A jsou v té knize i ony tehdy diskutované frézie?
Když jsem jela před nějakou dobou na minisraz do Mělníka, koupila jsem v Litoměřicích jako dárek panu Audigerovi
knihu "Vaříme podle herbáře 5". A hned v úvodu na s. 18 je o andělice:
[img]
https://cs.wikipedia.org/wiki/Andělika_ ... elica0.jpg[/img]
Andělika lékařská (
Archangelica officinalis)
Lidově: andělička, andělka, andělský kořen, angelika, angelika pravá, anjelička, děhel, děhel lékařský, děhyl, jakoklika, janoklika, kořen svatého Ducha, koření svatého Ducha, koření svatodušní, litvor, svatý kořen, tráva andělů, vybolen
Andělika obsahuje přes 40 účinných látek, což z ní činí jednu z nejvíce léčivých bylin. Pomáhá při trávení, kašli, migréně, únavě, revmatismu i při zápachu z úst. Ve středověku se používala k odstranění jedu z těla. Pro celkovou harmonii těla a duše si dejte každý den stopičku andělikového likéru.
Výskyt:
Ve volné přírodě na anděliku narazíme výjimečně ve vyšších polohách na vlhkých pasekách a loukách, prameništích a březích lesních potoků. Jinak se tato ohrožená bylina pocházející ze severní Evropy u nás pro léčebné účely pěstuje.
Sběr a úprava:
Využívanými částmi rostliny jsou kořen, ojediněle nať a semena. Kořen se sbírá v září a říjnu druhého roku, ideálně před prvními mrazíky. Omytý a případně rozpůlený se suší ve stínu nebo při teplotě nepřekračující 35 stupňů. Semena se sbírají v srpnu a září. Semena i kořen mají ostrou kořennou vůni a hořkou chuť. Nať se sbírá v květnu a červnu a šuí se uměle při teplotě do 40 stupňů.
Kořen se podává v prášku či nálevu, lze připravit i macerát ve víně zvaný andělikové či angelikové víno.
Účinné látky a užití:
Rostlina obsahuje více než 40 účinných látek: silice, tanin, hořčiny, flavonoidy, organické kyseliny či furanokumariny. Angelika podporuje funkci vnitřních orgánů, slouží při problémech s trávícím traktem, včetně žaludečních neuróz, neboť napomáhá trávení, povzbuzuje chuť k jídlu, stimuluje tvorbu žaludečních šťáv a tlumí nadýmání. Má také příznivý vliv na dýchací cesty tím, že usnadňuje vykašlávání při zahlenění a tlumí kašel. Potlačuje migrény, zpevňuje cévní stěny a stimuluje činnost srdce. Má zklidňující, tonizující, posilující a regenerační účinky na organismus, proto je vhodná při celkové únavě a oslabení.
Z anděliky se připravují bylinné likéry, je jednou z přísad věhlasných žaludečních likérů Chartreuse a Bénédictine. Čerstvou nať a semena lze využít v kuchyni jako přísadu do salátů, polévek, omáček a jako koření, přičemž se používá pouze malé množství. Mladé lodyhy se nakládají do cukru.
Zajímavost:
Čerstvá rostlina má ochranitelskou moc. Sušená se přidává do kadidel při exorcismu jako ochrana proti zlými duchům. V koupeli chrání před prokletím.
POZOR!
Anděliku se nedoporučuje užívat dlouhodobě a je třeba dodržovat terapeutické dávky. Neměly by ji užívat těhotné a kojící ženy, lidé trpící zánětem ledvin a s vředovými chorobami trávícího ústrojí. Stejně jako u jiných miříkovitých může užívání čerstvé rostliny či manipulace s ní v kombinaci se slunečním zářením způsobit alergickou reakci.
Co mne zaujalo:
- andělika napomáhá při trávení (tak proto Angeliku v Toulouse obtěžoval arcibiskupův synovec!!!)
- andělika byla užívána jako protijed (užíval ji Joffrey v malých dávkách?!)
- andělika byla / je užívána při exorcismech (tato informace je v souvislosti s čarodějnickým procesem obzvláště pikantní!)
- anděliku se nedoporučuje užívat dlouhodobě (o tom by mohli vyprávět Valentin, Nicolas, pan Berne, Colin Paturel… zdá se, že jen Joffrey, díky druhé odrážce, byl vůči Angelice imunní
)
Malá glosa na závěr: s ohledem na to, že posledních několik let jsem permanentně těhotná nebo kojící, je možná dobře, že neužívám Angeliku, ale
!