Podceňovaný Serge GOLON

Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 9 příspěvků ]
Autor Zpráva
moirra
Předmět příspěvku: Podceňovaný Serge GOLON
Napsal: 13 úno 2022, 19:05
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 7258
4poziom.slask.pl
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
AKO som už písala niekde inde, autorka si dala veľkú námahu s autentickými historickými rešeršami, s ktorými jej pomáhal aj manžel, ktorý precestoval svet ešte v "starých dobrých" časoch pretože bol sám zo šľachtického rodu a osobne sa stretol s nejakým pološialeným sultánom a okrem iného bol aj geológ a vyznal sa v rudách a ťažbe a spracovaní zlata. Medzi nim podľa slov cih dcéry bola celý život veľká láska, a bez neho by vraj knihy nikdy nevznikli.

Vsevolod Sergejovič Golubinov (1903, Bouchara - júl 1972) bol francúzsky spisovateľ ruského pôvodu.

Syn diplomata vyrastal v Isfaháne v Perzii, kde bol jeho otec ruským cisárskym konzulom. Počas ruskej revolúcie prežil v Rusku búrlivú mladosť a v roku 1920 emigroval s rodinou cez Konštantínopol. Uchýlil sa so svojou rodinou do Francúzska v regióne Nancy a stal sa najmladším doktorom v oblasti vedy - chimio-mineralogie vo Francúzsku. Potom prežil dobrodružný život v Afrike a Indočíne ako prospektor a objaviteľ baní. Počas druhej svetovej vojny sa pripojil ku generálovi de Gaullovi v Brazzaville a bol odsúdený v neprítomnosti vo Vichy.

V roku 1947 napísal svoje spomienky na dospievanie v knihe "Le Cadeau de Riza Khan" pod pseudonymom Serge Golon.

V Pointe-Noire sa oženil so Simone Changeuxovou, reportérkou a spisovateľkou (pseudonym: Joëlle Danterne), budúcou Anne Golonovou.

Napísal s ňou niekoľko kníh vrátane Les Géants du Lac (Obri z jazera) a Le Cœur des Bêtes sauvages (Srdce divokých šeliem) a pomáhal svojej manželke pri jej prvom výskume pre Angélique. Pseudonym Serge Golon a neskoršie Sergeanne GOLON vymyslela a zaviedla agentúra O.P. ako spoluautora vo francúzskom vydaní v roku 1957 a neskoršie aj v rôznych zahraničných vydaniach.

Vraj sa knihy výhradne ženských autorov v 50 rokoch minulého storočia tak dobre nepredávali.

Ja osobne som pochopila z rôznych útržkov v Interview od pani AG že Golon sa sem tam zamiešal do písania mužských hrdinov v knihách, ale nikdy sa vraj nemiešal do toho čo bude z Angelikou.

V roku 1961 sa Serge stal maliarom a vynálezcom lakov a farieb, prvú výstavu mal v roku 1968 v Crans-Montane, kde vlastnil svoju chatu Les Fauvettes.

Zomrel na infarkt v Quebecu 12. júla 1972, kam prišiel pripraviť výstavu a podpísať zmluvu o svojich objavoch nových minerálnych farieb pre umeleckých maliarov, sprevádzajúc tam svoju manželku Anne Golon, ktorá prišla rešeršovať pre budúcu knihu Angelika v Quebecu, ktorá sa odohráva v provincii Quebec.

-------------------------------------------

Isfahán, kde Golon vyrastal ako syn Ruského cárskeho diplomata vo vtedajšej PERZII je v dnešnom Iráne.
Keď si všimneme, Golon sa narodil v Cárskom Rusku 14 rokov pred Ruskou revolúciou v roku 1917.
v PERZII vraj Revolúcia postupne prebiehala od roku 1905 až do 1911, tak istotne zažívali turbulentné časy.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Isfah%C3%A1n

Som presvedčená že pomáhal aj pri opise perského veľvyslanca Bachriari Beja a tiež pri opise jeho zvykov.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Bachtij%C3%A1r%C3%AD

škoda že tá jeho stará autobiografická kniha tak drahá, lebo sa to predáva ako rarita, bolo by to istotne zaujímavé čítanie.

Inak ich dcéra Nadine vraj pracuje a životopise svojich rodičov.

Manželia Golonovci. Vekový rozdiel medzi nimi bol 18 rokov:

[ img ]

Dovoľujem si pripomenúť aj biografiu na webe:

https://angelique.cz/anne-golon-schriftstellerin.php

_________________

Someone told me I was delusional!! I nearly fell off my unicorn!🦄


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Podceňovaný Serge GOLON
Napsal: 15 úno 2022, 13:54
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3403
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Moirro, moc Ti děkuji za založení tohoto tématu. Poté, co AG vysoudila zpět autorská práva a (nejen) u nás začalo vycházet Intégrale, se hodně hovořilo o tom, jak byl Serge neprávem uváděn jako autor série. Každopádně si ale myslím, že na vzniku knih odvedl také velký díl práce, kdyby už nic jiného, tak svoji ženu v psaní podporoval, a to není málo.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Podceňovaný Serge GOLON
Napsal: 03 říj 2024, 20:57
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 7258
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Takže pri debate s Tanjou o tom či bol Golon Lev alebo Panna, som omylom narazila na dve smútočné oznámenia vo Švajčiarských novinách vo Francúzskom jazyku z roku 1672 - teda roku kedy zomrel.

Golonovci žili vo švajčiarskom kantóne Wallis po francúzsky VALAIS

ak si spomínate tak sa volala Angelikyna Kobyla :chevalier:

Serge Golon, rodený Vsevolod Sergejevič Golubinov zomrel 12 júla 1672 v Quebeku, počas spoločných rešerší k novým dielom Angeliky. Skonal na zlyhanie srdca, v nemocnici Jeffery* Halle

* Anglická forma mena Joffrey?

------------------------------------------------------------

S tých oznámení som sa kadečo dozvedela.

najskôr k tej debate o tom znamenám Golon sa narodil v nedelu 23 Augusta 1903 v Turkestane v Bukhare.
a to definitívne v znamení LEVA

jeho otec bol konzulom ruského Cára v perzskom Isfaháne
[ attachment ]
TURKESTAN: https://sk.wikipedia.org/wiki/Turkestan

https://en.wikipedia.org/wiki/Bukhara

https://en.wikipedia.org/wiki/Serge_Golon

https://en.wikipedia.org/wiki/Isfahan

podľa tých novín nebol Rus ale Ruský Žid s Turkestanu, ako to vyplýva z oznámená že zomrel v Quebecu, previezli ho do Montrealu a odtiaľ rovno do Izraela kde ho pochovali.

Je to trochu popletené: v tých novinách zo Švajčiarskeho VALAIS kde Golonovci žili píšu že sa narodil aj keď bol Ruského pôvodu vo Francii

Píšu aj že mal 4 inžinierske tituly a 6 laureátskych titulov - okrem iného z matematiky, geologie, trigonometrie, mineralogie a chemie

Přílohy
[ attachment ]
[ attachment ]

_________________

Someone told me I was delusional!! I nearly fell off my unicorn!🦄


Nahoru
Profil Citovat
Precious
Předmět příspěvku: Re: Podceňovaný Serge GOLON
Napsal: 04 říj 2024, 09:58
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1642
Registrován: 17 říj 2007, 15:19
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Ďakujem, milá Moirra, za obsiahlejšie info o Sergovi. :ok: Len mi potvrdzuje, že AG písala postavu Joffreyho de Peyrac na základe charakteru a dobrodružného života svojho vlastného manžela. A slová ich dcéry Nadine, že AG bola v podstate dušou Angelika, len dodatočne informujú fanúšikov o tom, že AG a SG boli Joffrey a Angelika 20. storočia a písali svoj vlastný príbeh...
Škoda, že to celé s nimi dopadlo tak, že prišli o veľkú časť majetku a AG dožila v úplnej chudobe! Určite by sme sa boli dočkali aj ukončenia celej ságy a možno, keby ich deti/vnuci videli pozitívny vplyv dedičstva, predali by práva nejakej kvalitnej modernej filmovej spoločnosti na napríklad seriál...

_________________

“We're fickle, stupid beings with poor memories and a great gift for self destruction.” Suzanne Collins, Mockingjay.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Podceňovaný Serge GOLON
Napsal: 04 říj 2024, 14:06
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 7258
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Díky, som rada že to aspoň niekoho zaujalo.

Pani Golonová v Interview povedala že jej manžel na knihy poskytoval odborné aj historické rešerše. Veď sa v Afrike sám zaoberal hľadaním zlata a jeho ťažbou. Podla jej slov tam aj objavil veľké ložiská, ibaže nejaké korporáty mu to vyfúkli lebo mali veľmi šikovných právnikov.
Kto iný ako študovaný chemik a geológ s odbornými skúškami z mineralogie by mohol zrešeršovať kde a ako Joffrey ťažil zlato?
Z interview vyplýva aj to že niektoré orientálne postavy v Angelike sú napísane na podklade orientálnych osobností s ktorámi sa Serge vo svojom živote skutočne stýkal.
Jediné do čoho sa Golon vraj nikdy nemiešal je podľa slov pani AG doslovne toto "čo spravíme z Angelikou".
čiže vnútorný svet Angeliky, jej akcie a reakcie (často nelogické a šialené, ale plné empatie a rozhodovania srdcom, ale taká je naša Angelika a preto ju máme radi) písala výhradne pani AG.

Nuž ak som zo všetkého čo som doteraz o nich čítala spravila výcuc, tak akcie a chovanie Joffreya a iných postáv, odborné a historické záležitosti vždy spolu predebatovali, kým chovanie Angeliky písala pani AG.
na papier potom pokračovanie kníh písala ručne výhradne pani Anne Golon.

Inak mňa pobavilo ako pani AG pánovi dokonalému v Knihe dala aj veci ktoré jej vlastný model na Joffreya nemal:
napríklad vlasy na hlavu ale aj obchodný talent.
:mrgreen:

Aj keď na tomto mieste musím podotknúť že na tomto svete často hovoríme o luďoch "s obchodným talentom" pričom sa ale často, keď sa na to pozrieme celkom z blízka v podstate jedná iba o nedostatok chrbtovej kosti a svedomia. Pretože skutočne talentovaný obchodník nepotrebuje klamať podvádzať ani nikoho vo veľkom zotročovať a vykorisťovať.

Spolu vymysleli aj systém podľa ktorého ukladali do police postavy ktoré momentálne v tej ktorej knihe nevystupovali - viď foto v prílohe.
[ attachment ]
# postavy.jpg (48.6 KiB) Zobrazeno 79 x

_________________

Someone told me I was delusional!! I nearly fell off my unicorn!🦄


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Podceňovaný Serge GOLON
Napsal: 07 říj 2024, 15:49
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3403
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Hezké objevy!

Mě tedy na první dobrou zaujalo, že máme narozeniny ve stejný den :). Třiadvacátého srpna se zrovna lámou znamení horoskopu, Tania by to jistě věděla líp, ale záleží na roku a hodině narození. Já bych taky měla být ještě Lvice, byť jsem hodně na pomezí Panny.


Nahoru
Profil Citovat
Lole
Předmět příspěvku: Re: Podceňovaný Serge GOLON
Napsal: 07 říj 2024, 22:36
Hrabata
Offline
 
Příspěvky: 200
Registrován: 31 bře 2023, 09:29
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Hezké objevy, mě by osobně zajímalo jeho dětství v Turkestaně a celkově život v rusku než musela rodina emigrovat. Myslím, že byl velkou inspirací a zároveň jsem na něm vždy obdivovala, jak dával prostor své manželce a nechtěl si připsat zásluhy za knihu. Určitě měl velký vliv na knihu i díky všem rešerším. Vlastně se nedivím že ty poslední dva díly se jí po jeho smrti museli psát velmi těžko. Jejich vztah je pro mě velkou inspirací toho, jak by měl vztah dvou milujících lidí vypadat. :)


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Podceňovaný Serge GOLON
Napsal: 11 říj 2024, 15:13
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 7258
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Lole píše: *  07 říj 2024, 22:36
Hezké objevy, mě by osobně zajímalo jeho dětství v Turkestaně a celkově život v rusku než musela rodina emigrovat.
To bi som si z radosťou prečítala aj ja. Nadine vraj píše životopis svojich rodičov, ale či to niekedy vyjde je vo hviezdach.
Lole píše: *  07 říj 2024, 22:36
Myslím, že byl velkou inspirací a zároveň jsem na něm vždy obdivovala, jak dával prostor své manželce a nechtěl si připsat zásluhy za knihu. Určitě měl velký vliv na knihu i díky všem rešerším. Vlastně se nedivím že ty poslední dva díly se jí po jeho smrti museli psát velmi těžko. Jejich vztah je pro mě velkou inspirací toho, jak by měl vztah dvou milujících lidí vypadat. :)
Ano tiež si myslím že sú príkladom nádherného vzťahu a lásky až po hrob. Muselo to byť hrozné keď pani AG stratila svojho Joffreya.

V skratke príbeh ich zoznámenia a trochu o tom ako vznikal román Angelika:

Anne Golon odišla ako nezávislá reportérka do Brazzaville v Kongu, kde sa zoznámila s ruským geológom a zamilovala sa do neho. "Obaja vtedy ešte boli proti manželstvu," rozpráva ich dcéra Nadine Golubinová, "ale Serge už bol odhodlaný cestovať do Čadu a jediným spôsobom, ako ho mohla sprevádzať, bolo, aby sa vzali. Odovzdala mu svoje doklady na potvrdenie manželstva a potom si vyplakala srdce."

Manželia sa v polovici 50. rokov usadili vo Versailles, žili skromne a spolupracovali na vedeckých článkoch. Inšpirovali sa zámkom Ľudovíta XIV (Versailles) a knihami ako napr. Búrlivé výšky(Wuthering Heights) od Emily Brontëovej a Odviate Vetrom "Autant en emporte le vent" (Gone with the Wind) od Margaret Mitchellovej.
Anne sa pustila do písania historického románu zasadeného do 17. storočia. Jej manžel zabezpečil vedecký a geologický výskum, aby vytvoril realistické zobrazenie Joffreyho de Peyrac a jeho vedomosti z týchto disciplín, keďže veľká časť knihy sa sústreďuje na jeho praktizovanie umenia alchýmie. Prvý zväzok Angélique vyšiel v Nemecku v roku 1956, kde si získal obrovskú popularitu.

Vo Francúzsku 60 rokov sa nedalo hovoriť o tom, že by Anne Golonová mohla vlastniť svoj výtvor, či už by sa z neho stala telenovela uverejnená na pokračovanie v časopise "France-Soir" (Francúzsky večer), alebo viazaný zväzok vydaný vo vydavateľstve Opera Mundi. "Redaktor s úsmevom navrhol použiť mužské meno, pretože to jediné podľa neho potvrdzovalo vážnosť historického románu. Môj muž trval na tom, aby som uviedla aspoň moje krstné meno, keďže som to skutočne napísala ja." Vznikol a čiastočne aj zostal autorský titulok "Anne a Serge Golon" pre pokračovanie ságy."

"My, ich deti, sme dobre vedeli, že to písala ona, kým on maľoval svoje obrazy," spresňuje Nadine Goloubinová. "Počas rozhovorov, ktoré nasledovali po vydaní každej knihy, sa novinári vytrvalo pýtali Sergeja, ktorý Anne nabádal, aby odpovedala ona sama.


Ich dcéra Nadja vraví že mali šťastné detstvo a že ich rodičia sa skutočne milovali - že to ako deti dobre videli.

Tuto pani Golonová svojim čitateľom želá aby aj oni raz spoznali takú lásku:
[ attachment ]
Golonovci s knihami Angelika:
[ attachment ]

_________________

Someone told me I was delusional!! I nearly fell off my unicorn!🦄


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Podceňovaný Serge GOLON
Napsal: 18 říj 2024, 12:41
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 7258
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Zo zaujímavého článku u nás na webe ma zaujali knihy ktoré Goloonovci písali pred Angelikou, hlavne tie z témou Afriky.

Afrika, to byly krásné noci v buši, karavany, přátelení kmenů, posvátné lesy, ale i výhrůžky, kletby čarodějů, zločiny velkých průmyslníků, vykrádání dolů... Manželé nakonec černý kontinent opustili a vrátili se do Francie. Jejich nová spolupráce při psaní byla víc než co jiného výsledkem řady náhod a nečekaných událostí. Nezaměstnaný a zadlužený Serge totiž nemohl navzdory svým zkušenostem a kvalifikacím najít práci a několik let strávil dojížděním do Paříže, kde stále marně hledal příležitost ve svém oboru. Usadili se ve Versailles, v malém pokoji, který si mohli pronajmout v domě spisovatelčiny matky. *** Anne jako vždy pokračovala ve psaní. Naslouchala také manželovým příběhům o nejrůznějších dobrodružstvích, která prožil, a napsala sérii článků, potom knihu o dobách jeho dětství a o tom, jak se v deseti setkal s německým špiónem a výzkumníkem, který jej inspiroval k povolání geologa. Anne dodala formu jeho memoárům Le Coeur des Bêtes Sauvages, spolu napsali Les Géants du Lac. Protože se jednalo o Sergovy vzpomínky, rozhodli se díla vydat pod jeho pseudonymem. Kromě toho Anne vydala tři vlastní knihy o Africe Alerte au Tchad. To byl začátek jejich spolupráce a příprava pro stvoření nezapomenutelné hrdinky.

*** Inak mňa zaujalo že dom kde bývali rovno naproti vchodu do paláca vo Versailles očividne patril matke Anny Golonovej.

Článok z ktorého úryvok pochádza:

https://angelique.cz/anne-golon-spisovatelka.php

Hneď som sa dala do hľadania, a na moje prekvapenie Blanvalet vydal aj jednu z kníh od Sergeho.
Le Coeur des Bêtes Sauvages alias Srdce divých zvierat

Na osvieženie pamäte:
Blanvalet bol knižný vydavateľ, francúzsky Nemec, alebo nemecký Francúz ako sme už vytušili podľa priezviska. Jeho rodina vraj pochádza z francúzskych Hugenotov ktorí ušli pred represiami,.
Bol to práve on čo v roku 1956 ako prvý na svete vydal Angeliku.

Srdce divých zvierat Serge GOLON

Táto kniha je prekvapivým svedectvom o „ľudskosti divokých zvierat“, v ktorú nemožno neveriť, ľudskosti, ktorá je často čistejšia ako ľudská.
Fascinujúca kniha sugestívnej poetickej krásy (recenzia v tlači) ...


Viac som k obsahu zatiaľ nenašla, ale v článku sa spomína že to je čiastočne Sergeho životopis. Knihu sa mi podarilo zohnať za dobrú cenu. To že sa aj v dnešných časoch ťažko zháňa naznačuje že musí byť dobrá. Už sa teším na čítanie.
[ attachment ]
[ img ]

Přílohy
[ attachment ]

_________________

Someone told me I was delusional!! I nearly fell off my unicorn!🦄


Nahoru
Profil Citovat
Zobrazit: Seřadit podle: Směr:
Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 9 příspěvků ]
Zpět na „Anne Golon“
Přejít na:

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host