Románová a filmová série AngelikaVítejte...
Novinky
Citát měsíce
Na www.angelique.cz, stránce věnované dílu nejčtenější a nejvíce překládané francouzské autorky 20. století Anne Golon: Angélique. Naším cílem je osvěta v České republice a na Slovensku a odstraňování mýtů, které se během minulých let okolo Angeliky zrodily. V druhém plánu stránka představuje specifika doby krále Slunce ať již v módě, architektuře, literatuře nebo třeba ve filmu.

Neobvykle detailní historický základ posouvá Angeliku mnohem dál za hranici běžné romance ze starých časů nebo za odkaz Alexandra Dumase. Anne Golon se nezaměřuje pouze na výjimečné události doby, ba naopak specifikum jejího díla můžeme nalézat v popisech volnočasových aktivit a venkovského i dvorského života ať už v Kanadě nebo ve Francii. Také ty pravidelně vycházejí z výzkumu historických reálií.

Děj románu nikdy nepostrádá na dynamice nebo vtipu a ačkoli na příběh nahlížíme prostřednictvím ženy (spisovatelky i ústřední hrdinky), samotný vztah Angeliky a hraběte de Peyrac je místy líčen z pohledu muže i ženy. Nedá se přehlédnout, že vývoj hlavních postav koresponduje s jejich autory.

V průběhu původních třinácti knih se vystřídala řada stylů, dá se říct, že pokračování zabrousila i do více žánrů. Dílo, v němž vystupuje cca 1350 postav, z toho několik set skutečných, se na počátku inspirovalo klasickými příběhy typu Kráska a zvíře, Amor a Psýché, Fantóm opery nebo Jih proti Severu, v dalších částech se přesune k temným popisům legendární travičské aféry u dvora krále Slunce a k praktikám pařížského podsvětí.

Po okouzlujících versailleských slavnostech z třetí knihy, kam se podnikavá madame Chocolat vrátí už coby módní markýza Angelika du Plessis-Bellière, se vyprávění ubírá do Středomoří a líčí život v marockém harému, aby se opět vrátilo do kraje močálů francouzského Poitou a do La Rochelle plného pronásledovaných Hugenotů.

Poněkud ponurou pátou knihu vystřídá část odehrávající se na lodi uprostřed Atlantiku, téměř založená na slovních výměnách Angeliky se znovunalezeným manželem a v díle Angelika v Quebeku se čtenář pobaví nad satirickými povídkami o galantních Francouzích během jedné dlouhé zimy. Závěr „kanadské série“ knih líčí vztahy mezi jezuitskými misionáři a krutými i zoufalými Indiány. Pevným rysem románu přitom zůstává obdiv k přírodě, respektování historie, všudypřítomné napětí, tajemná až magická atmosféra a neočekávaný humor.

Plánovanovaný závěr série s ohlášeným titulem Království Francie je velkou neznámou. Skončí Angelika v Novém světě nebo se vrátí do Francie...?
19. březen 2018: Version d'Origine v Rusku
V nakladatelství Azbuka (Moskva) vychází dvanáctá kniha ze série Version d'Origine Angelika, Cesta naděje.

17. prosinec 2017: Narozeniny Anne Golon
Anne Golon by letos oslavila 96. narozeniny. Všichni její čtenáři na ni s láskou vzpomínají.

12. prosinec 2017: Koncert pro Anne Golon
Na počest Anne Golon se v rámci festivalu "Versailles za zvuku varhan 2017" konal v kulturním centru Espace Richaud ve Versailles koncert a slavnostní večer s názvem "Angelika, markýza varhan".

08. listopad 2017: Edice l'Intégrale ve Francii
Šestá kniha Cesta do Versailles vychází v nakladatelství Archipoche (Paříž). V přehledu dosavadních vydání uvnitř knihy je informace o plánovaném vydání dílů 7 a 8 - Válka v krajkách a Angelika a král.

11. říjen 2017: Edice knih Angelika ve Francii
V nakladatelství l’Archipel (Paříž) vychází čtvrtá kniha Nezkrotná Angelika ze série Version d'Origine a v nakladatelství Archipoche (Paříž) vychází pátá kniha Stíny a světla v Paříži ze série l'Intégrale.

Všechny novinky

Nové knihy
Série BD Angélique Manga

Série L'Intégrale a Version d'Origine

Přehled světových vydání série Angélique L'Intégrale

KNIHY Z EDICE ANGÉLIQUE: L'INTÉGRALE
„KOMPLETNÍ DÍLO“
Vydavatelství Fragment (ČR):
10/2009: Popravený u Notre-Dame
04/2010: Světla a stíny Paříže
Vydav. Klub semejnogo dosuga (Rusko):
08/2010: Cesta do Versailles
06/2011: Válka v krajkách
Vydavatelství Fukkan.com (Japonsko):
11/2013: Cesta do Versailles
07/2014: Válka v krajkách
Vydavatelství Litera (Rumunsko):
06/2016: Popravený u Notre-Dame
10/2016: Světla a stíny v Paříži
Vydavatelství Archipoche (Francie):
10/2017: Stíny a světla v Paříži
11/2017: Cesta do Versailles

KNIHY Z EDICE ANGÉLIQUE: VERSION d'ORIGINE
„PLNÁ VERZE“ Z LET 1957-1985
Vydavatelství l’Archipel (Francie):
01/2015: Angelika a král
10/2017: Nezkrotná Angelika
Vydavatelství Azbuka (Rusko):
09/2016: Angelika a spiknutí stínů
05/2017: Angelika v pokušení
09/2017: Angelika v Quebeku
03/2018: Angelika, Cesta naděje
"Bylo to v Plessis. Bylo mi šestnáct a otec mi koupil pluk. Při jedné slavnosti mi představili mladou dívku. Byla přibližně stejně stará, ale v mých zkušených očích to bylo ještě dítě. Měla na sobě šedé šaty s modrými mašlemi na živůtku. Styděl jsem se, že je mou sestřenkou. Ale když jsem ji vzal za ruku a chtěl jsem s ní jít tančit, cítil jsem, jak se jí ruka chvěje v mé dlani, a to ve mně vyvolalo nový a báječný pocit. Až do té doby jsem to byl vždycky jenom já, kdo se chvěl před velitelskou touhou zralých žen nebo při dvojsmyslných řečech mladých koket u dvora. Tahle dívka mi dodávala tajemnou moc. Její obdivné oči mi vlévaly balzám do bolavé duše. Cítil jsem se najednou jako muž, už ne jako hračka: jako pán, ne lokaj. (...)"

(Golon, Anne – Golon, Serge. Angelika a král. Praha: Ikar, 2000, s. 225-226)
Přehled starších citátů měsíce od 2/2007

Novinky na webu
Výtvarná díla: outfity, návrhy kostýmů
Jak podle čtenářů vypadají Angelika a hrabě de Peyrac a jak si představují outfity postav popsané ve třinácti knihách? Barokní móda a styl podle fanouškovské fantazie a popisů v díle Anne Golon.

Obaly knih ze série Angélique L'Intégrale
Od roku 2006 bylo po celém světě zahájeno postupné vydávání nové a zásadně rozšířené knihy, avšak jen některé státy s novou edicí nadále pokračují. Přehled obalů světových vydavatelství.

Cestopisné prvky díla Anne Golon
Jedna podstatná část Angeličina života se odehrává na místě plném pronásledovaných Hugenotů, v atlantském přístavním městě La Rochelle. A na severu Atlantského pobřeží se nachází i rodné město Colina Paturela...

Komiksová Angelika ve stylu mangy
Kreslené příběhy malé Angeliky ve stylu mangy vychází v nakladatelství Casterman od roku 2015. Autory projektu jsou Anne Golon, výtvarník Dara a scénárista Olivier Milhaud. Komiksová trilogie pokrývá dětství Angeliky až po její svatbu s hrabětem de Peyrac.