Osman Ferraji

Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 21 příspěvků ]
Autor Zpráva
Joseyn
Předmět příspěvku: Osman Ferraji
Napsal: 13 úno 2017, 10:09
Rytíři
Offline
 
Příspěvky: 2
4poziom.slask.pl
Registrován: 12 úno 2017, 21:02
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Ahoj :-) Rozhodla jsem se založit tohle téma, jelikož právě tahle postava mě daloby se říci, přivedla k románům Angelika.
Než jsem objevila knihy, líbil se mi Osman ve filmové podobě. Ale jakmile jsem objevila knížní díl "Nezkrotná Angelika", tak jsem zůstala jako opařená. Osman získal ve filmu velmi málo prostoru. Proč?! Taky si pamatuji, jak jsem četla knihu, přála jsem si, aby tam nebyla jeho smrt (bohužel, přání nebylo vyslyšeno:-( ).

Dále jsem trochu zmatená ve jménech: V knize Osman Ferraji (ale také někdy Osman Bejlí?). Pokud se však podíváte na muzikálovou Angeliku (rok 2008 tuším), tak tam je Bachary Bej (jedná se o Osmana nebo je to někdo úplně jiný?).

A chtěla bych se zeptat: Ve filmu veděla Angelika že Rescátor a Peyrac je jedna a tatáž osoba. Ale v knize o tom nevěděla, mám pravdu? Ale jakto že to nevěděla? Byl snad Peyrac/Rescátor opravdu tak změněn?

A ještě jedna prosba: Nevíte kde bych sehnala (popř nemůžete mi někdo poslat), knihu v e-podobě, Angellika se bouří? Na uložto jsem ji bohužel nenašla.

Děkuji, Joseyn

P.S. Asi nikde nenajdu třeba příběhy Angeliky a Osmana..něco jako povídky že? Neměl by zájem to někdo napsat?:-) A už opravdu končím:-D


Nahoru
Profil Citovat
errnie
Předmět příspěvku: Re: Osman Ferraji
Napsal: 13 úno 2017, 18:04
Vévodové
Offline
 
Příspěvky: 742
Registrován: 22 dub 2014, 10:28
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Joseyn píše:
Ahoj :-)

A chtěla bych se zeptat: Ve filmu veděla Angelika že Rescátor a Peyrac je jedna a tatáž osoba. Ale v knize o tom nevěděla, mám pravdu? Ale jakto že to nevěděla? Byl snad Peyrac/Rescátor opravdu tak změněn?


film bol trochu inak prepracovaný, zrejme kvôli fanynkám, ktoré milovali Hosseina a aby bol film zaujímavý :agree:
ale v knihe o ňom nevedela, ty si zrejme knihu nečítala, však? pretože až v 6tom dieli sa objasňuje prečo sa nepoznali už predtým, pretože Joffrey alias Rescator mal zmenený hlas, nekríval na nohu , nosil briadku a Angelika, keď ju predávali, tak bola akoby v tranze a nepoznala ho, jednak preto, že bol zmenený a jednak preto, že celý ten virvar okolo nej vnímala akoby zo sna.... a ona ho mala v pamäti ako krívajúceho manžela s krásnym hlasom :ach: :trubadur:


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Osman Ferraji
Napsal: 13 úno 2017, 20:55
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Presne tak, nosil masku už nekríval a mal iný hlas. Joseyn, odporúčam ti začať čítať od 4 dielu - budeš prekvapená
čo sa tam dozvieš o tajnej chodbe aj iných veciach, užiješ si Angeliku aj Osmana a myslím že napriek tomu že si videla film,
to bude pre teba napínavé.

Dozvieš sa tam veľa o vzťahu Angeliky a Osmana a tiež o tom prečo nespoznala Joffreya hoci mú stála zoči voči.
Až ti závidím že si to nikdy nečítala, lebo prvý krát je to najnapínavejšie - ja keď som to čítala som našťastie
ešte nevidela film - takže to bolo bombové, škoda iba že som vedela že Joffre je Rescator (zrejme mi to niekto vtedy povedal)- keby som nevedela bolo by to čítanie ešte lepšie. :agree:

Minule som poslala jednu kapitolu chlapovi na nemeckom fore a ten si po jej prečítaní najskôr kúpil tene diel a potom utekal
do Antikvariátu a kúpil si všetky knihy....

PS: napísala som ti súkromnú správu.

_________________

Someone told me I was delusional!! I nearly fell off my unicorn!🦄


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Osman Ferraji
Napsal: 14 úno 2017, 12:05
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3389
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Joseyn píše:
Pokud se však podíváte na muzikálovou Angeliku (rok 2008 tuším), tak tam je Bachary Bej (jedná se o Osmana nebo je to někdo úplně jiný?).
Bachtiari Bej je jiná postava, jednalo se o vyslance z Persie, se kterým se Angelika setkala za zády krále v době, kdy byla ozdobou Versailles. K setkání ji umluvil lékárník Savary, který Angeliku požádal, aby pro něj získala lahvičku minerální mumie :) .


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Osman Ferraji
Napsal: 13 čer 2021, 16:36
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Pri hádaní z kníh Angelika sme sa dozvedeli zaujímavý aspekt zo života Osmana Ferajiho, ktorý inak zostal bez povšimnutia:

Tuto Osman hovorí o sebe Angelike:

„Já jsem se toužil stát knězem,“ přiznal se, „Alláh však rozhodl jinak. Svěřil mi stádo mnohem složitější a obtížněji ovladatelné, než byli berani, které jsem pásl v mládí.“
„Vy jste byl pastýř?“
„Ano, krásná Firuzé.“

_________________

Someone told me I was delusional!! I nearly fell off my unicorn!🦄


Nahoru
Profil Citovat
Sob
Předmět příspěvku: Re: Osman Ferraji
Napsal: 14 čer 2021, 12:48
Markýzové
Offline
 
Příspěvky: 351
Registrován: 15 pro 2020, 21:44
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Osman se snažil o obnovení vztahu mezi Joffreyem a Angelikou, proto ho řadím mezi své oblíbené postavy. Scéna, ve které Osman informuje Angeliku o příjezdu Rescatora se neomrzí. Jeho jistota, že sultán Angeliku okamžitě vydá do rukou Rescatora, ale nestíhne sdělit nejpádnější argument. Věřila by mu ?
Je Osman skutečná postava ? Nevšimla jsem si knize, že se chtěl stát knězem.


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Osman Ferraji
Napsal: 14 čer 2021, 13:08
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3389
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Sob píše: *  14 čer 2021, 12:48
Nevšimla jsem si knize, že se chtěl stát knězem.
Schválně jsem se dívala do francouzštiny, jaké slovo je použito tam, a skutečně jde o slovo "kněz":

– C'eût été mon ambition d'être prêtre, avoua-t-il, mais Allah en a décidé autrement. Et il m'a remis en main un troupeau moins facile à mener que les moutons que je gardais dans mon enfance.
Sob píše: *  14 čer 2021, 12:48
Osman se snažil o obnovení vztahu mezi Joffreyem a Angelikou, proto ho řadím mezi své oblíbené postavy. Scéna, ve které Osman informuje Angeliku o příjezdu Rescatora se neomrzí. Jeho jistota, že sultán Angeliku okamžitě vydá do rukou Rescatora, ale nestíhne sdělit nejpádnější argument. Věřila by mu ?
Je Osman skutečná postava ?
Dle přehledu postav je fiktivní, ale třeba nás Moirra překvapí nějakým objevem, kdo mu byl předobrazem ;).

Myslím, že Velkému eunuchovi by Angelika věřila. Navzdory tomu, že byla v podstatě vězněm, se mezi nimi vytvořilo pouto a zvláštní vztah, který bych neváhala nazvat přátelstvím.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Osman Ferraji
Napsal: 14 čer 2021, 15:38
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Sob píše: *  14 čer 2021, 12:48
Nevšimla jsem si knize, že se chtěl stát knězem.
Aj ja k som prekvapená že pani AG použial aj v origináli slovo Prêtre - ale musíme si uvedomiť že sa písal rok 1968, keď ta kniha vyšla.

– C'eût été mon ambition d'être prêtre, avoua-t-il, mais Allah en a décidé autrement. Et il m'a remis en main un troupeau moins facile à mener que les moutons que je gardais dans mon enfance.
– Vous étiez berger ?
– Oui, belle Firouzé.


V žiadnom prípade si netreba predstavovať že sa chcel stať kresťanským kňazom. Problém je v tom, že Francúzi zaobchádzajú zo slovom Prêtre - v preklade kňaz či duchovný veľmi slobodne a voľne, a v tomto prípade bolo myslené že sa chcel stať muezzinom alebo imamom - čo je obdoba kňazskej funkcie v Isláme.


https://langue-francaise.tv5monde.com/d ... /m/muezzin

https://fr.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%AAtre

na tomto mieste mi nedá nepridať jednu ilustráciu z ruskej knihy a citát:

[ img ]

Jak jsi netrpělivá. Copak se za tři týdny nemůže stát tisíce a tisíce věcí, když Alláh může jediným gestem zničit v následující vteřině svět? Firuzé, líbilo by se ti nadechnout se čerstvého nočního vzduchu nahoře na věži? Ano? Takže pojď se mnou, ukážu ti hvězdy.“ Observatoř Velkého eunucha byla na vrcholku Mazagrebské věže, nižší než minarety, ale vyšší než opevnění. Úzkými okýnky bylo vidět modře zářící krajinu s několika tmavými skvrnami olivovníků a v dálce už jen holou a kamenitou poušť, ozářenou měsíčním světlem. Obrovský hvězdářský dalekohled, sextant, kompas, globusy a další krásné přesné přístroje
ležely v pouzdrech a jejich měď a lakování se leskly jako noční měsíc a zvlášť jasné hvězdy na nebi bez jediného mráčku. (...)
Když Osman Ferradži pozoroval hvězdy, bral si svůj súdánský plášť a zlatý turban. Vypadal tak ještě větší, tyčil se pod obrovskou kupolí nebeské klenby poseté hvězdami a jen postříbřený paprsek odděloval jeho černý profil od nočního pozadí. Stával se poněkud neskutečným. Angelika se znepokojené usadila na polštáře trochu stranou. Vrchol Mazagrebské věže připomínal svatyni ducha. Sem žádná žena ještě nevkročila, napadlo ji. Jenže Velký eunuch nepohrdal inteligencí žen jako ostatní muži. Díky tomu, že ho neotupovala smyslná vášeň, soudil je podle jejich schopností, s pozornou objektivitou; vzdaloval od sebe hlupačky, ale rád si povídal s těmi, jež mu svým duchem připadaly hodné jeho zájmu a od nichž se i sám mohl o lecčem poučit.

PenelopaW píše: *  14 čer 2021, 13:08
Sob píše: *  14 čer 2021, 12:48

Je Osman skutečná postava ?
Dle přehledu postav je fiktivní, ale třeba nás Moirra překvapí nějakým objevem, kdo mu byl předobrazem ;).

Myslím, že Velkému eunuchovi by Angelika věřila. Navzdory tomu, že byla v podstatě vězněm, se mezi nimi vytvořilo pouto a zvláštní vztah, který bych neváhala nazvat přátelstvím.
Penelopa, zdá sa že sme odpovedali naraz. :P

Osman je podľa slov pani AG fiktívna postava inšpirovaná skutočnou postavou, čo potrvrdila aj jej dcéra Nadja.

Manžel pani AG vraj poznal niekde inde , nie v Maroku, nejakého sultána, ktorý inšpiroval pani AG k opisu charakteru Muleja , tak je dosť možné že poznal aj nejakého správcu háremu čo pedtým pásol barany, Kto vie, možno na tú skutočnú postavu, ktorá slúžila ako inšpirácia, raz pri rešeršiach narazíme. ;)

_________________

Someone told me I was delusional!! I nearly fell off my unicorn!🦄


Nahoru
Profil Citovat
Sob
Předmět příspěvku: Re: Osman Ferraji
Napsal: 15 čer 2021, 21:35
Markýzové
Offline
 
Příspěvky: 351
Registrován: 15 pro 2020, 21:44
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Okamžitě mi bylo jasné, že v případě Osmana Ferrajiho se jedná o poslání imáma, proto jsem byla překvapená užitím slova kněz. V povaze Osmana Ferrajiho jsou patrné rysy, díky, kterým by mohl být skvělým imámem. Svým způsobem byl duchovním průvodcem i pro Angeliku v době jejího zajetí v harému.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Osman Ferraji
Napsal: 06 črc 2021, 16:59
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Holky, mám na vás dotaz, dnes som si spontánne spomenula na toto porekadlo:

„Nikdy neříkej: studánko, z tebe já nikdy pít nebudu!“.

nevravel to :turban: Osman Ferraji Angelike?

vravel to vo filme alebo aj v knihe? :roll:

našla som na nete zmienku: francouzské přísloví říká: "nikdy neříkej- studánko z tebe nebudu pít.".

nevravel Osman vo filme že to je staré francúzske porekadlo a Angelika mu povedala že to nieje arabské, ale že to povedal francúzsky básnik La Fointaine (čo je vtipné lebo FONTAINE po francúzsky znamená nielen fontánu, ale aj studne s ktorých sa chodila naberať voda)

[ img ]

_________________

Someone told me I was delusional!! I nearly fell off my unicorn!🦄


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Osman Ferraji
Napsal: 06 črc 2021, 22:00
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2197
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Moirro, já si vybavuji, že to bylo ve filmu Angelika a sultán. Řekl to Osman Ferraji Angelice a uváděl to jako staré arabské přísloví.
Angelika mu řekla: "To není ani arabské ani staré. To řekl La Fontaine, francouzský básník a můj přítel."
A ještě dodala: "Čtete příliš rychle a pletete si Bibli s Koránem."
Pokud si pamatuji. Možná mi nějaké slovíčko vypadlo.
V knize si to nevybavuji, ale díl Nezrotná Angelika jsem už dlouho nečetla a nepatří zrovna k mým top.


Nahoru
Profil Citovat
Tereza
Předmět příspěvku: Re: Osman Ferraji
Napsal: 11 črc 2021, 19:27
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 1402
Registrován: 29 črc 2014, 21:17
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Narazila jsem na krátký článek s hezkou ilustrací, který mi tady k Osmanu Ferrajimu a tématu harému a vkládání Osmanových nadějí do Angeliky docela zapadl.
https://www.dotyk.cz/magazin/zivot-otro ... 00629.html


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Osman Ferraji
Napsal: 18 srp 2023, 23:55
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
No ano článok zapadol, som si ho dokonca vtedy prečítala len som naňho zabudla reagovať.

ja som zasa narazila na článok a na skvelé video o histórii Eunuchov, video je v angličtine.

Silný ako býk, užitočnejší než pes: EUNUCH

Eunusi sprevádzajú ľudstvo už celé tisícročia. Neboli to však len strážcovia háremov, ale tiež vojvodcovia, mystici či vyhľadávaní milenci. Od dávnoveku stojí po boku muža a ženy postava, ktorú nemožno nazvať ani mužom ani ženou.

https://hnonline.sk/style/civilizacia/5 ... si-nez-pes


Eunuchovia a transrodoví ľudia: historické porovnanie - Zabudnutá história

Eunuch je definovaný ako niekto, zvyčajne muž, ktorému boli zničené alebo odstránené semenníky a niekedy aj penis a miešok. To vedie k sterilite a v závislosti od štádia života, v ktorom sa vykastrovanie udeje, môže dôjsť k rôznym stupňom impotencie a straty libida.

VIDEO:
https://www.youtube.com/watch?v=apS-SAE5Vqc

Čierni Eunuchovia v Otomanskej ríši:

[ img ]

_________________

Someone told me I was delusional!! I nearly fell off my unicorn!🦄


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Osman Ferraji
Napsal: 13 srp 2024, 12:58
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Osman a jeho veštenie z hviezd:

(už zs si budem musieť zrešeršovať dv veci: Astrologiu v Oriente a históriu poštových holubov.)

Kdyby se jí však podařilo zmocnit se klíče od dvířek harému a dostat se za první bránu? Odmítne ji Colin Paturel vzít s sebou? Bude ho na kolenou prosit. Jenže jak se zmocnit toho klíče, který má jen Velký eunuch a Lejla Ajša?
„Pročpak jsi utekla?“
Angelika se zachvěla. Zapomněla na přítomnost Velkého eunucha a jeho znepokojující umění číst myšlenky. Otevřela ústa, ale mlčela, protože se nedíval na ni. Mluvil jakoby pro sebe, oči ztracené ve hvězdách.
„Proč jsi uprchla z Kandie?“
Vzal ji se zamyšleným výrazem za bradu a zavřel oči.
„Proč jsi opustila toho křesťanského piráta, který si tě koupil, toho Rescatora?“ :ship:
Měl tak podivně nešťastný hlas, že zkoprnělá Angelika marně hledala, co odpovědět.
„Mluv! Proč jsi uprchla? Copak jsi necítila, že osud tvůj a osud toho muže k sobě patří?
Odpověz! Necítilas to?“
Teď se na ni díval a jeho hlas byl stále velitelštější. Bezradně zašeptala:
„Ano, cítila jsem to.“
„Ach, Firuzé,“ vykřikl téměř bolestně, „vzpomínáš si, co jsem ti řekl? Nelze znásilňovat osud. Když vás hvězdy upozorňují, nesmíte jimi pohrdat. Zvláštní znamení toho muže ti kříží cestu a… nemůžu vidět všechno, Firuzé. Musel bych vykonat nekonečné výpočty, abych rozluštil z hvězd nejpodivnější příběh, který jsem v nich kdy četl. Vím jen to, že ten muž je stejný typ jako ty…“

viacej tuto: https://angelique.cz/phpBB321/viewtopic ... 580#p34580

[ attachment ]
Koľko toho Osman povedal Rescatorovi? povedal mu že Angelika je vybranou favoritkou Muleja a že sa ho pokúsila podrezať?

V knihe Osman Angelike vraví že si Rescator ide po ňu. Myslím že aj keď nevedela kto je,
myšlienka že sa dostane preč z háremu by ju v inej situácii určite potešila. Proti krvilačným Mulejom jej pirát ktorého stretla v Kandii musel prísť ako princ z rozprávky.

Zaujímavé že dokonca aj Eunuch Osman :turban: mal pre Angeliku slabosť, čo sa mu napokon, ako si sám vyveštil,
už dopredu stalo osudným.

dve otázky mi vŕtajú hlavou: koľko toho Osman povedal Rescatorovi a prečo teda neprišiel hneď s ním ?


„Jsi na místě,“ sdělila jí černoška. „Sejdeš dolů. Uvidíš dvůr a otevřené dveře. Pokud ne, počkáš. Tvůj společník jistě přijde včas. Řekneš mu, aby dal klíč napravo do malého výklenku ve zdi. Zítra pro něj pošlu Raminana. Teď jdi.“ (...) Angelika scházela stále níž. Sem už světlo lucerny nedosahovalo. Na posledním schůdku lehce klopýtla, vzápětí zahlédla obrys dvířek jako střílnu, jež se vyloupla ve světle měsíce.
Otevřená! Už! Zajatci tu byli dřív!
Angelika váhavě přistoupila blíž a ve chvíli rozhodného kroku se jí bezděky zmocnil strach:
Zašeptala tiše francouzsky:
„To jste vy?“
Objevila se lidská postava a shýbala se, aby prošla úzkým otvorem, takže zaclonila světlo a Angelika nemohla hned poznat, kdo to přichází. Poznala ho, až když se vztyčil před ní a na zlatém turbanu se zaleskl měsíční paprsek.
Stál před ní Velký eunuch, Osman Ferradži.
„Kam jdeš, Firuzé?“ zeptal se jí měkce.
Angelika se zděšeně opřela o zeď. Chtěla v ní zmizet. Měla dojem, že se jí to zdá.
„Kam jdeš, Firuzé?“
Nedalo se nic dělat. Stojí tu Osman Ferradži. Začala se třást, byla na konci sil.
„Jak to, že jste tu? Ach, proč jste se vrátil? Byl jste na cestách!“
„Vrátil jsem se před dvěma dny, ale nedomníval jsem se, že by se to mělo rozkřiknout.“
Ďábel Osman Ferradži. Sladký a nelítostný tygr. Stál mezi ní a dvířky, přinášejícími jí
záchranu. Zoufale vztáhla ruce.
„Nechte mě jít,“ prosila ho zadýchaně. „Ach, nechte mě utéct, Osmane beji. Vy jediný
můžete. Jste všemocný. Nechte mě!“
Velký eunuch se zatvářil pobouřeně, jako by zaslechl největší rouhání.
„Nikdy neutekla žena z harému, jehož jsem já strážcem,“ prohlásil zamračeně.
„Tak neříkejte, že mě chcete zachránit!“ vykřikla Angelika hněvivě. „Neříkejte, že jste můj přítel. Vy dobře víte, že mě tady nečeká nic jiného než smrt.“
„Copak jsem tě neprosil, abys mi důvěřovala?

Ach, Firuzé, proč chceš stále znásilňovat osud? Tak poslouchej, ty malá rebelko! Neodjel jsem proto, abych navštívil své želvy, ale abych se pokusil najít tvého bývalého pána.“
„Mého bývalého pána?“ opakovala Angelika nechápavě.
„Rescatora, toho křesťanského piráta, co si tě koupil v Kandii za pětatřicet tisíc piastrů.“
S Angelikou se zatočil svět. Jako pokaždé, když zaslechla tohle jméno, pocítila nejasný záchvěv naděje a lítosti a nevěděla, co si o tom myslet.
„Dostihl jsem jednu jeho galéru v Agadiru. Kapitán mi řekl, kde je, a tak jsem mu poslal po poštovním holubovi vzkaz… Přijíždí. Jede si pro tebe.“
„Přijíždí pro mě?“ opakovala nevěřícně.
A tíha, tisknoucí jí srdce, se rozplývala. Jede si pro ni…
:ach: :ship:

Jistě, je to pirát, ale je to muž její rasy. Tehdy ji vůbec neděsil. Jen co se objeví, černý a hubený, a položí jí ruku na dnes tak pohaněnou hlavu, vrátí jí chuť do života. Půjde za ním a zeptá se ho: Proč jste mě v Kandii koupil za pětatřicet tisíc piastrů? To jsem vám připadala tak krásná, nebo jste přečetl ve hvězdách jako Osman Ferradži, že jsme si určeni osudem?
Co jí odpoví? Vybavuje si jeho podivný drsný hlas, při němž jí běhal mráz po zádech. Byl to neznámý člověk, a ona si přesto představovala, jak mu pláče na hrudi, až ji povede daleko odsud, hodně daleko. Kdo je to? Je to světoběžník, přicházející z neznáma, obtížen příslibem budoucnosti.
Vezme ji s sebou…
„To je nemožné, Osmane beji. Je to od vás šílenství. Mulaj Ismail s tím nikdy nebude souhlasit. Není z těch, kdo snadno pouštějí svou kořist. Copak mě bude muset Rescator znovu koupit za cenu jedné lodi?“
Velký eunuch potřásl hlavou. Usmál se a ona v jeho očích zahlédla ten vážný, dobrý pohled, který viděla, když ho poprvé potkala a pokládala ho za mága.

„Už po tom nepátrej, tyrkysový květe,“ řekl šťastně. „Jen věz, že hvězdy nelhaly. Mulaj Ismail bude mít víc důvodů ustoupit Rescatorovým požadavkům. Znají se a navzájem si mnoho dluží. Královská pokladna by se bez křesťanského piráta neobešla. Zásobuje ji penězi za to, že smí používat Mulajovu korouhev. Ale to není všechno. Náš sultán, jenž si tolik váží zákonů, se bude muset sklonit. Protože tady zasahuje prst Alláhův, Firuzé. Poslouchej! Ten muž byl kdysi…“
Odmlčel se, jako by se zalkl.

Angelika sledovala, jak mu oči vystupují z důlků a zaplňují se výrazem hrůzy, který v nich zahlédla ten večer na vrcholku Mazagrebské věže.
Znovu se zalkl. Najednou mu z úst vytryskl pramen krve a potřísnil Angelice šaty. Osman Ferradži roztáhl paže jako ukřižovaný a padl tváří na zem.
Za ním se vynořil vousatý světlovlasý obr v hadrech a v ruce držel dýku, již právě použil.
„Připravena, maličká?“ zeptal se Colin Paturel.
[/i][/b]

Přílohy
[ attachment ]

_________________

Someone told me I was delusional!! I nearly fell off my unicorn!🦄


Nahoru
Profil Citovat
Ms_Rescator
Předmět příspěvku: Re: Osman Ferraji
Napsal: 13 srp 2024, 17:41
Hrabata
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 218
Registrován: 18 led 2024, 22:28
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše: *  13 srp 2024, 12:58
Koľko toho Osman povedal Rescatorovi? povedal mu že Angelika je vybranou favoritkou Muleja a že sa ho pokúsila podrezať?

dve otázky mi vŕtajú hlavou: koľko toho Osman povedal Rescatorovi a prečo teda neprišiel hneď s ním ?
Nemyslím, že mu vypisoval celý příběh, takový holub unese jen malé zprávy. A myslím, že stačilo říct, že je Angelika u Mulaje a zdůraznit, že situace je vážná, aby to Joffreye vyburcovalo rychle vyjet. Vždyť moc dobře znal Mulajovu impulzitivu. A Osman byl důvěryhodný zdroj, pokud mu napsal, aby rychle dorazil, určitě Joffrey rychle dorazil. Taky si říkám, že možná nemohl všechno říct, kdyby náhodou holub padl do špatných rukou...

Jinak českém překladu je opět chyba - Osman nenarazil v Agadiru na "galéru" ale na "loď".

Moirro, však oni se v tom Agadiru nepotkali, proto Rescator nedorazil rovnou s ním. Tam potkal jen jednu z jeho lodí (zřejmě to byla jedna z jeho stanic, nebo tam pravidelně kotvily, že se Osman vydal zrovna tam). A na té lodi mohli mít poštovní holuby. A zajímavost - poštovní holubi se sice vždy vrací do svého domovského holubníku, ten ale nemusí být jen na pevnině, může být i na lodi. Stačilo by, kdyby Rescator choval holuby na svém Mořském orlovi a pak je předal ostatním, aby mu po nich posílali zprávy. A on by se klidně s lodí mohl dál plavit, nebylo by potřeba aby stál na jednom místě. Prý se to tak dělalo při námořních bojích...
Takoví holubi navíc byli schopni uletět velké vzdálenosti (až do 1000 km) a třeba i rychlostí 100 km/den. Mají skvělý orientační smysl.
Představa, jak Rescator na lodi chová holuby je sice trochu vtipná, ale bylo by to skvěle praktické. :agree:

Jinak článek, ze kterého čerpám info je zde:
https://jicinsky.denik.cz/zpravy_region ... 10521.html

Počítám tedy, že Osman se chtěl rychle vrátit, aby byl poblíž v případě hrozící katastrofy. Však to bylo celkem jen tři týdny, do další prezentace. Ono je to cca 650 km z Mekenésu do Agadiru a to samé zpět. Skoro si říkám, že by to měl blíž, kdyby se vydal třeba do Salé nebo někam směrem k severu. Že by Rescator neměl své lodi v Salé a musel až do Agadiru? No kdoví, třeba tam zrovna opravdu nebyla. Pak by ta cesta byla ještě delší, s takovou zajížďkou...


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Osman Ferraji
Napsal: 15 srp 2024, 15:10
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Ms_Rescator píše: *  13 srp 2024, 17:41

Nemyslím, že mu vypisoval celý příběh, takový holub unese jen malé zprávy. A myslím, že stačilo říct, že je Angelika u Mulaje a zdůraznit, že situace je vážná, aby to Joffreye vyburcovalo rychle vyjet. Vždyť moc dobře znal Mulajovu impulzitivu. A Osman byl důvěryhodný zdroj, pokud mu napsal, aby rychle dorazil, určitě Joffrey rychle dorazil. Taky si říkám, že možná nemohl všechno říct, kdyby náhodou holub padl do špatných rukou...
no ja myslím že stačilo napísať: prí´d rýchlo, žena ktorá bola kedysi tvojou manželkou je vo veľkom nebezpečenstve - to by aj tak nikto nevedel o kom to hovorí

v Mulajovom kráľovstve vedel o tom iba Osman Feraji, :turban: alebo? tu s zas pokladá otázka odkiaľ to vedel
že by mu to povedal Mezzo Morte ? to sa mi nezdá

a ozaj máme poriešené odkiaľ to vedel Mezzo ? :roll:

ten už tiež má vlastné vlákno:

Mezzo Morte - Anebo pan polomrtvy
Ms_Rescator píše: *  13 srp 2024, 17:41

Moirro, však oni se v tom Agadiru nepotkali, proto Rescator nedorazil rovnou s ním. Tam potkal jen jednu z jeho lodí (zřejmě to byla jedna z jeho stanic, nebo tam pravidelně kotvily, že se Osman vydal zrovna tam). A na té lodi mohli mít poštovní holuby.
no ja som si myslela že mu poslal správu a neskoršie sa stretli - ale to čo píšeš má logiku

spomínaš si? tu sme rozoberali Agadir kvôli mapkám:

https://angelique.cz/phpBB321/viewtopic ... 010#p34010

[ img ]

_________________

Someone told me I was delusional!! I nearly fell off my unicorn!🦄


Nahoru
Profil Citovat
Ms_Rescator
Předmět příspěvku: Re: Osman Ferraji
Napsal: 16 srp 2024, 10:36
Hrabata
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 218
Registrován: 18 led 2024, 22:28
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše: *  15 srp 2024, 15:10
no ja myslím že stačilo napísať: prí´d rýchlo, žena ktorá bola kedysi tvojou manželkou je vo veľkom nebezpečenstve - to by aj tak nikto nevedel o kom to hovorí

v Mulajovom kráľovstve vedel o tom iba Osman Feraji, :turban: alebo? tu s zas pokladá otázka odkiaľ to vedel
že by mu to povedal Mezzo Morte ? to sa mi nezdá

a ozaj máme poriešené odkiaľ to vedel Mezzo ? :roll:
Řekla bych, že Osman nepoužil slovo manželka, protože nevěděl, že byli v manželském svazku.
"Přijď... žena, kterou ti hvězdy určily, je v nebezpečí..." - 6. díl
A nemyslím si, že by se o jejich spojení dozvěděl od nějaké fyzické osoby, tím spíš ne od Mezza. Spíš jsem si vždycky myslela, že to jejich spojení zjistil, až když četl ve hvězdách a že o něm nepřemýšlel jako o manželství, ale spíš jako o duších, které patří k sobě. Představovala jsem si, že ve hvězdách viděl, že už se jednou spojili, momentálně bloudí a nemohou se najít a že jim je souzeno se jednou opět spojit.

Jak o tom věděl Mezzo, je přece naše neustálá otázka a myslím si, že to spadá přesně do těch otázek typu "Jak se Joffrey dozvěděl že Angelika žije?" atd. Kniha nám na to odpověď nedává, myslím, že řešením by bylo vymyslet tomu fikční příběh. :agree:


Nahoru
Profil Citovat
Precious
Předmět příspěvku: Re: Osman Ferraji
Napsal: 16 srp 2024, 16:20
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1629
Registrován: 17 říj 2007, 15:19
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
dámy, ja len pripomínam, že som kdesi - zrejme vo vlákne k Neskrotnej Angelike - uviedla, že Osman Ferradži bol prítomný vo chvíli, keď sa Mezzo Morte posmieval Angelike a tvrdil, že jej manžel je mŕtvy. Bol tam použitý aj Joffreyho popis. (a zdá sa mi, že Moirra na tento môj príspevok zareagovala tým, že si túto pasáž nepamätá.) Prosím dohľadáte to niektorá? Vtedy som rozumovala nad tým, že koľko asi tak zjazvených Francúzov mohol Osman vo svojom živote stretnúť, že ho hneď nenapadlo spojenie zjazveného manžela s Rescatorom? Alebo mu to možno došlo potom, ako "čítal vo hviezdach?"
Je to v tej kapitole, ako mučia maltézskeho rytiera :zle: a potom Angelika vidí Mohameda Rakiho popraveného na hradbách.

_________________

“We're fickle, stupid beings with poor memories and a great gift for self destruction.” Suzanne Collins, Mockingjay.


Nahoru
Profil Citovat
Ms_Rescator
Předmět příspěvku: Re: Osman Ferraji
Napsal: 17 srp 2024, 20:58
Hrabata
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 218
Registrován: 18 led 2024, 22:28
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Precious píše: *  16 srp 2024, 16:20
dámy, ja len pripomínam, že som kdesi - zrejme vo vlákne k Neskrotnej Angelike - uviedla, že Osman Ferradži bol prítomný vo chvíli, keď sa Mezzo Morte posmieval Angelike a tvrdil, že jej manžel je mŕtvy. Bol tam použitý aj Joffreyho popis. (a zdá sa mi, že Moirra na tento môj príspevok zareagovala tým, že si túto pasáž nepamätá.) Prosím dohľadáte to niektorá? Vtedy som rozumovala nad tým, že koľko asi tak zjazvených Francúzov mohol Osman vo svojom živote stretnúť, že ho hneď nenapadlo spojenie zjazveného manžela s Rescatorom? Alebo mu to možno došlo potom, ako "čítal vo hviezdach?"
Je to v tej kapitole, ako mučia maltézskeho rytiera :zle: a potom Angelika vidí Mohameda Rakiho popraveného na hradbách.
Citát myslíš zřejmě tento (a v německé verzi také je):
Vyslechnu synovce, Mohameda Rakiho. Znal toho muže a dlouhá léta mu sloužil v Tetuánu, kde ho zakoupil velký alchymista a vládce. Stal se nejdržív jeho pomocníkem, pak prakticky jeho dědicem. Popis je velice snadno zapamatovatelný: obličej pokrytý jizvami, vysoký, hubený, tmavovlasý. A k dovršený všeho dobrého dal věrnému sluhovi Mohamedu Rakimu osobní šperk, který jeho žena bezpečně pozná.

Tak jsem se nad celou tou věcí ještě jednou zamyslela a tohle je má teorie (můžete mi pak napsat, jestli jsem nezapomněla něco zohlednit):
Začnu tím Mezzem a Osmana si nechám na konec.

Mezzo z dřívějška věděl, že Rescator je Jeffa el Chaldun. Jak - to nevíme. Možná že ten příběh o Jeffovi el Chaldun se stal známým a nebo to Mezzovi donesli špehové... Každopádně v rámci zachování inkognita, se následně Joffrey stává Rescatorem, maskuje si obličej a osobnost Jeffy el Chalduna nechává "zemřít". Mohli třeba opravdu použít teorii, že zemřel na mor v Tetuánu, nebo cokoliv. Každopádně Mezzo tohle pojítko mezi jedním a druhým alteregem zná, ale zatím mu k ničemu není.
Později se dozvídá o krásné ženě, kterou chce jako všichni otrokáři získat - zatím ještě nezná spojení mezi Angelikou a Rescatorem. Myslím, že kdyby ho znal už dříve, snažil by se Angeliku zajmout třeba už ve chvíli, kdy cestovala s Panassavem nebo s Escrainvillem.
A protože se mu z nějakého důvodu dostane do rukou dopis od Angeliky a dostává se k Mohamedu Rakimu, dozvídá se Mezzo další podrobnosti - možná i o Rescatorově výzoru (nebo to možná věděl už předem?), o manželství a dalších podrobnostech jako byla cesta do Francie za otcem Antoinem atd. Tady už si samozřejmě spojí dvě a dvě dohromady (že je A. manželkou Rescatora) a vyšle tedy za Angelikou falešného Rakiho a s ním i celé vojsko.

Nakonec Angelika Mezzovi ještě navíc vyzvonila Rescatorovo pravé francouzské jméno, které před tím nemusel tušit. Ale to mu asi už k ničemu nebylo, protože už držel všechna esa.

A teď k tomu Osmanovi:
Prvnímu setkání Angeliky a Mezza Morteho přítomný nebyl, takže odtud informace neměl.
Rozhovoru Angeliky a Mezza nad mrtvolami Rakiho a Mektuba přítomný být mohl, ale nikde není řečeno, že musel stát vedle nich a tedy slyšet každé slovo, které pronesli. Zmíňen je, pokud jsem si dobře všimla, až na konci jejich rozhovoru. Takže teoreticky se mohl zdržet "na oslavě" a mohl za nima dorazit až o něco později a Angeliku si jen odvézt a nebo prostě mohl stát o pár metrů dál.

Myslím, že Mezzo by neriskoval, aby se od něj Osman dozvěděl celou story o Angelice a Rescatorovi / Jeffovi (nemluvil o tom před ním na popravě barona de Nesselhood a u prvního rozhovoru Osman nebyl). Protože inteligentní Osman by si samozřejmně snadno věci spojil, protože on taky věděl, že Jeffa je Rescator a jak vypadá. V takovém případě by asi Angeliku Mulajovi do harému nepřivezl. Nejen kvůli rozporu s islámem, ale taky aby si nepoštval Mulaje nebo Rescatora, kdyby to jednoho dne vyšlo najevo.
Na druhou stranu zřejmě věděl, že Angelika utekla Rescatorovi, protože to byla veřejná senzace, ale bral jí jen jako běžnou byť krásnou otrokyni, která Rescatorovi shodou okolností utekla. A to mu nezabránilo, aby si Angeliku odkoupil a vzal jí s sebou do Maroka. Jak říkal Savary, v Orientě nesmí prává ruka vědět, co dělá levá. :mrgreen:

Mezzo tedy zabil Mektuba a Rakiho, aby nemohli sdělit Angelice pravdu a Rescatorovi nedosvědčili, co se stalo a kam Angeliku odklidil.
A Osman se celou pravdu opravdu dozvěděl až z hvězd. :)


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Osman Ferraji
Napsal: 18 srp 2024, 23:11
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 7229
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Ms_Rescator píše: *  17 srp 2024, 20:58

Tak jsem se nad celou tou věcí ještě jednou zamyslela a tohle je má teorie (můžete mi pak napsat, jestli jsem nezapomněla něco zohlednit):
Začnu tím Mezzem a Osmana si nechám na konec.

Mezzo z dřívějška věděl, že Rescator je Jeffa el Chaldun. Jak - to nevíme. Možná že ten příběh o Jeffovi el Chaldun se stal známým a nebo to Mezzovi donesli špehové... Každopádně v rámci zachování inkognita, se následně Joffrey stává Rescatorem, maskuje si obličej a osobnost Jeffy el Chalduna nechává "zemřít". Mohli třeba opravdu použít teorii, že zemřel na mor v Tetuánu, nebo cokoliv. Každopádně Mezzo tohle pojítko mezi jedním a druhým alteregem zná, ale zatím mu k ničemu není.
Později se dozvídá o krásné ženě, kterou chce jako všichni otrokáři získat - zatím ještě nezná spojení mezi Angelikou a Rescatorem. Myslím, že kdyby ho znal už dříve, snažil by se Angeliku zajmout třeba už ve chvíli, kdy cestovala s Panassavem nebo s Escrainvillem.
A protože se mu z nějakého důvodu dostane do rukou dopis od Angeliky a dostává se k Mohamedu Rakimu, dozvídá se Mezzo další podrobnosti - možná i o Rescatorově výzoru (nebo to možná věděl už předem?), o manželství a dalších podrobnostech jako byla cesta do Francie za otcem Antoinem atd. Tady už si samozřejmě spojí dvě a dvě dohromady (že je A. manželkou Rescatora) a vyšle tedy za Angelikou falešného Rakiho a s ním i celé vojsko.

Nakonec Angelika Mezzovi ještě navíc vyzvonila Rescatorovo pravé francouzské jméno, které před tím nemusel tušit. Ale to mu asi už k ničemu nebylo, protože už držel všechna esa.
K Osmanovi sa ešte dostanem, zatiaľ k tomu Mezzovi:

Z textu v knihe pre mňa vyplýva že Mezzo až po výsluchu Mohameda Rakiho príde na to že manželom nebol nikto iný ako jeho úhlavný nepriateľ Rescator. :mask:
Predtým, keď zachytil ten dopis, netušil o koho ide, chcel iba konať ako pirát ktorý sa chystá zarobiť na cudzom nešťastí.

dala som to sem:

https://angelique.cz/phpBB321/viewtopic ... 598#p34598

Ms_Rescator píše: *  17 srp 2024, 20:58
Myslím, že Mezzo by neriskoval, aby se od něj Osman dozvěděl celou story o Angelice a Rescatorovi / Jeffovi
absolutny súhlas - veď sa už sa ajtak triasol čo spraví Sultán Sultánov až sa dozvie kto spôsobil že jeho finančný poradca odišiel zo Stredomoria :ship:

_________________

Someone told me I was delusional!! I nearly fell off my unicorn!🦄


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Osman Ferraji
Napsal: 21 srp 2024, 16:24
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3389
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Ms_Rescator píše: *  17 srp 2024, 20:58
Na druhou stranu zřejmě věděl, že Angelika utekla Rescatorovi, protože to byla veřejná senzace, ale bral jí jen jako běžnou byť krásnou otrokyni, která Rescatorovi shodou okolností utekla. A to mu nezabránilo, aby si Angeliku odkoupil a vzal jí s sebou do Maroka. Jak říkal Savary, v Orientě nesmí prává ruka vědět, co dělá levá. :mrgreen:
Nebo se to prostě tak nebralo a tím útěkem byla Angelika naopak ještě atraktivnější zboží pro jiné :).


Nahoru
Profil Citovat
Zobrazit: Seřadit podle: Směr:
Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 21 příspěvků ]
Zpět na „Postavy v Angelice“
Přejít na:

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti
cron