Románová a filmová série AngelikaVítejte...
Novinky
Citát měsíce
Na www.angelique.cz, stránce věnované dílu nejčtenější a nejvíce překládané žijící francouzské autorky 20. století Anne Golon: Angélique. Naším cílem je osvěta v České republice a na Slovensku a odstraňování mýtů, které se během minulých let okolo Angeliky zrodily. V druhém plánu stránka představuje specifika doby krále Slunce ať již v módě, architektuře, literatuře nebo třeba ve filmu.

Neobvykle detailní historický základ posouvá Angeliku mnohem dál za hranici běžné romance ze starých časů nebo za odkaz Alexandra Dumase. Anne Golon se nezaměřuje pouze na výjimečné události doby, ba naopak specifikum jejího díla můžeme nalézat v popisech volnočasových aktivit a venkovského i dvorského života ať už v Kanadě nebo ve Francii. Také ty pravidelně vycházejí z výzkumu historických reálií.

Děj románu nikdy nepostrádá na dynamice nebo vtipu a ačkoli na příběh nahlížíme prostřednictvím ženy (spisovatelky i ústřední hrdinky), samotný vztah Angeliky a hraběte de Peyrac je místy líčen z pohledu muže i ženy. Nedá se přehlédnout, že vývoj hlavních postav koresponduje s jejich autory.

V průběhu původních třinácti knih se vystřídala řada stylů, dá se říct, že pokračování zabrousila i do více žánrů. Dílo, v němž vystupuje cca 1350 postav, z toho několik set skutečných, se na počátku inspirovalo klasickými příběhy typu Kráska a zvíře, Amor a Psýché, Fantóm opery nebo Jih proti Severu, v dalších částech se přesune k temným popisům legendární travičské aféry u dvora krále Slunce a k praktikám pařížského podsvětí.

Po okouzlujících versailleských slavnostech z třetí knihy, kam se podnikavá madame Chocolat vrátí už coby módní markýza Angelika du Plessis-Bellière, se vyprávění ubírá do Středomoří a líčí život v marockém harému, aby se opět vrátilo do kraje močálů francouzského Poitou a do La Rochelle plného pronásledovaných Hugenotů.

Poněkud ponurou pátou knihu vystřídá část odehrávající se na lodi uprostřed Atlantiku, téměř založená na slovních výměnách Angeliky se znovunalezeným manželem a v díle Angelika v Quebeku se čtenář pobaví nad satirickými povídkami o galantních Francouzích během jedné dlouhé zimy. Závěr „kanadské série“ knih líčí vztahy mezi jezuitskými misionáři a krutými i zoufalými Indiány. Pevným rysem románu přitom zůstává obdiv k přírodě, respektování historie, všudypřítomné napětí, tajemná až magická atmosféra a neočekávaný humor.

Plánovanovaný závěr série s ohlášeným titulem Království Francie je velkou neznámou. Skončí Angelika v Novém světě nebo se vrátí do Francie...?
14. červenec 2017: Zemřela ANNE GOLON
V pátek 14. července 2017 nás navždy opustila spisovatelka Anne Golon, nejčtenější a nejvíce překládaná francouzská autorka 20. století, která své historické knižní sérii Angelika zasvětila téměř celý svůj život. Smutnou zprávu o skonu Anne Golon sdělila v sobotu 15.7.2017 agentuře AFP její dcera Nadine Goloubinoff.

18. květen 2017: 9. ročník "Salon des Femmes de Lettres"
Anne Golon měla být přítomna na předávání ceny "Le Prix Simone Veil" na 9. ročníku "Salon des Femmes de Lettres" v pařížském paláci "Cercle National des Armées". Bohužel vzhledem ke svému zdravotnímu stavu se akce nemohla zúčastnit.

Všechny novinky

Nové knihy
Série BD Angélique Manga

Série L'Intégrale a Version d'Origine

Přehled světových vydání série Angélique L'Intégrale

KNIHY Z EDICE ANGÉLIQUE: L’INTÉGRALE
„KOMPLETNÍ DÍLO“
Vydavatelství Fragment (ČR):
10/2009: Popravený u Notre-Dame
04/2010: Světla a stíny Paříže
Vydav. Klub semejnogo dosuga (Rusko):
08/2010: Cesta do Versailles
06/2011: Válka v krajkách
Vydavatelství Fukkan.com (Japonsko):
11/2013: Cesta do Versailles
07/2014: Válka v krajkách
Vydavatelství Archipoche (Francie):
09/2014: Markýza andělů
09/2014: Prodaná snoubenka
09/2014: Královské slavnosti
09/2014: Popravený u Notre-Dame

KNIHY Z EDICE ANGÉLIQUE: VERSION d'ORIGINE
„PLNÁ VERZE“ Z LET 1957-1985
Vydavatelství l’Archipel (Francie):
12/2013: Angelika, Markýza andělů
09/2014: Angelika, Cesta do Versailles
01/2015: Angelika a král
Vydavatelství Azbuka (Rusko):
04/2015: Angelika se bouří
05/2015: Angelika a její láska
01/2016: Angelika v Novém světě
05/2017: Angelika v pokušení
07/2016: Angelika a ďáblice
09/2016: Angelika a spiknutí stínů
Angelika našla pana de Villedavray, jak se houpá v obrovském visutém síťovém lůžku zavěšeném na dvou hácích. Jeho synek si mu hrál u nohou s kousky dřeva. "To je pravá síť z Karibských ostrovů," vysvětloval guvernér. "Strašně pohodlná. Musíte se pěkně položit napříč, z jednoho rohu do druhého, a pak si báječně odpočinete. Dostal jsem ji za několik listů tabáku od jednoho karibského otroka, který tudy procházel se svým pánem, dezertérem z pirátské lodi."

(Golon, Anne - Golon, Serge. Angelika a ďáblice 2. Praha: Český spisovatel, 1994, s. 79)
Přehled starších citátů měsíce od 2/2007

Sociální sítě
Angélique: Ve světě krále Slunce

Angélique: In the World of Sun King

Angélique: In der Welt des Sonnenkönigs

Novinky na webu
Cestopisné prvky díla Anne Golon
Jedna podstatná část Angeličina života se odehrává na místě plném pronásledovaných Hugenotů, v atlantském přístavním městě La Rochelle. A na severu Atlantského pobřeží se nachází i rodné město Colina Paturela...

Komiksová Angelika ve stylu mangy
Kreslené příběhy malé Angeliky ve stylu mangy vychází v nakladatelství Casterman od roku 2015. Autory projektu jsou Anne Golon, výtvarník Dara a scénárista Olivier Milhaud. Komiksová trilogie pokrývá dětství Angeliky až po její svatbu s hrabětem de Peyrac.

Výtvarný kroužek čtenářů Angeliky
Jak podle čtenářů vypadají Angelika a hrabě de Peyrac a jak si představují outfity postav popsané ve třinácti knihách? Barokní móda a styl dle fanouškovské fantazie a popisů v díle Anne Golon.