej tradícii. :trubadur:

Myslím že život Joffreových predkov bol vskutku turbulentný a že tie z vás čo sa o históriu Grófov Toulouskych zaujímajú bude baviť to čo sa dozvedia. Mňa napríklad dokonale pobavilo keď si otec a syn vzali sestry a čo s toho vzniklo. To veru nastali v zámku grófov toulouských turbulentné časy. Hlavne ke´d jedna sestra bola krásna a druhá škaredá, pre jedného primladá pre druhého pristará... (Raymond VI a Raymond VII)

Ak by sa niekto chcel zasnívať a vedieť ako vyzeral zámok grófov Toulouskych v Toulouse v časoch Raymondovcov (dnes už iba zvyšky múrov) tak historici hovoria že si treba pozrieť toto foto a predstaviť si obrovský renesančný hrad s takýmito oknami. Na tejto fotke je takzvaný "Le Pavillon D’Adélaïde" Adelaidin Pavilon v mestečku Burlaz, asi 70 km od Toulouse. Tento pavilón je zvyškom hradu v ktorom bývala dcéra Raymonda V a sestra nášho Raymonda VI, ktorá nám tu ešte čo to porozpráva o svojom vlastnom živote a tiež o jej bratovi. :wink: V ďalšom pokračovaní je práve ona na rade svojho brata chváliť ale aj tak trochu poohovárať. :devil:

tuto v krásnom veľkom rozlíšení:

https://www.tourisme-tarn.com/de/wp-con ... porama.jpg

[ img ]


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Diskuse: Osudy grófov Toulouskych
Napsal: 26 úno 2024, 18:42
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2154
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Moirro, těším se na další vyprávění. Jsem zvědavá, co nám o sobě a o Raymondovi VI. bude vyprávět jeho sestra.


Nahoru
Profil Citovat
Zobrazit: Seřadit podle: Směr:
Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 14 příspěvků ]
Zpět na „Čtenářské sny: diskuse“
Přejít na:

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti
cron