Filmový stín plížící se za dílem Anne Golon

Angelika, markýza andělů (1964) – Báječná Angelika (1965) – Angelika a král (1966) – Nezkrotná Angelika (1967) – Angelika a sultán (1968) - Angelika (2013)


Filmy zručného řemeslníka Bernarda Borderie v produkci Francise Cosne a Raymonda Borderie patří k tomu nejlepšímu z žánrových filmů šedesátých let. Jejich celosvětová obliba však také obrovskou měrou přispěla k jistému znevážení díla Anne Golon.

Podruhé byla práva na zfilmování Angeliky svěřena produkční a distribuční společnosti Ajoz films, která usiluje o návrat k výhradně evropským koprodukcím. Nová filmová adaptace Ariela Zeitouna byla poprvé uvedena do kin na konci roku 2013.


Angelika (1964 - 1968): Pojetí filmu
Není to typická historicko-dobrodružná romance, nýbrž jeden z kulturních projevů šedesátých let, pro jehož docenění je třeba přestat jej přiřazovat k historickému filmu a vychutnat metaforu k modelu „nové ženy“ a velkou symboličnost.


Angelika (2013): Pojetí filmu
Možná to není úplně opravdová Angelika z románové série, ale rozhodně se pohybuje ve skutečném světě. Nová adaptace literárního díla Anne Golon funguje podle všech rozumových pravidel, ačkoli jí chybějí emoce.


Angelika na divadle
V letech 1980 - 1981 odehrál japonský soubor Takarazuka Revue dvě muzikálové romance Angelika - Příběh vzplanutí lásky a Modrá růže boha Marse. V pařížském Palais des Sports uváděl Robert Hossein v letech 1995 - 1996 představení Angélique, Marquise des Anges a Angelika se coby muzikál hraje v pražském Divadle Broadway.

Angelika mezi symboly šedesátých let
Angelika jako součást neopakovatelného stylu filmových blond krásek šedesátých let, který zůstává nezapomenutelným a jedinečným. Srovnání filmových a módních ikon Brigitte Bardot, Jane Fonda, Catherine Deneuve a Michèle Mercier.


Michèle Mercier: Kráska ztracená ve stínu markýzy andělů
Hereckých legend, které došly naprostého ztotožnění se svojí rolí není zase tak mnoho a víc než kdo jiný k nim patří Michèle Mercier. Portrét francouzské herečky.


Filmová móda: šaty, šperky, účesy a doplňky
Borderieho filmy se mimo jiné proslavily okouzlujícími kostýmy a účesy. Udělejte si představu o tomto specifickém módním stylu dokonale kombinujícím prvky 17. století s prvky 60. let 20. století. Náhledy téměř 500 roztříděných obrázků jsou ponechány bez komentáře.

Robert Hossein: Ruský režisér s francouzským šarmem
Osobnost Roberta Hosseina představuje až nezvykle harmonické propojení světa divadla a filmu. Se stejnou přirozeností v sobě dokázal spojit profesi herce a režiséra. Portrét respektovaného francouzského umělce.


Přehled míst, kde se Angelika natáčela
Autoři filmové Angeliky si vystačili s relativně málo exteriéry a dokázali s nimi manipulovat natolik zručně, že dosáhli poutavých a přesvědčivých scén, aniž by se drželi reálií. Většina scén, které se odehrávají v Pouitou, Laguedoku a Paříži, vznikla paradoxně v Burgundsku.

Angelika (1964 - 1968): Kompletní obsazení
Kompletní přehled obsazení filmových rolí zahrnuje především data narození (a úmrtí), obrázek z filmu ve srovnání se skutečným a stručné údaje o životě osobnosti i její filmové kariéře.


Bernard Borderie mezi dvěma žánry
Stvořitel filmové podoby agentů Lemmy Cautiona a Gorily s potěšením natočil několik filmů noir, než se dostal k historicko-dobrodružným komediím. Portrét žánrového režiséra.


Zajímavosti o filmu, hercích a historky z natáčení
Jaký byl původně konec pátého dílu, kde se vzala scéna s antickou sochou a jak probíhalo natáčení milostných scén...? Nejrůznější zajímavosti z natáčení.


Michel Magne: Hektický život jednoho fantasty
Miloval varhany, elektronickou hudbu a tajemná šlechtická sídla. Žil buď ve světě svých fantasií nebo s obrovským nasazením tvrdě dřel. Během svého krátkého života složil hudbu k 85 filmům včetně Angeliky. Portrét francouzského hudebníka a skladatele filmové hudby.

Postava hraběte de Peyrac v díle Anne Golon a v díle Roberta Hosseina
Dílo madame Golon je neustále pronásledováno nejasnostmi. Z poslední doby jsou to například nepravdivé informace o postavě hraběte de Peyrac, které vycházejí v biografiích Roberta Hosseina. Pro možnost srovnání zde uvádíme jednak citace z Hosseinových biografií, jednak z knih Anne Golon.

Filmové plakáty
Rozsáhlý přehled představuje jen zlomek výtvarných děl, která vznikla za účelem prezentace filmové Angeliky. Borderieho filmy byly uvedeny v desítkách zemí a v někteých z nich bylo vytvořeno rovnou několik variant ke každému dílu...


Italské filmové plakáty
Přehled výtvarných děl určených k propagaci filmové Angeliky v Itálii. Tvůrci těchto filmových plakátů mohli diváky zaujmout svým zvláštním pojetím, při kterém vzniklo hned několik kuriozních poutačů...


Filmové obaly
Borderieho filmy vyšly na VHS a DVD v desítkách zemí a jejich re-edice pokračuje i nadále. Přehled obalů multimediálních nosičů...


Vývěskové fotografie
Přehled z kolekcí vývěskových fotografií, zvaných "fotosky", používaných jako upoutávka na filmy Angelika ve světových kinech. Přehled představuje zlomek z kolekcí.


Plakáty nového filmu Angelika (2013)
Přehled plakátů nové filmové adaptace Ariela Zeitouna, kterými byl film prezentován při uvedení do kin nebo vydání na DVD.