Moderátor
|
|
Offline |
|
Příspěvky: 7298 Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
|
| |
|
|
Keď už som sa hrabala v časovej osi 3 dielu pripomeňme si aj prvú Monsierovu manželku, Henrietu Anglickú, ktorá v 3 diely prosí Angeliku aby jej požičala peniaze, pretože ju kráľ prosil aby šla do Anglicka vyjednávať zo svojim bratom anglickým kráľom Karlom II.
Usadily se na jedné z půlkruhových mramorových laviček. Princezna se od té doby, co k ní Angelika v Louvru chodila hrát karty, příliš nezměnila. (v 1 diely) ..... Dokonce i Angelika do jisté míry obdivovala princezninu inteligenci, pokládala ji však za příliš odlišnou. Člověk se po jejím boku cítil neohrabaný. Půvabná Madame kolem sebe vytvořila jakési fluidum, za nímž zůstávala opuštěná ve své samotě. Zcela přesně si to neuvědomovala, ale trpěla tím. Z jejích modrých zorniček vyzařovala jistá plachost.
„Madame,“ pokračovala po chvíli ticha, „obracím se na vás, protože máte pověst bohaté, velkorysé a diskrétní ženy. Mohla byste mi půjčit čtyři tisíce pistolí?“
Angelika se musela velice ovládat, aby sebou necukla.
„Potřebuji tu sumu na přípravu cesty do Anglie,“ pokračovala princezna Henrietta. „Jsem totiž až po uši zadlužená, už jsem zastavila část svých šperků a je zbytečné, abych si šla stěžovat králi. A přesto jedu do Anglie kvůli němu. Poslání, jež mi svěřil, je nanejvýš důležité. Musím zabránit svému bratru Karlovi, aby se připojil k lize uzavřené mezi Holanďany, Španěly a Němci.Musím zářit, oslňovat, vzbudit všemožně lásku k Francii, a to nebude příliš snadné, když se tam objevím s prázdnou kapsou. Jen řeči nestačí. Vy mi rozumíte, drahoušku. Vy víte, co to znamená, přijet někam jako vyslanec.
1 jún 1670: V tento deň v roku 1670 bola podpísaná tajná zmluva z Doveru
V roku 1649 bol kráľ Karol I. popravený a monarchia bola zrušená. Po 12 rokoch exilu bol kráľ Karol II. korunovaný za kráľa. Podobne ako jeho otec sa Karol II. oženil s katolíčkou: Katarínou Portugalskou. Sestra Karola II. princezná Henrieta sa vydala za brata francúzskeho kráľa Ľudovíta XIV. a získala tak veľkú diplomatickú autoritu medzi oboma národmi.
V roku 1670 sa vydala Henrieta do Anglicka na tajnú diplomatickú misiu.
Pod vedením princeznej Henriety začali kráľ Karol II. a Ľudovít XIV. rokovať o otázkach náboženstva, španielskeho nástupníctva a holandského panovníka Viliama Oranžského.
Rytina: Návšteva Anglicka a stretnutie s kráľom KARLOM II v Doveri
Tak teda Henrietta anglická sa vydáva na cestu, stretne sa s bratom-kráľom v DOVERI v roku 1670, vráti sa domov do Francie a onedlho na to, 30 júna 1670, zomiera. Angelika je v ten deň prítomná v Saint-Cloud.
Keď sme boli na fontánach v Saint Cloud tento rok nemali sme bohužiaľ čas ísť aj do múzea Monsiuera kráľovho brata, kde okrem iného visí aj obraz tej scény, opísanej aj v knihe Angelika a kráľ. (v časoch kedy pani AG písala knihu to múzeum neexistovalo, kráľovské zámky v St.Germain, Fontainebleau, Vincennes aj Versaillles boli zdevastované a Saint Cloud ešte viac)
To že sa napokon pri smrteľnej posteli Henriety Anglickej zhromaždili ako pani AG píše manželka a tri milenky, dve bývalé a jedna budúca je tragikomédia
čo sa týka toho že bola otrávená, pripomínam že Florimond bol o tom hlboko presvedčený a Angelika sa za to naňho hnevala:
historici dodnes diskutujú o tom či bola Henrieta otrávená alebo nie - a mnoho sa prikláňa k verzii že bola, pretože vraj existovali aj priznania - a kráľ podľa toho aj jednal - ibaže sa snažil ututlať podozrenie na svojho brata - ktorý mu odprisahala že on sám v tom prsty nemal
ja myslím že pani AG túto tému spracovala veľmi dobre - a mala to očividne už v tom čase skvele zrešeršované
Jsem šťastná, že jste přišla, paní du Plessis. Nezapomněla jsem na službu, kterou jste mi prokázala, ani na dluh, který u vás mám. Přivezla jsem vám z Anglie…“
Pokynula lehce panu de Montaigu, anglickému vyslanci, který přistoupil blíž. Princezna s ním chvíli mluvila anglicky a Angelika pochopila, že ho pověřuje, aby jí po princeznině smrti vrátil dluh tří tisíc pistolí.
Angličan byl zdrcen. Věděl, jak zoufalý bude jeho pán, Karel II., až se dozví o smrti své sestry, své malé Ninetky, kterou vždycky tak něžně miloval. Zřejmě se ptal umírající, jestli někoho nepodezírá ze zločinného úmyslu, neboť nachytila slovo jed, které zní v obou jazycích podobně.
Otec Feuillet zasáhl:
„Madame, neobviňujte nikoho, nabídněte svou smrt Bohu jako oběť.“
Princezna slabě přikývla a chvíli tiše ležela, oči zavřené; Angelika se chtěla vzdálit, ale ledová ruka Henrietty Anglické ji ještě držela a neznatelně tiskla, takže se neopovážila vymanit.
Madame znovu otevřela oči. Její kdysi zářivé modré duhovky byly jako vybledlé, dívaly se však soustředěně a napjatě pozorovaly skloněnou Angeliku.
„Přišel král,“ řekla princezna, „s královnou, paní de Soissons, slečnou de La Valličre a paní de Montespan…“
„Ano.“
Madame se odmlčela, ale nespouštěla z Angeliky oči. Angeliku najednou napadlo, že Madame kdysi milovala krále. Ten flirt zašel tak daleko, že oba spiklenci, aby odvrátili podezření královny matky, která tehdy ještě žila, nastrčili jednu z dvorních dam Madame. A ta dvorní dáma nebyl nikdo jiný než Louisa de La Valliére. Pokračování známe. Hrdá princezna, sesazená z trůnu skromnou dvorní dámou, byla příliš pyšná, takže plakala jen potají, a to v náručí své nejlepší přítelkyně, paní de Montespan… která pak sama zaujala místo na výsluní. Před chvílí viděla princezna u svého lůžka krále, jeho ženu a tři milenky; dvě bývalé a jednu novou, a myslí jí letmo proběhl vlastní ambiciózní milostný sen, za nímž se marně hnala a který ponižujícím způsobem ztroskotal.
„Ano,“ opakovala Angelika jemně.
Smutně se na ni usmála. Madame neměla samé dobré vlastnosti. Ale její nedostatky jí neubíraly na velkorysosti, byla vždycky jemná, vlídná a inteligentní. Příliš inteligentní. Umírala obklopená nepřáteli nebo lhostejnými lidmi.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
_________________ Someone told me I was delusional!! I nearly fell off my unicorn!
|
|