Chtěla bych všechny zúčastněné pátrací týmy, které se bezhlavě vrhly do projektu
„Po stopách Angeliky s tvrdošíjnou pílí mistra Desgreze“ požádat, zda byste mohly svoje poznámky, které nějakým způsobem hromadíte, vepsat do přiložené tabulky, aby se nám pak lépe podařilo zkoordinovat všechny draho získané údaje.
Nejdříve bych ráda uvedla, že je potřeba pro začátek vycházet z dřívějších vydání, a až budeme mít pevný základ časové osy, pak teprve bychom mohly vytvořit a doplnit osu o údaje z vydání l’Intégrale.
Vzhledem k tomu, že je velmi těžké sledovat děj a zároveň vyhledávat historické postavy a události, vše zapisovat a pak zjistit, že občas to do sebe úplně přesně nezapadá, tak jsem časovou osu rozdělila na dvě – „Historickou“ a „Dějovou“. Bylo by vhodné vše, co jste již vypátraly, anebo vypátráte, rozepsat následovně.
DĚJOVÁ ČASOVÁ OSA:
- sem prosím piště vše, co se týká samotného děje románu, čili života „fiktivních“ hrdinů, jejich důležité i nedůležité body životních křižovatek, a to podle toho, jak v knize plynul čas – čili třeba podle ročních období, zmiňovaných letopočtů apod. Nepoužívejte k řazení děje nějaké konkrétní datace historické události.
- pište vše, co vás ve vámi zkoumaném díle zaujalo, prostě tak, jako byste si psali ten dauphinin „lodní deník“
- do poznámek si vpisujte třeba zmínku o věku hrdinů, o ročním období, spojení k historické události, která byla datována tehdy a tehdy atd. – záleží na vaší fantazii
- nejlépe bude, když poznámky označíte nejdříve názvem „Části“ a číslem kapitoly (např. Na Duze, kap. 10). Uvádět stránky je asi zbytečné, když každý může mít jiné vydání (cizojazyčné verze), a ty názvy částí a čísla kapitol jsou zatím všude stejné. Poznámku si pište vlastními slovy nebo použijte citaci z knihy (tu prosím do uvozovek) – je to na vás.
- do osy pište vždy jen události ke knize, kterou jste si zvolily. Pokud byste měnily něco u jiné knihy, mohlo by se pak při kopírovaní dat snadno stát, že by byl nějaký údaj přehlédnut.
- údaje, které jsou již v ose, samozřejmě upravujte podle vlastního uvážení, podle toho, jak to vycházelo s časem v knize vám – prostě si se svou knihou pracujte, jak potřebujete a chcete.
- všechny vámi vepsané údaje nějakým způsobem odlište – nejlépe barevné pole nebo písmo
HISTORICKÁ ČASOVÁ OSA:
- sem zapisujte vše, co se týká
výhradně historických faktů
- knihy uvedené v ose jsou jen pouze pro orientaci, aby bylo trochu přehlednější, v jakém časovém období by se asi tak měla kniha odehrávat. Jinak záleží na vás, jakou událost najdete a jakou zaznamenáte
- do poznámek k historické události opět pište, kde se zmínka o historickém faktu v knize nachází, popř. jak je to v knize popsáno apod.
- opět svoje nové záznamy a opravy původních záznamů nějakým způsobem odlište, abychom je při kopírování zase nepřehlédli
Soubor přejmenujte, místo „základ“ napište svou přezdívku, kterou užíváte ve fóru, pak sem soubor zase VLOŽTE ZPÁTKY. Můžete klidně i v etapách, pár informací teď, pár později.
Casove_osy_základ.xls
Pokud se někdo z vás necítí na to, dělat zároveň rešerže historických faktů a zároveň sledovat časové linie děje, není problém. Můžete si klidně práci na osách rozdělit mezi sebe podle typu osy, nebo třeba ještě nějací detektivové přibydou. Jen je potřeba vědět, jestli nám třeba něco neuniká, a proto jsem upravila Moirrinu tabulku, kam prosím vyznačte křížkem, jakou osu budete zpracovávat.
Přiložený soubor obsahuje seznam českých a slovenských knih, přehled kapitol a rozpis "detektivů", kteří knihu zpracovávají...
Rozpis knih pro casovou osu.xls
A co nám z toho všeho vlastně vznikne?
1) Z údajů, které z jednotlivých os získáme, upravíme a doplníme naši stávající základní časovou osu, ve které propojíme historické a dějové údaje tak, že nebudou nikomu trnem v oku
2) Z této základní časové osy budou linky (po kliknutí na název knihy) na samostatné knihy s vlastní dějovou časovou osou, kterou zpracováváte
3) Z historické časové osy se dá vytvořit také vlastní samostatná osa třeba do podsekce Historie - Ludvík XIV. a královská rodina, protože těch údajů o králi Slunce zde asi bude opravdu nejvíc.
Ale toto už čistě záleží na Jeanne, pro jak moc "velké rozšíření webu" se rozhodne ...